Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri aprelin 17-də Bakıda tikilən Su İdmanı Sarayında inşaat işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Ümumi sahəsi 66 min kvadratmetr olan Su İdmanı Sarayı Beynəlxalq Üzgüçülük Federasiyasının tələblərinə tam cavab verir. Sarayda üç üzgüçülük hovuzu olacaq. Uzunluğu 50, eni 25 metr olacaq birinci hovuz yarışlar üçün nəzərdə tutulub. İkinci hovuzda isə məşqlər keçiriləcək. Hündürlükdən suyatullanma hovuzunun uzunluğu 25, eni 20 metrdir. Bundan başqa, sarayda fitnes zalları, restoran, konfrans zalı, ofislər, digər işçi və köməkçi otaqlar fəaliyyət göstərəcək.
Su İdmanı Sarayının ərazisində köməkçi bina və qurğular, 500 yerlik yerüstü avtomobil dayanacağı yaradılacaq. Sarayda keçiriləcək idman yarışlarını 6 min tamaşaçı izləyə biləcək. Burada idmançıların məşq etmələri, respublika və beynəlxalq səviyyəli yarışların təşkili üçün hər cür şərait olacaq.
Dövlət başçısına və xanımına Avropa Oyunları Parkının layihəsi əsasında aparılacaq inşaat işləri barədə də məlumat verildi.
Avropa Oyunları Parkı üç idman qurğusundan - su polosu, çimərlik voleybolu və futbolu, basketbol yarışları qurğularından ibarət olacaq. Burada iclas və konfrans zallarının, kafe və funksional otaqların inşası da nəzərdə tutulur. Parkda, həmçinin mətbuat və yayım üçün çəkiliş qurğuları sahəsi, avtomobil dayanacağı və digər xidmət sahələri yaradılacaq.

With total area of 66 thousand square metres, the Aquatic Sports Palace fully complies with the requirements of the International Swimming Federation. The Palace will accommodate three swimming pools. 50 metres long, 25 metres wide, the first pool is designed for competitions. And the second pool is intended for trainings. The pool designed for diving is 25 metres long, 20 metres wide. Moreover, fitness rooms, a restaurant, a conference room, offices and other working and secondary rooms will function at the Palace.
Auxiliary buildings and facilities, and an overground parking lot for 500 cars will be created on the territory of the Palace. 6 thousand onlookers can watch at a time sports competitions to be held at the Palace. All conditions will be created here for sportsmen’s training, as well as organization of competitions of republican and international levels.
The Head of State and his spouse were informed of the construction works to be carried out based on the design of the European Games Park.
The European Games Park will consist of three sport facilities – water polo, beach volleyball and football, and basketball competitions facilities. Provision has been made here also for meeting and conference rooms, café and functional rooms. The park will also have an area for press and broadcasting shootings, parking lot and other service areas.