Oktyabrın 10-da Heydər Əliyev Mərkəzində “Eko Rəsm Gündəliyi-2014” Beynəlxalq müsabiqəsinin milli mərhələsinin qaliblərini mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Müsabiqə IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü, UNESCO-nun himayəsi, Heydər Əliyev Mərkəzinin və “Panasonic” şirkətinin təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilib. Azərbaycanda ikinci dəfə keçirilən müsabiqə çərçivəsində Bakı və Gəncə şəhərlərindəki məktəblərin şagirdlərinə 5 min “Eko gündəlik” paylanılıb və onlardan 3050-si doldurularaq təşkilatçıya təqdim olunub. Bunların arasından 20 finalçı seçilib.
Leyla Əliyeva qalibləri təbrik edib. Bir çox uğurlu layihələrin reallaşdırılması, gənclər arasında ekoloji maarifləndirmə işlərinin aparılması, eləcə də planetimizin flora və faunasında nəsli kəsilməkdə olan canlıların qorunması ilə bağlı IDEA-nın çox uğurlu işlər gördüyünü deyən Leyla Əliyeva kampaniya üçün “Bir planet - bir gələcək” şüarının seçilməsinin təsadüfi olmadığını bildirib. Leyla Əliyeva kampaniya çərçivəsində ekoloji sahədə vacib addımlar atıldığını, 3 milyondan çox ağacın əkildiyini vurğulayıb.
Yaponiyanın Azərbaycandakı səfiri Tsuquo Takahaşi çıxış edərək layihənin uğurlu və davamlı olmasını arzulayıb. O, Azərbaycanda ətraf mühitin qorunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib.
UNICEF-in Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Andro Şilakadze isə məktəblilərin ekoloji problemlərin həllinə yeni yanaşmalarını müsbət dəyərləndirdiyini qeyd edib.
Digər çıxış edənlər 2008-ci ildən keçirilən “Eko Rəsm Gündəliyi” Beynəlxalq müsabiqəsinin əhəmiyyətindən danışıblar. Qeyd olunub ki, layihə məktəblilərin ekologiya sahəsində biliklərinin artırılması və bu istiqamətdə maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi baxımından uğurlu addımdır.
Leyla Əliyeva müsabiqənin milli mərhələsinin qalibi - 160 nömrəli Klassik Gimnaziyanın şagirdi Aylin Yəhyazadəyə diplom və hədiyyələri təqdim edib.
Müsabiqənin milli mərhələsinin digər 19 qalibinə də sertifikat və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
“Eko Rəsm Gündəliyi-2014” müsabiqəsində finalçılar müxtəlif aktual ekoloji problemləri çəkdikləri rəsmlərlə və qısa mətnlə ifadə edib, problemin həllinə dair təkliflər irəli sürüblər.

A ceremony to award winners of the national stage of Eco Picture Diary 2014 international contest has been held at the Heydar Aliyev Palace.
Vice President of the Heydar Aliyev Foundation, the founder and head of International Dialogue for Environmental Action (IDEA) Leyla Aliyeva attended the ceremony.
Initiated by IDEA, the contest was carried by the Heydar Aliyev Center and Panasonic out under the auspices of UNESCO.
Held in Azerbaijan for the second time, the contest saw a total of 5,000 eco diaries circulated among schoolchildren in the cities of Baku and Ganja. Some 3,050 of the diaries were filled up and submitted to the organizers, who then picked up 20 finalists.
Addressing the ceremony, Leyla Aliyeva congratulated the winners. She praised the fact that IDEA campaign involved many young people and was dedicated to addressing environmental problems.
Leyla Aliyeva hailed the activities of IDEA, saying a lot of successful propjets have been implemented under the campaign.
Japanese Ambassador to Azerbaijan Tsuguo Takahashi hailed what has been done to strengthen the protection of environment in the country.
UNICEF Representative in Azerbaijan Andro Shilakadze praised schoolchildren`s new approach to solving environmental problems.
Other speakers noted the importance of Eco Picture Diary international contest, which was launched in 2008, describing it as a remarkable step towards increasing schoolchildren`s awareness of environmental issues.
Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva handed a diploma and gifts to Aylin Yahyazade, a pupil of Classic Gymnasium No 160, who won the national stage of the contest.