Prezident sarayında keçirilən tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva, Maltanın Prezidenti Corc Abela, Baş naziri Cozef Muskatın xanımı Mişel Muskat, təhsil naziri Evarist Bartolo, bu ölkənin dövlət və hökumət rəsmiləri, ətraf mühitlə bağlı bir sıra qurumların rəhbərləri, ali təhsil ocaqlarının təmsilçiləri, Azərbaycanın İtaliyada və Maltadakı səfiri Vaqif Sadıqov və başqaları iştirak ediblər.
Leyla Əliyevanın təşəbbüsü, dünya şöhrətli fotoqraf Reza Deqatinin dəstəyi ilə 2012-ci ildə baş tutan “Yer kürəsi uşaqların gözü ilə” adlı beynəlxalq uşaq müsabiqəsi sosial və ətraf mühit mövzusunda şəkillərin dili ilə uşaqları məlumatlandıran ilk beynəlxalq layihə hesab olunur. Həmin ilin sentyabrında elan olunmuş, “Mən təbiəti sevirəm” və “Mən çirklənmədən qorxuram” devizləri altında keçirilən müsabiqədə dünyanın 90 ölkəsindən 1200-dən çox uşaq və gənc iştirak edib. Beynəlxalq fotomüsabiqəyə 4 mindən çox fotoşəkil təqdim edilib. Müsabiqənin qalibləri Reza Deqatinin sədrlik etdiyi, “Reuters”, “Polka” jurnalı, “National Geographic”, “Associated Press” və foto sahəsində tanınmış digər qurumların nümayəndələrindən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən müəyyən edilib.
Müsabiqənin nəticələrinin elan olunması məqsədilə 2013-cü ilin mayında Bakıda “Yer kürəsi uşaqların gözü ilə” festivalı keçirilib. Valettada təşkil olunan sərgidə məhz həmin müsabiqədə seçilmiş 100 ən yaxşı şəkil nümayiş olunur.
“Yer kürəsi uşaqların gözü ilə” sərgisinin təşkilatçıları IDEA İctimai Birliyi və fotoqraf Reza Deqatinin təsis etdiyi AİNA Dünya qeyri-hökumət təşkilatıdır. 2012-ci ilin oktyabrında Moskvada keçirilmiş sərginin bu yaxınlarda İsveçrənin Cenevrə şəhərində də təşkili planlaşdırılır.
Tədbirdə çıxış edən “Yer kürəsi uşaqların gözü ilə” layihəsinin nümayəndəsi, Maltanın məşhur fotoqrafı Çarls Mifsud sərginin əhəmiyyətindən danışdı.
Sonra Leyla Əliyeva çıxış etdi:
- İlk öncə, özünəməxsus tarixə malik bu gözəl ölkədə olmaqdan məmnunluğumu bildirmək istərdim. Bu gün biz buraya IDEA – Ətraf Mühitin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası və dünyanın aparıcı fotoqraflarından biri olan Reza Deqati tərəfindən əsası qoyulan “Yer kürəsi uşaqların gözü ilə” devizi altında həyata keçirilən beynəlxalq layihəni təqdim etmək üçün toplaşmışıq. Sərgi 90-dan çox ölkədən minlərlə uşağa öz istedadlarını nümayiş etdirməyə və ətraf mühitə, təbiətə olan maraqlarını göstərməyə imkan yaradır. Nümayiş olunan şəkillərin fərqli cəhəti ondan ibarətdir ki, onlar təkcə təbiətin gözəlliklərini deyil, eyni zamanda, planetimizin üzləşdiyi təhlükə və dağıntıları əks etdirir. Bu, uşaqların yer kürəsində baş verənləri anlaması və hiss etməsi üçün yaxşı təcrübədir. Sərgi bir daha göstərir ki, dünyanın müxtəlif bölgələrindən olan insanlar planetimizi qorumaq məqsədilə bir araya gəlir.
Azərbaycan çox zəngin biomüxtəlifliyə malikdir. Ölkəmizdə ətraf mühitə dair əsaslı proqram mövcuddur. Proqrama uyğun olaraq ətraf mühitə dair bir çox təşəbbüslər həyata keçirilmiş, mühüm nailiyyətlər əldə edilmişdir. Bu gün Azərbaycan qonşu dövlətlər arasında dialoqun qurulmasında bilavasitə iştirak edən və bu işə töhfə verən ölkədir. Fəxrlə deyə bilərəm ki, Azərbaycan bu gün ətraf mühit üzrə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi istiqamətində regionda liderdir. Çox şadam ki, IDEA İctimai Birliyi bu təşəbbüslərə öz töhfəsini verməkdədir.
Ümid edirəm ki, sərgi planetimizin qorunmasında iştirak etmək istəyən insanların sayını artıracaqdır.
Azərbaycanın coğrafi baxımdan Maltadan uzaqda yerləşməsinə baxmayaraq, ölkələrimiz arasında qarşılıqlı hörmət, anlaşma və inama əsaslanan yaxşı əlaqələr mövcuddur. Tarixən hər iki ölkə Avropa ilə dünyanın digər bölgələri arasında körpü rolunu oynamışdır.
Daha sonra fotoqraf Reza Deqati, səfir Vaqif Sadıqov, Maltanın təhsil naziri Evarist Bartolo, Malta Respublikasının Prezidenti Corc Abela çıxış etdilər. Prezident Corc Abela insanların ətraf mühitdə baş verənlərə biganə yanaşdıqlarını, bu baxımdan planetimizdə cərəyan edən hadisələrə uşaqların gözü ilə baxmağın son dərəcə maraqlı olduğunu bildirdi.
Maltanın dövlət başçısı sərginin onun ölkəsində keçirilməsi təşəbbüsünə görə Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi.
Tədbirdən sonra Maltanın Baş nazirinin yay iqamətgahı olan Girgenti sarayında Leyla Əliyevanın şərəfinə şam yeməyi verildi.

Within the framework of the IDEA (International Dialogue for Environment Action) campaign, which has been launched at the initiative of Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, an exhibition entitled “Children’s Eyes on Earth” was held, February 17, in the city of Valetta, the capital of Malta.
Held in the presidential palace, the event was attended by Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, head of IDEA Public Association Leyla Aliyeva, President of Malta George Abela, Michelle Muscat, the spouse of Prime Minister Joseph Muscat, Minister of Education Evarist Bartolo, state and government officials of this country, heads of a number of organizations dealing with environment issues, representatives of high schools, Ambassador of Azerbaijan to Italy and Malta Vagif Sadykhov and others.
The initiative of Leyla Aliyeva and the international child competition entitled “Children’s Eyes on Earth”, which was realized with support from world-renowned photographer Reza Deghati in 2012, was the first international project to inform children through the language of pictures on social and environment themes. Over 1200 children and youth from 90 countries of the world participated in a competition declared in September of the same year under the slogans of “I love nature” and “I’m scared of pollution”. Over 4 thousand photos were submitted to the international photo-competition. Winners of the competition were chosen by a jury chaired by Reza Deghati, which was comprised of representatives from “Reuters”, “Polka” magazine, “National Geographic”, “Associated Press” and other organizations well-known in the sphere of photo.
With the objective of announcing the results of the competition, a festival called “Children’s Eyes on Earth” was held in May 2013. At the exhibition organized in Valetta, 100 best pictures chosen at the same competition are displayed.
IDEA Public Association and AINA World non-government organization - founded by Reza Deghati - are founders of the exhibition “Children’s Eyes on Earth”. Held in October 2012 in Moscow, the exhibition is expected to be organized in Geneva in the near future.
Delivering a speech at the event, representative of the project “Children’s Eyes on Earth”, Malta’s famous photographer Charles Mifsud talked of the exhibition’s significance.
Then Leyla Aliyeva delivered a speech:
- Firstly, I would like to express my pleasure of being in this beautiful country with its unique history. Today we have gathered here to present the international project being implemented under the slogan of “Children’s Eyes on Earth”, of which foundation has been laid by the IDEA (International Dialogue for Environmental Initiative) Campaign and one of the world’s leading photographers Reza Deghati. The exhibition will give a chance to thousands of children from over 90 countries to demonstrate their talents, and show their interest in the environment and nature. Distinguished features of the photos being displayed at the exhibition is that they not only reflect the nature’s beauty, but also the peril and destructions that our planet is facing. This is a good experience for children to comprehend and sense what is happening on the planet. The exhibition once more shows that people from different corners of the globe come together to protect the planet.
Azerbaijan is a country with very rich biodiversity. Our country has developed a substantial program to address the environmental challenges. A number of initiatives have been accomplished according to the program, and essential outcomes achieved. Today, Azerbaijan is a country directly involved in building dialogue between neighbouring countries and contributing to this work. I can proudly say that today Azerbaijan is a regional leader in realization of environmental initiatives. I’m pleased IDEA Public Association has been making its contribution to this initiative.
I’m hopeful the exhibition will be conductive to increasing the number people willing to participate in safeguarding the planet.
Although Azerbaijan is located far from Malta in geographical point of view, good relations based on mutual respect, understanding and trust exist between our countries. Historically, both the countries have played a role of a bridge between Europe and other countries of the world.
Then photographer Reza Deghati, Ambassador Vagif Sadykhov, Malta’s Education Minister Evarist Bartolo and President of the Republic of Malta George Abela took the floor. President George Abela said people had been indifferent to the environment, and from this point of view, looking at what is happening on the planet through children’s eyes was overly interesting.
The Head of the Maltese State expressed his gratitude to Leyla Aliyeva for the initiative to hold this exhibition in his country.
After the event, a dinner was given in honour of Leyla Aliyeva at Maltese Prime Minister’s summer headquarter, the Girgenti palace.