İslam Konfransı Təşkilatının (İKT) Gənclər Forumu İdarə heyətinin aprelin 10-da Küveytdə başa çatmış 6-cı sessiyasında Leyla Əliyeva Forumun mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoq məsələləri üzrə birinci Baş əlaqələndiricisi seçilib.
Forumun baş katibi Elşad İskəndərovun sözlərinə görə, İdarə heyətinin üzvləri Leyla Əliyevanın “Gənclər Sivilizasiyaların Alyansı Naminə” hərəkatının Bakıda keçirilmiş yüksək səviyyəli konfransının və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının (SA) 2008-ci ilin yanvarında Madriddə keçirilmiş birinci forumunun işində fəal iştirakını qeyd ediblər. Müzakirələrin gedişində o da qeyd olunub ki, Leyla Əliyeva həm beynəlxalq münasibətlər sahəsində zəngin nəzəri biliklər potensialına, həm də Rusiyanın azərbaycanlı gənclər hərəkatının yaradılması ilə əlaqədar praktik iş təcrübəsinə malikdir. Forumun Baş əlaqələndiricisinin funksiyalarına İKT Gənclər Forumunu beynəlxalq səviyyədə, o cümlədən BMT SA-nın Məşvərət şurasında təmsil etmək, eləcə də beynəlxalq “Gənclər Sivilizasiyaların Alyansı Naminə” hərəkatına ümumi rəhbərlik etmək vəzifələri daxildir.
İKT-nin üzvü olan ölkələrdən doqquzunun və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin daxil olduğu İdarə heyəti iki gün ərzində Forumun son yarım ildəki fəaliyyətini, xüsusən İKT ölkələrində intellektual inkişafa və gənclərin mənafelərinin müdafiəsinə yönəlmiş proqramların həyata keçirilməsi, eləcə də Avropanın və Qərbin gənclik təşkilatları ilə dialoqun dərinləşdirilməsi sahəsində fəaliyyətini müzakirə edərək, onu qənaətbəxş sayıb.
Tədbirdə ötən ilin noyabrında Bakıda Heydər Əliyev Fondunun, BMT İnkişaf Proqramının, İSESKO-nun və Avropa Şurasının dəstəyi ilə yaradılmış “Gənclər Sivilizasiyaların Alyansı Naminə” hərəkatının fəaliyyətinin tam dəstəkləndiyi bəyan olunub. Qeyd edilib ki, artıq aparıcı beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən tanınmış bu hərəkat sivilizasiyalar arasında dialoqun güclənməsi üçün mühüm vasitəyə çevrilməli, ekstremizmin və radikalizmin azalmasına kömək etməlidir.

На завершившейся 10 апреля в Кувейте 6-й сессии правления Молодежного форума Организации Исламская Конференция Лейла Алиева избрана первым Генеральным координатором Молодежного форума ОИК по вопросам межкультурного и межцивилизационного диалога.
По словам Генерального секретаря форума Эльшада Искендерова, члены правления отметили активное участие Л.Алиевой в работе Конференции высокого уровня движения «Молодежь за Альянс Цивилизаций» в Баку и Первого форума Альянса цивилизаций (АЦ) ООН в Мадриде в январе 2008 г. В ходе обсуждений также подчеркивалось, что Л.Алиева обладает как богатым теоретическим потенциалом знаний в области международных отношений, так и практическим опытом, связанным с созданием движения азербайджанской молодежи России. В функции Генерального координатора форума входит представление МФ ОИК на международном уровне, в частности, в Консультативном совете АЦ ООН, а также общее руководство международным движением «Молодежь за Альянс Цивилизаций».
В течение двух дней правление, в которое входят представители девяти стран-членов ОИК и международных организаций, обсуждало деятельность форума за последние полгода, признав ее удовлетворительной. В частности, в области реализации программ, направленных на интеллекутальное развитие и защиту интересов молодежи в странах-членах ОИК, а также по углублению диалога с молодежными организациями Европы и Запада.
Была выражена полная поддержка деятельности движения «Молодежь за Альянс Цивилизаций», созданного в Баку в ноябре прошлого года при поддержке Фонда Гейдара Алиева, ПРООН, ИСЕСКО и Совета Европы. Отмечалось, что движение, уже получившее признание со стороны ведущих международных орагнизаций, должно стать важным инструментом в усилении диалога между цивилизациями и содействовать уменьшению экстремизма и радикализма.