Oktyabrın 10-da Heydər Əliyev Mərkəzində “Eko Rəsm Gündəliyi-2014” Beynəlxalq müsabiqəsinin milli mərhələsinin qaliblərini mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Müsabiqə IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü, UNESCO-nun himayəsi, Heydər Əliyev Mərkəzinin və “Panasonic” şirkətinin təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilib. Azərbaycanda ikinci dəfə keçirilən müsabiqə çərçivəsində Bakı və Gəncə şəhərlərindəki məktəblərin şagirdlərinə 5 min “Eko gündəlik” paylanılıb və onlardan 3050-si doldurularaq təşkilatçıya təqdim olunub. Bunların arasından 20 finalçı seçilib.
Leyla Əliyeva qalibləri təbrik edib. Bir çox uğurlu layihələrin reallaşdırılması, gənclər arasında ekoloji maarifləndirmə işlərinin aparılması, eləcə də planetimizin flora və faunasında nəsli kəsilməkdə olan canlıların qorunması ilə bağlı IDEA-nın çox uğurlu işlər gördüyünü deyən Leyla Əliyeva kampaniya üçün “Bir planet - bir gələcək” şüarının seçilməsinin təsadüfi olmadığını bildirib. Leyla Əliyeva kampaniya çərçivəsində ekoloji sahədə vacib addımlar atıldığını, 3 milyondan çox ağacın əkildiyini vurğulayıb.
Yaponiyanın Azərbaycandakı səfiri Tsuquo Takahaşi çıxış edərək layihənin uğurlu və davamlı olmasını arzulayıb. O, Azərbaycanda ətraf mühitin qorunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib.
UNICEF-in Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Andro Şilakadze isə məktəblilərin ekoloji problemlərin həllinə yeni yanaşmalarını müsbət dəyərləndirdiyini qeyd edib.
Digər çıxış edənlər 2008-ci ildən keçirilən “Eko Rəsm Gündəliyi” Beynəlxalq müsabiqəsinin əhəmiyyətindən danışıblar. Qeyd olunub ki, layihə məktəblilərin ekologiya sahəsində biliklərinin artırılması və bu istiqamətdə maarifləndirmə işlərinin gücləndirilməsi baxımından uğurlu addımdır.
Leyla Əliyeva müsabiqənin milli mərhələsinin qalibi - 160 nömrəli Klassik Gimnaziyanın şagirdi Aylin Yəhyazadəyə diplom və hədiyyələri təqdim edib.
Müsabiqənin milli mərhələsinin digər 19 qalibinə də sertifikat və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
“Eko Rəsm Gündəliyi-2014” müsabiqəsində finalçılar müxtəlif aktual ekoloji problemləri çəkdikləri rəsmlərlə və qısa mətnlə ifadə edib, problemin həllinə dair təkliflər irəli sürüblər.

10 октября в Центре Гейдара Алиева состоялась церемония награждения победителей национального этапа Международного конкурса «Дневник эко-рисунков-2014».
Конкурс был проведен по инициативе Общественного объединения IDEA под патронажем ЮНЕСКО при организационной поддержке Центра Гейдара Алиева и компании «Panasonic». В рамках конкурса, проведенного в Азербайджане во второй раз, ученикам школ Баку и Гянджи были розданы 5 тысяч «Эко-дневников» и заполненные 3050 из них были представлены организаторам. Среди них были отобраны 20 финалистов.
Выступившая на церемонии Лейла Алиева поздравила победителей. Вице-президент Фонда Гейдара Алиева отметила, что участие в кампании IDEA многочисленных юношей и девушек и проявление достаточного внимания к экологическим проблемам – отрадный факт. Сообщив, что IDEA проделала очень успешную работу по реализации многочисленных успешных проектов, экологическому просвещению молодежи, а также сохранению представителей флоры и фауны нашей планеты, находящихся на грани вымирания, Лейла Алиева отметила, что выбор девиза кампании «Одна планета – одно будущее» не случаен. Лейла Алиева подчеркнула, что в рамках кампании предприняты важные шаги в экологической сфере, посажено более 3-х миллионов саженцев.
Выступивший на мероприятии посол Японии в Азербайджане Цугуо Такахаши пожелал проекту успеха и продолжительности. Он высоко оценил работу, проводимую в Азербайджане по защите окружающей среды.
Руководитель Бакинского представительства ЮНИСЕФ Андро Шилакадзе позитивно оценил новый подход школьников к экологическим проблемам.
Другие выступившие отметили значение конкурса «Дневник эко-рисунков», проводимого с 2008 года. Было отмечено, что проект является успешным шагом по повышению знаний школьников в экологической сфере и усилению просветительской работы в этом направлении.
Затем вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева поздравила победителя национального этапа конкурса – ученицу Классической гимназии номер 160 Айлин Яхьязаде и вручила ей диплом и подарки.
Остальным 19 победителям национального этапа конкурса были вручены сертификаты и ценные подарки.
Финалисты конкурса «Дневник эко-рисунков-2014» отразили актуальные экологические проблемы в рисунках и коротких текстах, выдвинули предложения по решению проблем.