Ənənəyə görə, hər il jurnalın ilk nömrəsində baş redaktor Leyla Əliyevanın oxucularına “Gözəl əhval-ruhiyyə” başlıqlı müraciəti yer alır.
“...Mən bir daha əmin oluram ki, Bakı hər sahədə, o cümlədən musiqi mədəniyyətində bənzərsizliyini qoruyub saxlaya bilib. Yola saldığımız ildə burada çoxlu sayda yaxşı musiqi səslənib: Beynəlxalq Muğam Festivalının iştirakçılarını və “Gelikon opera”nın solistlərini dinləmək, caz korifeylərinin çıxışlarından zövq almaq, Qəbələ festivalının konsertlərində olmaq, Qara Qarayevin və Müslüm Maqomayevin xatirə gecələrində onların zəngin irsini yada salmaq mümkün olub”, - deyə müraciətdə qeyd olunur.
Baş redaktor ilk növbədə muğam və aşıq musiqimizin Avropa musiqisi ilə sintezinə nail olan “Üzeyir Hacıbəyli dühasını” xatırlayır: “Onun Azərbaycanın musiqi mədəniyyətinə təsiri o dərəcədə güclü olub ki, Şərq ilə Qərbin bu sintezini hətta milli səviyyədə möhkəmləndirə bilib. Məhz Üzeyir Hacıbəylinin sayəsində tar və skripka, kamança və violonçel, ud və fortepiano füsunkar dialoqa girib, böyük müğənni Bülbül həm opera ariyalarını, həm də muğamları ifa edib. Bəstəkar musiqi təhsili sahəsində də ənənə və novatorluğun harmonik vəhdətinin bünövrəsini qoyub. Məhz belə bir təhsil hazırda bakılılara istər Berlin operasının səhnəsində, istərsə də “Eurovision” mahnı müsabiqəsində parlamaq imkanı verir”.
Leyla Əliyeva yazır ki, Bakıda musiqini onun xiridarı olan heç olmasa bir neçə insanın toplaşdığı hər bir məkanda öyrənirlər: “Əsası Yuli Qusman tərəfindən qoyulmuş Şən və Hazırcavablar Klubu gecələrinin ənənəsi, Elçin Əzizovun bu kulubdan Böyük Teatra aparan yolu, İsfar Sarabskinin müxtəlif ahəngli caz və muğam kompozisiyalarını birləşdirməsi buna gözəl nümunədir”.
Yazıda “bakılıların musiqi mədəniyyətinin formalaşmasına çoxlu sayda fenomenin təsir göstərdiyi” bildirilir: “Bunun sayəsində onlar ən müxtəlif musiqidən gözəl miks yarada bilirlər. Bakı yeni 2014-cü ilə məhz bu cür yüksək əhval-ruhiyyədə, gözəl dostların əhatəsində və sevimli musiqi hitlərinin sədaları altında qədəm qoyur”.
“Baku” jurnalının yeni nömrəsi oxucuları son bir neçə ayda Azərbaycan paytaxtının mədəni həyatının maraqlı hadisələri ilə tanış edir: P.İ.Çaykovski adına Böyük Simfonik Orkestrin Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş konserti və Heydər Əliyev Mərkəzində ABŞ-ın Kosmik və Raket Mərkəzinin beynəlxalq sərgisinin dünya premyerası, “ÜNS” Teatrında Müslüm Maqomayev haqqında “Beşikdən əbədiyyətə qədər” filminin premyerası, Heydər Əliyev Sarayında “Qorxma, mən səninləyəm.1919” filminin premyerası, Bakı Caz Festivalı və rəssam Taus Maxaçevanın Muğam Mərkəzində mühazirələri, Lalla Essaydinin Müasir İncəsənət Muzeyində fərdi sərgisi, Nizami Kino Mərkəzində turizm mövzusunda filmlərin beynəlxalq festivalı və s.
Jurnalda Heydər Əliyev Mərkəzinin təqdimatı haqqında “Xüsusi reportaj” və layihənin memarı, dünya şöhrətli Zəha Hədidi ilə, “Gelikon opera” teatrının yaradıcısı Dmitri Bertman ilə müsahibələr yer alır.
Jurnalda tanınmış sahibkar, böyük mesenat, Ümumrusiya Azərbaycanlılar Konqresinin yaradıcılarından biri Aydın Qurbanovun anadan olmasının 60 illiyi münasibətilə Moskvada keçirilmiş xatirə gecəsindən, Rza Deqatinin Parisdə Azərbaycan Mədəniyyəti Mərkəzində açılmış “Azərbaycan – tolerantlıq məkanı” sərgisindən, “Baku International” jurnalının ikinci ildönümü şərəfinə Bakıda təşkil edilən gecədən, Rusiyada, “Krokus Siti Holl”da ilk dəfə təşkil edilən “Kainat gözəli” müsabiqəsindən və ötən ilin son aylarının digər hadisələrindən reportajlar var.
Jurnalın bu nömrəsində Azərbaycan mətbəxinin daha bir ləziz təamı olan gürzənin hazırlanması resepti də yer alır.

По традиции, первый в новом году номер журнала «Баку» начинается с обращения главного редактора Лейлы Алиевой к своим читателям под заголовком «Хорошее настроение».
«…Я еще раз убеждаюсь в том, что Баку сумел сохранить свою самобытность во всем, в том числе в музыкальной культуре. В уходящем году здесь звучало много хорошей музыки: можно было услышать участников международного фестиваля мугама и солистов «Геликон оперы», насладиться выступлениями корифеев джаза и побывать на концертах Габалинского фестиваля, вспомнить богатое наследие Кара Караева и Муслима Магомаева на вечерах их памяти», - говорится в обращении.
Главный редактор в первую очередь вспоминает о «гении Узеира Гаджибекова», давшем возможность нашей мугамной и ашугской музыке слиться с музыкой европейской: «Его влияние на азербайджанскую музыкальную культуру было столь мощным, что он даже на уровне домашнего режиссирования смог закрепить этот синтез Востока и Запада. Именно благодаря Гаджибекову тар и скрипка, кяманча и виолончель, уд и фортепиано смогли вести очаровательные диалоги, а великий певец Бюльбюль – исполнять и оперные арии, и мугамы. Гармоничное сочетание традиции и новаторства было заложено композитором и в системе музыкального образования, которое ныне дает бакинцам возможность блистать как на сцене Берлинской оперы, так и на «Евровидении»».
Лейла Алиева пишет, что в Баку музыке учатся всюду, где собирается хотя бы несколько неравнодушных к ней людей: «Заложенная Юлием Гусманом традиция вечеров КВН, путь Эльчина Азизова от КВН до Большого театра, мугамно-джазовые композиции Исфара Сарабского - прекрасный тому пример».
В статье отмечается, что «множество феноменов способствовало формированию музыкальной культуры бакинцев»: «Благодаря этому они умеют создавать роскошный микс из всего самого-самого и ощущать музыку как поднимающее настроение доброе вино. Именно так, в прекрасном расположении духа, в окружении замечательных друзей и под звуки любимых хитов Баку вступает в новый 2014 год».
Новый номер журнала «Баку» предлагает ознакомиться с самыми интересными событиями в культурной жизни столицы Азербайджана за последние несколько месяцев. Это - концерт Большого Симфонического оркестра имени П.И.Чайковского, посвященный памяти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и мировая премьера международной выставки Ракетно-космического центра США в Центре Гейдара Алиева, премьера фильма о Муслиме Магомаеве «От рождения до вечности» в театре «ÜNS», премьера фильма «Не бойся, я с тобой.1919» во дворце Гейдара Алиева, Бакинский джазовый фестиваль и лекции художницы Таус Махачевой в Мугамном центре, персональная выставка Лаллы Эссайди в Музее современного искусства, международный фестиваль туристических фильмов в киноцентре Низами и др.
В журнале опубликованы «Специальный репортаж» о презентации Центра Гейдара Алиева, а также интервью с архитектором этого проекта - всемирно известной Захой Хадид и основателем театра «Геликон опера» Дмитрием Бертманом.
В журнале также представлены репортажи с состоявшегося в Москве вечера памяти, посвященного 60-летию со дня рождения видного предпринимателя, крупного мецената, одного из основателей Всероссийского Азербайджанского Конгресса Айдына Курбанова, с выставки Резы Деггати «Азербайджан – пространство толерантности», открытой в Азербайджанском культурном центре в Париже, вечеринки, прошедшей в Баку в честь второй годовщины журнала «Baku International», конкурса «Мисс Вселенная», впервые организованного в «Крокус Сити Холле» в России, и других событиях последних месяцев ушедшего года.
В этом номере журнала также опубликован рецепт приготовления еще одного шедевра азербайджанской кухни – гюрзы.