Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Heydər Əliyev Fondu və IDEA İctimai Birliyi aktual ekoloji problemlərin həlli, əhali arasında ictimai-ekoloji nəzarətin gücləndirilməsi məqsədilə “Ağacların kəsilməsinə yox!” proqramının həyata keçirilməsinə başlayır.
Proqram çərçivəsində “Təbiətə təcili yardım” qaynar xətti və mobil qrupu yaradılacaq. Bununla da vətəndaşlar qanunsuz ağac kəsilməsi halları ilə rastlaşdıqda qaynar xətt vasitəsi ilə şikayət və təkliflərini IDEA İctimai Birliyinə çatdıra biləcəklər. Mobil qrup daxil olan şikayətləri yerində araşdıracaq, problemlə bağlı əlavə sübutları, foto və video materialları toplayacaq.
Bundan əlavə, vətəndaşlar qanunsuz ağac kəsimi ilə bağlı müraciətlərini IDEA İctimai Birliyinin internet səhifəsi (www.ideacampaign.org) vasitəsilə də çatdıra biləcəklər. Problemi daha dəqiq işıqlandırmaq üçün ağac kəsilən ərazinin fotolarını da veb-səhifəyə yükləmək mümkün olacaq. Şikayət və təkliflər IDEA-nın əməkdaşları tərəfindən yerində araşdırıldıqdan sonra toplanmış sübut və materiallar Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə təqdim ediləcək. IDEA göndərilən müraciətlərdə əksini tapan problemlərin həlli prosesini izləyəcək.

Following the initiative of Leyla Aliyeva, the Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, the founder and head of IDEA (International Dialogue for Environmental Action) Public Association, the Heydar Aliyev Foundation and IDEA Public Association embarked on implementation of the program ”STOP Cutting Down Trees!” with a view to addressing environmental challenges and strengthening the public’s control of environment.
A hotline called “Emergency care for nature” and a mobile group will be established within the framework of the program, whereby residents of the capital will be enabled to deliver their complaints and recommendations regarding any cases of cutting down trees, through the hotline, to IDEA Public Association. The mobile group will carry out investigation into complaints received on the ground, and collect additional evidences, photos and video materials.
Moreover, residents will be able to deliver their appeals with regard to cutting down of trees through the website of IDEA Public Association (www.ideacampaign.org). With a view to more broadly covering the problem, it will be possible to place photos taken in the territory where trees were cut down on the web-page. After the complaints and recommendations are investigated into by the IDEA employees on the ground, all evidences and materials will be referred to the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan. IIDEA will watch over the process of addressing the issues set forth in the appeals.