İyulun 12-də Heydər Əliyev Fondu və BMT-nin İnkişaf Proqramı tərəfindən Müasir İncəsənət Muzeyində “Azərbaycan əcnəbilərin gözü ilə” adlı fotosərgi açılıb. Sərgidə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Mehriban Əliyeva, qızları - Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva iştirak ediblər.
Sərgidə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici diplomatların və iş adamlarının çəkdiyi 90-dan çox rəngli və ağ-qara fotoşəkillər nümayiş etdirilir. Onun keçirilməsi təşəbbüsü ilə BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı bütün diplomatik qurumlara və xarici iş adamlarına müraciəti əsasında müsabiqəyə 30-dək ölkənin vətəndaşları tərəfindən çəkilən 600-dən çox fotoşəkil təqdim edilib. Bu fotolar təbiət mənzərələri, sadə insanların həyatını əks etdirən səhnələr və portretlərdən ibarət olmaqla ölkəmizin əsrarəngiz gözəlliyini əcnəbi qonaqların gözü ilə ifadə edir. Münsiflər heyəti tərəfindən ən yüksək bal toplayan 96 fotoşəkil hazırda Müasir İncəsənət Muzeyində nümayiş olunur.
Tədbiri açan BMT-nin ölkəmizdə rezident-əlaqələndiricisi Fikrət Akçura sərginin təşkilinə dəstək verdiyinə görə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi. O, 20 il əvvəl öz müstəqilliyini yenidən bərpa edən Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyətin dəyərli üzvü kimi BMT-yə qoşulduğunu xatırladaraq vurğuladı ki, müstəqilliyin ilk illərindəki ağır çətinlikləri uğurla dəf edən ölkəmiz bu gün dünyada güclü iqtisadiyyata malik və inkişaf edən dövlət kimi tanınır: “Hərbi təcavüzə uğramasına, çoxlu qaçqın və məcburi köçkünün olmasına baxmayaraq, Azərbaycan yüksək iqtisadi artıma nail olub, öz vətəndaşlarının həyat səviyyəsini yaxşılaşdırıb”.
F.Akçura bildirdi ki, zəngin karbohidrogen ixracından əldə olunan gəlirlər insan inkişafı reytinqində sürətlə yüksələn Azərbaycanda sosial-iqtisadi və mədəni sahələrdə böyük proqramların həyata keçirilməsinə sərf olunur. 2010-cu ildə Azərbaycan orta insan inkişafı səviyyəsindən yuxarı qalxıb. BMT-nin İnkişaf Proqramının izlədiyi insan inkişafı göstəricilərinə görə son beş ildə Azərbaycan 169 ölkə arasında ən böyük irəliləyişə nail olub. Keçmiş sovet ölkələri arasında isə Azərbaycan son 10 ildə ən yüksək insan inkişafı tempini nümayiş etdirib.
Azərbaycanı təbliğ etmək üçün tədbirin gözəl fürsətə çevrildiyini deyən F.Akçura sərginin ölkəmizi beynəlxalq ictimaiyyətə daha yaxşı tanıdacağına və respublikamızın davamlı uğurları üçün göstərilən birgə səylərin məzmunlu rəmzinə çevriləcəyinə əminliyini bildirdi.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva çıxış etdi:
Əvvəlcə şəhərimizdə olmuş diplomatlar tərəfindən çəkilmiş müxtəlif fotoşəkillərdə Bakımızın əksini tapmış gözəlliyini seyr etmək və qiymətləndirmək məqsədilə təşrif buyurmuş şəxsləri yeni Müasir İncəsənət Muzeyində salamlamaq istəyirəm. Bu sərgi ölkəmizə səfər edən tanınmış diplomatların Azərbaycanı necə gördüyünü və anladığını aydın şəkildə nümayiş etdirir. Azərbaycan nəinki Qafqazın gözəl və böyük ölkəsidir, o, həmçinin gözəl təbiəti, xeyirxah insanları ilə seçilir. Burada Şərq adət-ənənələri, zəngin mədəni irs və ecazkar musiqi ilə yanaşı, Şərq və Qərbin dəyərləri qovuşur.
Bugünkü sərgidə siz tarixi abidələri, dini ziyarətgahları, uzaq kəndləri, ölkəmizin təbii gözəlliyini, o cümlədən şəhərdə olan göydələnləri və olduqca maraqlı binaları seyr edəcəksiniz. Hesab edirəm ki, bu sərgi ölkəmizin gözəlliyini, minnətdar olduğumuz bütün cəhətlərini etiraf etmək və dəyərləndirmək fürsətini yaradır. Bu sərgidə siz Azərbaycan təbiətinə həsr olunan bir çox fotoşəkilləri də görəcəksiniz. Ola bilsin ki, sizin məlumatınız var, dünyadakı 11 iqlim qurşağından 9-nun ölkəmizdə olmasından Azərbaycan fərəhlənə bilər.
Təbiəti nəinki Azərbaycanda, o cümlədən bütün dünyada qorumaq hamımızın borcudur. Fürsətdən istifadə edərək gənclərin qlobal ətraf mühit kampaniyasının başlandığını elan etmək istəyirəm. Bu, İdea, yəni “Ətraf Mühit Sahəsində Tədbirlər Haqqında Beynəlxalq Dialoq” adlanır. Bu kampaniya ətraf mühitin qorunmasını vacib hesab edən dünyanın bir çox ölkələrindən minlərlə gənci səfərbər edəcəkdir. Eyni zamanda, 2011-2012-ci illərdə Heydər Əliyev Fondu BMT-nin Azərbaycan nümayəndəliyi ilə ətraf mühitə dair müxtəlif layihələr üzərində sıx işləyəcəkdir. Ölkə miqyaslı həmin layihələrdən biri “Ətrafıma yeni baxış” adlanan fotosərgidir.
Hörmətli dostlar, fərəh hissi ilə qeyd etmək istəyirəm ki, müstəqilliyimizin 20 ili ərzində Azərbaycan müxtəlif sahələrdə böyük nailiyyətlər və nəticələr əldə edib. Gördüyünüz kimi, qarşımızda bir çox layihələr, planlar və ideyalar vardır. Mən sərginin təşkilatçılarına və bütün iştirakçılara, o cümlədən qonaqlara bir daha təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bilirəm ki, qonaqlardan bəziləri ölkəmizə ilk dəfədir ki, səfər edir. Ümidvaram ki, bu axşam sizin üçün maraqlı olacaqdır və Azərbaycana səfərinizdən razı qalacaqsınız. Çox sağ olun və hamınıza uğurlar arzulayıram.
Polşanın Azərbaycandakı səfiri Mixal Labenda sərginin keçirilməsi ilə bağlı uğurlu təşəbbüslə çıxış edən Heydər Əliyev Fondunun rəhbərliyinə və BMT-nin İnkişaf Proqramına minnətdarlığını bildirdi. Səfir vurğuladı ki, sərgiyə öz işlərini təqdim edən müəlliflərdən ikisi Polşa səfirliyində çalışır. Bu, onların Azərbaycanın gözəlliyinə heyran olduqlarını və bu ölkədə özlərini evlərindəki kimi hiss etdiklərini təsdiqləyir.
Sərginin bütün qonaqlarda böyük təəssürat yaradacağını diqqətə çatdıran M.Labenda ölkəmizin müxtəlif bölgələrinə səyahət edərək daha çox fotoşəkil çəkməyi və gələn il bu müsabiqədə iştirak etməyi planlaşdırdığını vurğuladı.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və BMT-nin rezident-əlaqələndiricisi Fikrət Akçura sərginin açılışını bildirən lenti kəsdikdən sonra ekspozisiya ilə tanış oldular.
“Azərbaycan əcnəbilərin gözü ilə” sərgisi ölkəmizin rəngarəng və qədim mədəniyyətini, zəngin memarlıq ənənələrini və son illərin sosial-iqtisadi inkişafını tərənnüm edir. Sərginin maraqlı cəhəti ondan ibarətdir ki, burada yalnız xarici vətəndaşların öz fərdi kolleksiyalarında olan həvəskar fotoşəkillər nümayiş olunur.
Sərgiyə qatılan dövlət və hökumət rəsmiləri, xarici ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdəki təmsilçiləri, eləcə də respublikamızın ictimaiyyətinin nümayəndələri nümayiş olunan fotoşəkilləri böyük maraqla izləyiblər.

The Photo exhibition ‘Azerbaijan Through The Eyes of Foreigners’ was launched at the Museum of Modern Art by the Heydar Aliyev Foundation and UNDP, 12 July.
Mehriban Aliyeva, the First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, and Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, MP, along with her daughters Leila Aliyeva - the Vice President of Heydar Aliyev Foundation - and Arzu Aliyeva attended the event.
The exhibition features over 90 color and black-and-white photographs taken by foreign diplomats and businessmen working in Azerbaijan. Citizens of up to 30 countries submitted more than 600 photographs to the contest following the call by UNDP to all diplomatic institutions and foreign businessmen in Azerbaijan. The photographs embody the nature and life of ordinary people and consist of popular scenes and images. Ninety-six photos which received the highest commendation of the jury are exhibited at the Museum of Modern Art.
Opening the exhibition, UN Resident Coordinator in Azerbaijan Fikret Akchura expressed thanks to First Lady Mehriban Aliyeva for supporting the exhibition. He said Azerbaijan, which successfully dealt with the difficulties in the first years of independence regained twenty years ago, is now a UN member with a strong economy. In spite of military aggression, refugees and displaced persons, Azerbaijan has achieved a high economic growth, and an improved life standard for its citizens.
Mr Akchura mentioned revenues from export of abundant petrochemical resources are being used to implement huge programmes in the socioeconomic and cultural spheres in Azerbaijan. This has incrementally increased the country’s standing in the human development index. In 2010, Azerbaijan scored higher than the medium human development rate. According to the UN human development indices, Azerbaijan achieved the greatest progress among 169 countries in the past five years. And for the past ten years, Azerbaijan hit the highest human development rate among former soviet republics.
The UN Resident Coordinator underlined the exhibition will contribute to the promotion of Azerbaijan in the international arena and become a symbol of the joint efforts towards the sustainable successes of the country.
Leila Aliyeva - Vice President of the Heydar Aliyev Foundation- delivered a speech during the ceremony:
I would like to welcome you to the Museum of Modern Art, to see and evaluate the beauty of our city Baku as seen in different photographs taken by the diplomats having been to our capital. This exhibition clearly demonstrates how the diplomats who visit our country see and appreciate Azerbaijan. Azerbaijan is a wonderful and rich country in the Caucasus with astonishing natural beauty and kind people. Eastern traditions, rich cultural heritage, magnificent music, and an intermingling of Eastern and Western cultures can be found here.
Today’s exhibition will introduce you historical monuments, religious sanctuaries, remote villages, the natural beauty of our country, high-rise buildings in the city and very interesting architecture. I think this exhibition is an opportunity to evaluate and value the beauty of our country in all the facets we admire. In this exhibition you will see a number of photographs dedicated to the natural beauty of Azerbaijan. Perhaps you’ve heard that, Azerbaijan prides itself on having examples of nine of the eleven climate zones to be found in the world.
We must all preserve the natural environment – not only in Azerbaijan, but throughout the world. I’d like to take this opportunity to mention the launch of the youth global environment campaign. This is called IDEA – International Dialogue for Environment Actions. The campaign will bring together thousands of young people from all over the world, for whom the environmental protection is necessary too. In addition to this, in 2011-2012, the Heydar Aliyev Foundation will be working closely with the UN Azerbaijan Office on various environment projects. One of these projects is a photo exhibition ‘A New Vision Of My Environment’, which covers the entire country.
Dear Friends! I’m honored to mention that for twenty years of our independence Azerbaijan has gained enormous achievements and results. As you can see, we have a number of projects, plans and ideas in action. I once again express my gratitude to organizers, participants and guests of the exhibition. I know that some of today’s guests are visiting our country for the first time. I hope this evening will be especially interesting for you and you will enjoy your visit to Azerbaijan. Thank you so much, and I wish success to all you.”
Poland’s Ambassador to Azerbaijan Mikhal Labenda thanked the Heydar Aliyev Foundation and UNDP for initiating the exhibition, noting that two of the participants in the exhibition work at the Polish Embassy. The Ambassador said he plans taking part in the next year’s contest himself.
The First Lady of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, and Leila Aliyeva - Vice President of Heydar Aliyev Foundation - and UN Resident Coordinator in Azerbaijan Fikret Akchura cut the red ribbon and viewed the exposition.
Reflecting Azerbaijan’s diverse and ancient culture, rich architectural traditions and socioeconomic development, this photo exhibition ‘Azerbaijan Through The Eyes of Foreigners’ displays amateur photographs from the personal collections of foreigners only.
State and government officials, delegates of foreign countries and international organizations, representatives of the domestic public were present at the exhibition opening.