İyulun 10-da Fransanın Kann şəhərində bir neçə sərgini özündə birləşdirən “Azərbaycan: ənənələrin və gələcəyin ölkəsi” sərgisinin açılış mərasimi olub. Sərgi Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində baş tutub.
Tədbirin təşkil olunduğu Kannın Festivallar və Konqreslər sarayının direktoru Kler-Ann Reks Azərbaycanın artıq ikinci ildir ki, Kannda uğurlu təqdimatlarla çıxış etdiyini xatırladıb, bunu şəhərin həyatında mühüm hadisə kimi qiymətləndirib. Kler-Ann Reks şəhərə gələn çoxsaylı turistlərin bu tədbirlərə böyük maraq göstərdiklərini bildirib.
- Xanımlar və cənablar, əziz dostlar.
Azərbaycanı Fransada nümayiş etdirən sərginin açılış mərasiminə xoş gəlmisiniz. İyirmi ildən çoxdur ki, Fransa ilə Azərbaycan arasında bütün sahələri əhatə edən əməkdaşlıq yaranıb. Bu əməkdaşlıq ikitərəfli hörmət, dostluq və maraq əsasında qurulub.
Bu ilin may ayında Fransa Prezidenti Fransua Ollandın ölkəmizə rəsmi səfəri çərçivəsində Azərbaycanın və Fransanın dövlət başçılarının görüşü bir daha bu əlaqələrimizin strateji xarakter daşıdığını təsdiqlədi. Mən bu kontekstdə təsis olunmuş Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasını qeyd etmək istərdim. Bu assosiasiyanın yaradılmasını alqışlayırıq və dəstəkləyirik. Assosiasiya öz ətrafına Azərbaycanın dostlarını toplamış və assosiasiyanın üzvləri Azərbaycan həqiqətlərini Fransa ictimaiyyətinə çatdırırlar. Mən burada assosiasiyanın sədri cənab Jan-Fransua Manseli salamlayıram və ona öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Həmçinin assosiasiyanın ən fəal üzvlərindən olan və Azərbaycanın əziz dostu xanım Raşida Datini görməyimə çox şadam. Ümidvaram ki, Assosiasiyanın üzvlərinin sayı artacaqdır. Mən sizin işinizə uğurlar arzulayıram.
Eyni zamanda, Azərbaycan ilə Fransa arasında iqtisadi əlaqələr ildən ilə möhkəmlənir. Ölkələrimiz telekommunikasiya, şəhərqurma, nəqliyyat, yüngül sənaye, şərabçılıq və digər sahələrdə əməkdaşlıq qurmuşdur. Azərbaycanda 50-dən çox fransız şirkəti fəaliyyət göstərir və bu fəaliyyət ikitərəfli fayda gətirməkdədir. Azərbaycan Fransanın Cənubi Qafqazda əsas ticarət tərəfdaşıdır. Fransa ilə ticarət dövriyyəmiz iki milyard dollara yaxınlaşır.
Tarix boyu dilindən, dinindən asılı olmayaraq insanları, xalqları birləşdirən humanitar sahəyə biz diqqətlə yanaşırıq. Mən çox şadam ki, son illər Fransa ilə Azərbaycan arasında humanitar əlaqələr yeni səviyyəyə yüksəlmişdir. Bu gün Fransanın ali məktəblərində yüzlərlə azərbaycanlı tələbə təhsil alır, bir çox Fransa universitetlərində Azərbaycan dili və tarixi tədris olunur. Eyni zamanda, Azərbaycanın paytaxtı Bakıda fransız liseyi inşa olunmuş və fəaliyyət göstərir. Azərbaycan dövləti Luvr muzeyinin İslam İncəsənəti Departamentinin bərpasında iştirak edib, Heydər Əliyev Fondunun səyləri ilə Strasburqun Kafedral kilsəsi, Fransanın digər rayonlarında tarixi və memarlıq abidələri bərpa olunub.
Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Fransanın paytaxtında və iyirmi şəhərində Qafqazın mirvarisi olan Azərbaycanın mədəniyyətini təmsil edən sərgilər, konsertlər və digər tədbirlər keçirilib. Parisdə dahi Azərbaycan şairləri Nizami Gəncəvi və Məhsəti Gəncəvinin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş elmi konfranslar keçirilib. Bu yaxınlarda Miluz şəhərinin Yuxarı Alzas Universitetinin filologiya fakültəsinin konfrans zalı Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə tamamilə yenidən qurulub və zala Məhsəti Gəncəvinin adı verilib. Əminəm ki, atılan bütün bu addımlar xalqlarımızı və ölkələrimizi biri-birinə daha yaxın edib, daha çox və sıx dostluq əlaqələri yaradıb. Bu sırada keçən il Kann şəhərində keçirilən Azərbaycan mədəniyyət günlərini xüsusi qeyd etmək istərdim. Mən çox şadam ki, Fransanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan Kannda bizim bütün tədbirlərimiz böyük maraq və hörmətlə qarşılandı. Biz bu şəhərə ürəkdən bağlandıq və mədəniyyət günlərimizi ənənəvi olaraq burada keçirmək istərdik. Mən fürsətdən istifadə edərək bizə yardım göstərən və bütün tədbirlərimizdə bizə dəstək verən hər bir insana, eyni zamanda Kann şəhərinin keçmiş meri cənab Bernar Broşana və hazırki meri cənab David Lisnarda öz dərin minnətdarlığımı çatdırıram.
Əziz qonaqlar, sonda bir daha sizin ölkənizə olan öz hörmətimi və məhəbbətimi çatdırıram və hamınıza xoş axşam arzulayıram. İndi isə sizi sərgi ilə tanış olmağa dəvət edirəm.
Fransa Milli Assambleyasının üzvü, Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının sədri Jan-Fransua Monselin çıxışından sonra sərgi ilə tanışlıq olub.
Bir neçə sərgini özündə birləşdirən “Azərbaycan: ənənələrin və gələcəyin ölkəsi” sərgisinin təşkilində məqsəd xaricdə Azərbaycanın qədim və zəngin tarixini, mədəniyyətini təbliğ etməkdir.
Sərgidəki bölmələrdən birində rəssamlar Xalidə Səfərova və Kamil Nəcəfzadənin əsərləri təqdim olunur. 50-dən çox rəsm əsərinin toplandığı ekspozisiya Fransaya həsr edilib. “Fransa Azərbaycan rəssamlarının gözü ilə” adlı bölmədəki əsərlərdə bu ölkə, onun regionları və paytaxtı təsvir olunub.
Sərgidə Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin bütün istiqamətləri, yaşı yüz illərlə ölçülən xalça və xalça məmulatlarının geniş çeşidi də təqdim olunur.
Azərbaycan mədəniyyəti günləri çərçivəsində Kann şəhərinin sakinləri və qonaqlar Azərbaycana aid qədim misgərlik nümunələrilə də tanış olmaq imkanı qazanıblar. Onlara Azərbaycanın milli geyimləri, milli musiqi alətləri, arxeoloji qazıntılar zamanı tapılan keramika nümunələri də təqdim olunub.
Sərgidə Nizami Gəncəvinin 850 illik yubileyi münasibətilə Heydər Əliyev Fondunun müxtəlif ölkələrdə təşkil etdiyi sərgilərin davamı olan ayrıca bölmə yaradılıb.
Kannda Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanın və onun mədəniyyətinin təbliğinə xidmət edən kitab, buklet və digər nəşrləri də sərgilənir.

Inauguration of the exhibition “Azerbaijan: A Land of Traditions and Future” took place, June 10, in the French city of Cannes. The exhibition was organized within the framework of the Days of Azerbaijani Culture being held with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
Azerbaijan's First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva and Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva participated in the ceremony.
Claire-Ann Rex, the director of the Festivals and Congress Palace of Cannes, where the event took place, mentioned that this was the second time Azerbaijan was successfully presented in Cannes, and valued it as a significant event in the city’s life. Claire-Ann Rex said tourists coming to the city showed much interest towards these events.
- Ladies and Gentlemen, Dear Friends.
Welcome to the inauguration of the exhibition devoted to Azerbaijan. Over twenty years Azerbaijan and France have been cooperating in all spheres. This cooperation is based on mutual respect, friendship and interests.
The meeting of the heads of the states of Azerbaijan and France within the framework of the visit by French President Francois Hollande to Azerbaijan in May this year once more proved these relations being of strategic nature. In this context, I would like to mention the Friends of Azerbaijan Association. We welcome and support the establishment of this association. The Association has gathered around itself friends of Azerbaijan, and members of the Association are conveying the truth about Azerbaijan to the French society. I welcome here Chairperson of the Association Mr Jean-Francois Manselle and would like to express my sincere gratitude to him. I’m also very pleased to see here one of the most active members of the Association and true friend of Azerbaijan Mrs Rashida Dati. I’m hopeful the number of the association members will grow further. I wish you every success in your endeavours.
At the same time, economic relations between Azerbaijan and France are becoming stronger year-by-year. Our countries have built partnership relations in the spheres of telecommunication, town-building, transport, light industry, wine-making etc. Over 50 French companies are operating in Azerbaijan, and this brings bilateral benefit. Azerbaijan has been a main trade partner of France in the South Caucasus. The trade turnover with France is about two billion US Dollars.
We carefully approach the humanitarian sphere, which has centuries-long united people regardless of their language and religion. I’m very happy to have witnessed the relations between Azerbaijan and France rise to a new level. Hundreds of Azerbaijani students are studying today at higher schools of France, and in a number of French universities the language and history of Azerbaijan are taught. At the same time, a French lycée has been built and is operating in Baku, Azerbaijan’s capital. The state of Azerbaijan participated in the restoration of the Islamic Art Department of the Louvre Museum, and due to the Heydar Aliyev Foundation’s endeavours, the Cathedral in Strasbourg and historical and architectural monuments in other regions of France were restored.
With the support of the Heydar Aliyev Foundation, a number of exhibitions, concerts and other events representing the culture of Azerbaijan, the pearl of the Caucasus, were held in the French capital and twenty other cities. Scientific conferences devoted to the life and creativity of great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi and poetess Mahsati Ganjavi were held in Paris. The conference hall of the faculty of philology at l'Université de Haute-Alsace ( Mulhouse) was reconstructed and the hall was named after Mahsati Ganjavi. I’m sure all these steps taken have made our nations and countries closer, and helped to establish more and closer friendly relations. In this context, I would like to specifically mention the Days of Azerbaijani Culture held last year in the city of Cannes. I’m very glad all our events in the city of Cannes, one of the most beautiful cities of France, were welcomed with much interest and respect. We very much loved this city and we would like to hold our cultural days traditionally in this city. Taking this opportunity, I would like to express my sincere gratitude to all who have helped and supported us in all our events, especially former mayor of the city of Cannes Mr Bernard Brochand and new mayor David Lisnard.
Dear Friends, I would like to once more express my deep respect and love for your country and wish all of you to enjoy your evening. And now, please make yourselves acquainted with the exhibition.
After the address by member of the French National Assembly, chairperson of the Friends of Azerbaijan Association Jean-Francois Monselle, acquaintance with the exhibition started.
The objective of organizing the exhibition “Azerbaijan: A Land of Traditions and Future”, which unites a few exhibitions, is to promote Azerbaijan’s old and rich history and culture.
In one of the sections of the exhibition are presented works by Azerbaijani artists Khalida Safarova and Kamil Najafzadeh. With the collection of over 50 works, the exposition has been devoted to France. The works in the section “France Trough the Eyes of Azerbaijani Artists” picture this country, its regions and capital.
All directions of Azerbaijan’s carpet school have been represented at the exhibition, with hundreds year-old carpets and carpet products.
Within the framework of the Days of Azerbaijani Culture, residents of the city of Cannes and guests of the city gained the chance to acquaint themselves with ancient copper art samples. They were also presented Azerbaijan’s national garments, national music instruments, as well as ceramic items found during archaeological diggings.
A separate section, as a continuation of the exhibitions organized by the Heydar Aliyev Foundation in various countries on the occasion of the 870th jubilee of Nizami Ganjavi, is created at the exhibition.
Books, booklets and other publications of the Heydar Aliyev Foundation serving the promotion of Azerbaijan and its culture are also displayed in Cannes.
Then a concert by the State Chamber Orchestra named after Gara Garayev - conducted by People’s Artist Teymour Goychayev - took place at the Festivals Palace of Cannes.