Fevralın 23-də Təl-Əvivdəki “Şimon Peres Dünya Mərkəzi”ndə Xocalı faciəsinin 22-ci ildönümünə və 2009-cu ildə başlanmış “Xocalıya ədalət!” Beynəlxalq kampaniyasının 5 illiyinə həsr olunmuş mərasim keçirilib.
Qeyd edək ki, kampaniya çərçivəsində “İsrail-Azərbaycan” Beynəlxalq Assosiasiyası (“Azİz”) Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə İsrailin 10 şəhərində Xocalı faciəsini özündə əks etdirən fotosərgi keçirib. Fotosərginin açılış mərasimi bir il əvvəl Təl-Əviv Universitetinin Diaspor Muzeyində olub. Sonradan həmin fotolar Afula, Tirat-Karmel, Or-Akiva, Kiryat-Ekron, Netanya, Təl-Əviv, Rehovat, Aşkelon, Akko və Loda şəhərlərində nümayiş etdirilib.
Bütün sərgilərdə onun keçirildiyi şəhərin rəhbərliyi, ictimai təşkilatların başçıları, mətbuat nümayəndələri iştirak edib, sərgi yerli və xarici KİV-lərdə geniş işıqlandırılıb.
Dağ Yəhudiləri Regional İctimai Xeyriyyə Fondunun dəstəyi ilə disk şəklində videofilm və sərgidən bəhs edən kitabça da buraxılıb.

On February 23, a ceremony devoted to the 22nd anniversary of the Khojaly tragedy and the 5th anniversary of the International Campaign “Justice for Khojaly!”, which was initiated in 2009, took place at Simon Peres World Centre in Tel-Aviv.
It should be noted that, within the framework of the campaign and with support from the Heydar Aliyev Foundation, the Israel-Azerbaijan International Association (AzIz) has held photo exhibitions reflecting the Khojaly tragedy in 10 cities of Israel. Inauguration of the photo exhibition took place a year ago at the Diaspora Museum of the Tel-Aviv University. Later these photos were demonstrated in the cities of Afula, Tirat-Carmel, Or-Akiva, Kiryat-Ekron, Netanya, Tel-Aviv, Rehovot, Ashkelon, Akko and Loda.
All these exhibitions were attended by the leadership of the city, in which it was held, as well as heads of public associations and representatives of press, and the exhibitions were broadly covered by local and foreign mass media.
With support from the Mountain Jewish Regional Public Charitable Foundation, a video film in a CD was prepared, and a booklet describing the exhibition issued.