“Baku” jurnalının ingilisdilli versiyası ölkəmizi Avropada daha yaxından tanıtmaq baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir. Jurnal avropalı oxucuları qədim Odlar Yurdunun zəngin tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, gözəl ənənələri və mətbəxi ilə məhz ingilis dilində tanış edir. Bundan başqa, jurnalda Azərbaycanın müasir inkişafı və beynəlxalq aləmdəki nüfuzlu rolu, ölkəmizdə həyata keçirilən mühüm layihələr, geniş turizm imkanları və azərbaycanlıların müasir həyat tərzi, xalqımızın gözəl xüsusiyyətləri də ingilisdilli oxuculara təqdim olunur.
Jurnalın səhifələrində bədii foto sahəsində tanınmış ustaların işləri yer alıb. Bu isə heç şübhəsiz ki, dərgiyə olan marağı daha da artırır.
Nəşrinə 2007-ci ildə Moskvada rus dilində başlanılmış “Baku” jurnalı artıq beynəlxalq aləmdə kifayət qədər tanınan və böyük reytinqə malik mətbu orqana çevrilib. Bundan əvvəl Moskvada və Londonda təqdimat mərasimləri keçirilən jurnalın ingilisdilli versiyası indi Avropada kifayət qədər geniş oxucu auditoriyasına malikdir.
Romada “Baku” jurnalının təqdimat mərasimini İtaliyanın tanınmış teleaparıcısı Massimo Ginni açaraq Azərbaycanın malik olduğu mədəni dəyərlər haqqında qonaqlara məlumat verib.
Azərbaycanın qədim tarixi, zəngin mədəniyyəti barədə danışan Massimo Ginni bildirib ki, Şərq ilə Qərbin qovuşduğu məkanda yerləşən Azərbaycan bu gün dünyada mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoq platforması qismində çıxış edir.
Son dövrlərdə İtaliyada Azərbaycan ilə bağlı bir çox tədbirlər keçirilir. Bu isə Azərbaycanın İtaliyada daha yaxşı tanıdılmasına xidmət edir.
Mərasimdə jurnalının təsisçisi və baş redaktoru Leyla Əliyeva çıxış edib.
“Baku” jurnalını qədim Roma şəhərində təqdim etməkdən məmnunluq ifadə edən Leyla Əliyeva bildirib ki, jurnalı təsis edərkən əsas məqsədi beynəlxalq miqyaslı dərgi hazırlamaq olub.
Ötən ildən ingilis dilində nəşr olunmağa başlayan jurnalın hazırda Roma, Paris, Berlin və Nyu-Yorkda yayıldığını deyən Leyla Əliyeva “Baku”da Azərbaycanın mədəniyyəti, tarixi, incəsənəti və adət-ənənələri, həmçinin müxtəlif sənət adamları haqqında məlumatların verildiyini söyləyib. “Biz çox çalışırıq ki, bu dərgi italyan oxucularının da ürəyincə olsun”, - deyən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti italiyalılara ölkəmiz haqqında da ətraflı məlumat verib. O, Azərbaycanın kifayət qədər gənc ölkə olduğunu, bu yaxınlarda ölkəmiz müstəqilliyinin bərpa olunmasının 20 illiyinin qeyd edildiyini söyləyib: “Lakin bununla bərabər ölkəmizin çox qədim tarixi vardır. Müsəlman şərqində ilk dəfə Azərbaycanda qadınlara seçib-seçilmək hüququ verilmişdir”. Azərbaycanda 1901-ci ildə müsəlman qızlar üçün məktəbin açıldığını və Şərqdə ilk opera və baletin məhz ölkəmizdə yarandığını vurğulayan Leyla Əliyeva fikrini belə davam etdirib: “Azərbaycanın olduqca zəngin mədəni irsi və çox qədim tarixi var. Azərbaycanın paytaxtı Bakı özündə təkcə qədim Qız qalasında və Qobustan qayaüstü rəsmlərdə əksini tapan köhnə ilə yenini birləşdirmir, həmçinin Şərq ilə Qərbi, XX əsrin əvvəllərinin neft bumu dövrünə aid fransız şəhərsalma mədəniyyətini özündə təcəssüm etdirir.
Düşünürəm ki, ölkəmiz hər zaman açıq fikirliliyi və tolerantlığı ilə tanınmışdır. Ölkəmizdə hər zaman mədəniyyətlər, dinlər və adət-ənənələr biri-birinə qovuşmuşdur. Ümid edirəm ki, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Romada təşkil edilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri italyan xalqına ölkəmizi daha yaxından tanımaq imkanı yaradır”.
Leyla Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun çoxşaxəli fəaliyyəti barədə də məlumat verib. O, qeyd edib ki, Fond Azərbaycan mədəniyyətinin xaricdə təbliğ edilməsi sahəsində böyük işlər görür, UNESCO, İSESCO və digər beynəlxalq təşkilatlarla səmərəli əməkdaşlıq edir. Heydər Əliyev Fondu təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, sosial sahələrdə iri layihələr həyata keçirir.
Fondun ən vacib fəaliyyət istiqamətlərindən biri də Azərbaycanda və regionda ekoloji sağlamlığın mühafizəsi və qorunmasıdır. Bu məqsədlə Ətraf Mühitin Qorunması üzrə Beynəlxalq Dialoq Təşəbbüsünü irəli sürdüyünü deyən Leyla Əliyeva bu il Azərbaycanın “Eurovision” beynəlxalq mahnı müsabiqəsinə ev sahibliyi edəcəyini xatırladıb və bütün qonaqları ölkəmizə dəvət edib.

The English-language version of the magazine plays an important role in educating the European community about Azerbaijan. The magazine briefs European readers on the rich history, culture, art, traditions and cuisine of the Land of Fire. The magazine also features information on the modern development of Azerbaijan, its authoritative role in the international scene, and significant projects achieved in the country.
Baku Magazine was launched in 2007 in Russian. The magazine has had launches in London and Moscow previously. The Italian host Massimo Gini opened the event and briefed guests on the cultural scene in Azerbaijan. Speaking about the rich history and culture of the country, Gini underlined that Azerbaijan has become a platform for intercultural and inter-civilization dialogue. Italy has hosted a number of Azerbaijan-related events in recent years - it all helps to promote a better understanding of Azerbaijan in Italy.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and Editor-in-Chief of Baku Magazine Leyla Aliyeva addressed the event. She stated that the main goal was to establish a world-class magazine. Aliyeva underlined that the magazine is available in Rome, Paris, Berlin and New York. It features information on Azerbaijan`s culture, history, art and traditions.
“We do everything possible to appeal to Italian readers” said Leyla Aliyeva, who briefed the attendees about Azerbaijan.
Leyla Aliyeva stressed that Azerbaijan is a young country. “Our country marked the 20th anniversary of its independence recently. But we also have an ancient history. Azerbaijan was the first to grant female suffrage in the Muslim Orient. A school for Muslim girls was built in 1901 and first opera and ballet of East was performed in our country. Azerbaijan has rich cultural heritage and ancient history. The capital of Azerbaijan, Baku, combines not only the old and new reflected in Maiden Tower and Gobustan rock paintings, but also embodies East & West, the French town-building culture of the beginning of the 20th century.
I hope that Azerbaijan Culture Days organized by the Heydar Aliyev Foundation in Rome will create an opportunity for Italian people to learn more about Azerbaijan”.
Leyla Aliyeva also spoke of the Heydar Aliyev Foundation's multifaceted activity, saying the Foundation is doing a lot to promote Azerbaijani culture abroad. It cooperates extensively with UNESCO, ISESCO and other international organizations. The Foundation organises large-scale educational, healthcare, cultural and social projects.
One of the main goals of the Foundation is to protect environmental welfare in Azerbaijan and its regions. An international dialogue for an Environmental Action campaign was initiated to this end. Leyla Aliyeva underscored that Azerbaijan will host the Eurovision Song Contest this year, and invited all the guests to attend the event.