Aprelin 9-da Heydər Əliyev Mərkəzində məşhur britaniyalı heykəltəraş Toni Kreqqin fərdi sərgisi açılıb.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva sərgi ilə tanış olublar.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov Mərkəzin həyata keçirdiyi layihələrdən söhbət açdı, Azərbaycanda müasir incəsənətlə bağlı tədbirlərin keçirilməsinin önəmini vurğuladı. O, Müasir İncəsənət Muzeyinin fəaliyyətinin, “Fly to Baku” sərgisinin, “YARAT” Müasir İncəsənət Məkanın həyata keçirdiyi layihələrin müasir incəsənətin təbliğində mühüm rola malik olduğunu söylədi.
Anar Ələkbərov Heydər Əliyev Mərkəzinin həyata keçirdiyi layihələrə göstərilən dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi.
Mərasimdə çıxış edən Toni Kreqq sərginin təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkür etdi. Kreqq sərgiyə dəvət aldığına görə şəxsən Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirdi.
Avqustun 31-dək davam edəcək ekspozisiyada müəllifin 28 əsəri nümayiş olunur.
Toni Kreqqin müxtəlif ölkələrdə 350-dən artıq fərdi sərgisi təşkil olunub. O, 1988-ci ildə müasir incəsənət sahəsində məşhur Törner mükafatına, 2007-ci ildə isə Yaponiyanın İmperator mükafatına layiq görülüb.

9 апреля в Центре Гейдара Алиева открылась персональная выставка знаменитого британского скульптора Тони Крегга.
С выставкой ознакомились первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева.
Выступая на церемонии открытия выставки, директор Центра Гейдара Алиева Анар Алекберов подробно рассказал об осуществляемых Центром проектах. Он отметил большое значение проводимых в Азербайджане мероприятий, связанных с современным искусством. Деятельность Музея современного искусства, выставка Fly to Baku, проекты, реализуемые пространством современного искусства «YARAT», играют важную роль в пропаганде современного искусства.
Анар Алекберов выразил глубокую признательность первой леди Азербайджана, президенту Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой за поддержку проектов, осуществляемых Центром Гейдара Алиева.
Выступивший на церемонии Тони Крегг выразил глубокую признательность первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой за приглашение организовать выставку, поблагодарил всех, кто внес свой вклад в ее организацию.
В экспозиции, которая продлится до 31 августа, представлены 28 работ автора.
В различных странах было организовано более 350 персональных выставок Тони Крегга. В 1988 году он был удостоен престижной премии Тернера в области современного искусства, а в 2007 году – премии Императора Японии.