Fevralın 24-də Heydər Əliyev Mərkəzində Heydər Əliyev Fondunun "Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı" proqramının təqdimatı olub.
Mehriban Əliyeva son illər Azərbaycanda iqtisadi yüksəlişin bütün sahələrdə özünü büruzə verdiyini, təhsilin inkişafına göstərilən diqqətin və bu sahəyə ayrılan vəsaitin artdığını bildirdi. Son 10 ildə ölkədə 2700 məktəbin inşa olunduğunu və ya əsaslı təmir edildiyini söyləyən birinci xanımın sözlərinə görə, bununla da ölkədə 1 milyondan çox şagirdin təhsil alma şəraiti yaxşılaşdırılıb.
Mehriban Əliyeva 2005-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” layihəsinin uğurla icra olunduğunu xatırlatdı, hazırda böyük infrastruktur layihələrinin icrasına cəlb olunmuş Azərbaycan şirkətlərinin və sahibkarlıq subyektlərinin sosial məsuliyyətinin artmalı olduğunu, işgüzar dairələrin sosial layihələrdə iştirakının vacibliyini qeyd etdi.
Üçüncü regional inkişaf proqramı çərçivəsində təmirə ehtiyacı olan bütün məktəblərin yenidən qurulacağını və ölkədə bir dənə də olsun təmirsiz məktəbin qalmayacağını deyən Mehriban Əliyeva Fondun “Uşaq evləri və internat məktəblərinə dəstək” layihəsindən də danışdı, bu çərçivədə 32 internatın və uşaq evinin yenidən qurulduğunu bildirdi. Birinci xanım bu layihənin icrası zamanı Heydər Əliyev Fondunun özəl sektor ilə gözəl işbirliyi yaratdığını diqqətə çatdırdı: “Ölkəmizdə uşaq bağçalarının tikintisinə çox böyük ehtiyac vardır. Uşaqlar demək olar ki, günün yarısını bağçada keçirirlər. Bu təhsil ocaqlarında olan şərait, orada uşaqlarımızın aldıqları tərbiyənin keyfiyyəti, hökm sürən ab-hava çox vacibdir. Uşaqların ilk yaşlarından intellektual, fiziki və əqli inkişafı, onların istedad və qabiliyyətlərinin üzə çıxması, sağlamlıqlarının qorunması, insanlarla ünsiyyətin qurulması məhz bu müəssisələrdə formalaşır. Belə olan halda, əlbəttə, biz təhsilin bu sektoruna daha böyük diqqətlə yanaşmalıyıq”.
Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun məktəbəqədər təhsil müəssisələrində mövcud vəziyyətin monitorinqini apardığını, ilkin mərhələdə bu monitorinqin paytaxtı əhatə etdiyini, gələcəkdə onun bütün ölkədə aparılacağını qeyd etdi. Birinci xanım Fond tərəfindən icra edilən digər layihələr kimi, “Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin inkişafı” proqramının da uğurla icra olunacağına ümidvar olduğunu söylədi.
Sonra Fondun apardığı monitorinqin nəticələri təqdim olundu.
Təqdimatda Bakı şəhəri üzrə məktəbəqədər təhsil müəssisələri haqqında geniş məlumat verildi. Paytaxtda 414 belə müəssisə mövcuddur. Onlardan 137-nin əsaslı təmirə ehtiyacı var, 11-i isə qəzalı vəziyyətdədir. Hazırda 133 məktəbəqədər təhsil müəssisəsində təmir işləri aparılır.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbov, UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Mark Herevard da çıxış etdilər.
Təqdimata yekun vuran Mehriban Əliyeva səslənən bütün fikir və təkliflərin nəzərə alınacağını dedi.
Təhsili vacib strateji sahə adlandıran Mehriban Əliyeva həm Fondun, həm dövlət qurumlarının, həm də özəl sektorun köməyi ilə böyük nailiyyətlərin əldə ediləcəyini vurğuladı.
“Bu il mayın 10-da Heydər Əliyev Fondunun 10 ili tamam olur. Bu illər ərzində, əlbəttə, Heydər Əliyev Fondu ölkəmizin ictimai həyatının müxtəlif sahələrində çox fəal iştirak edib. Bir çox layihələr, proqramlar icra edib. Qısa söyləsəm, bizim ən böyük nailiyyətimiz ondan ibarətdir ki, on il ərzində biz Azərbaycan xalqının hörmətini, dəstəyini qazanmışıq. Bizə inanırlar”, - deyə Mehriban Əliyeva bildirdi.

On February 24, presentation of the Heydar Aliyev Foundation’s Preschool Institutions’ Development Program took place.
Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva attended the event.
Mehriban Aliyeva underscored that recently Azerbaijan has shown economic growth in all spheres, and that attention shown towards education, and funds allocated to this sphere have also increased. The First Lady said some 2700 schools were constructed or repaired for the last 10 years, whereby over 1 million pupils were provided better conditions for education.
Mehriban Aliyeva mentioned that the project “New School To New Azerbaijan”, which was initiated in 2005 following the Heydar Aliyev Foundation, has been implemented successfully, and that Azerbaijani companies and subjects of entrepreneurship should take more social responsibility, and business circles participate in social projects.
Saying that all schools in need will be reconstructed within the framework of the third regional development program and there will not be a single school without being repaired, Mehriban Aliyeva talked also about the project “Support To Children’s Homes And Boarding Schools”, and said 32 boarding schools and children’s homes were reconstructed within this project. Mehriban Aliyeva brought to the attention of the audience that, while implementing this project, the Heydar Aliyev Foundation has had well-established relations with the private sector: “There is a pressing need for construction of kindergartens in our country. Children spend almost half of a day in the kindergarten. Conditions at this education institutions, quality of the education our children receive here, and the prevailing climate existing there is very important. Children start to develop intellectually and physically, show their talent and skills, the ability to protect their health and build relations with other people just at these institutions. In this case, of course, we have to approach this sector of education with greater attention.”
Mehriban Aliyeva said the Heydar Aliyev Foundation had conducted monitoring of the current conditions at preschool institutions, and at the first stage it covered the capital and in future it will be conducted throughout the whole country. The First Lady expressed a hope that, as with all other projects so far implemented by the Foundation, this program too will be successful.
Then the results of the monitoring conducted by the Heydar Aliyev Foundation were presented.
Comprehensive information was given about the preschool institutions located in the city of Baku. There are 414 such institutions in the capital. 137 out of them need major repair, and 11 are under the threat of collapse. Currently, repair works are being carried out in 133 preschool institutions.
Ali Hasanov, the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chairperson of the State Committee for the Affairs of Refugees and IDPs, Minister of Education Mikail Jabbarov, Head of the Baku City Executive Authority Hajibala Abutalybov, Head of UNICEF’s Representative Office in Azerbaijan Mark Hereward delivered a speech.
Summarizing the event, Mehriban Aliyeva said she would take all opinions and proposals expressed at the meeting into account.
Calling education a strategic sphere, Mehriban Aliyeva emphasized that great achievements will be reached with support from the Foundation, state entities and the private sector.
“On May 10 this year, we will celebrate the 10th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation. During these years, the Heydar Aliyeva Foundation has been very active in various spheres of the country’s public life. We have implemented many projects and programs. To be short, our biggest achievement is that we have gained the respect and support of the Azerbaijani people during these years. They trust us”, - said Mehriban Aliyeva.