IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin, “ASAN xidmət” və “Təmiz Şəhər” ASC-nin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” adlı müştərək layihə aprelin 5-də başa çatıb.
Fevralın 3-dən başlanmış layihə çərçivəsində vətəndaşlar Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən “ASAN xidmət” mərkəzlərinə xeyli miqdarda kağız təhvil veriblər. Təhvil verilmiş hər 50 kiloqram kağız tullantısı müqabilində bir ağacın əkilməsinə imkan yaranıb. Ümumilikdə, 3 ay davam etmiş layihə çərçivəsində toplanmış 78 min 810 kiloqram kağız məhsulu müqabilində 1 min 576 ədəd ağac alınıb.
Layihənin yekunu olaraq aprelin 5-də layihəyə dəstək göstərən dövlət qurumlarının, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin və digər təşkilatçıların, həmçinin özəl müəssisə və fiziki şəxslərin iştirakı ilə “Təmiz Şəhər” ASC-yə məxsus Balaxanı Tullantıların Zərərsizləşdirilməsi Poliqonunda ağacəkmə aksiyası keçirilib.

5 апреля завершился проект «Обменяем лист бумаги на лист дерева», осуществленный при совместной организационной поддержке руководимого вице-президентом Лейлой Алиевой Общественного объединения IDEA (Международный диалог во имя защиты окружающей среды), «ASAN xidmət» и ОАО «Təmiz Şəhər».
В рамках проекта, стартовавшего с 3 февраля, в центрах «ASAN xidmət», действующих в Баку, прошла акция по приему использованной бумаги и бумажной продукции. Каждый 50 кг бумаги был приравнен к одному дереву. В целом, в рамках проекта, продлившегося в течение трех месяцев, было собрано 78 тысяч 810 килограммов макулатуры, взамен которой было получено 1 тысяч 576 саженцев.
В завершение проекта 5 апреля с участием представителей государственных структур, Министерства экономики и промышленности, оказывающих поддержку в реализации проекта, а также других организаторов, частных предприятий и физических лиц, на Балаханском полигоне по обезвреживанию твердых бытовых отходов ОАО «Təmiz Şəhər» состоялась акция посадки деревьев.