Rusiyanın ən nüfuzlu ali məktəblərindən biri - Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu (Universiteti) (MDBMİ) 70 illik yubileyini qeyd edir. Bununla əlaqədar, Moskvada MDBMİ məzunlarının II Beynəlxalq Forumu keçirilib. Universitetin yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə dünyanın 50-dən çox ölkəsindən mindən yuxarı məzun – tanınmış dövlət və ictimai xadimlər, görkəmli iş adamları, akademik dairələrin nümayəndələri bir araya gəliblər. MDBMİ-nin görkəmli məzunlarından biri də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevdir.
Oktyabrın 14-də Kreml Sarayında bu adlı-sanlı ali məktəbin yubileyi münasibətilə konsert olub.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, MDBMİ-nin Azərbaycan Məzunları Assosiasiyasının sədri Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak edib.
Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, Azərbaycanın MDBMİ məzunlarından ibarət mötəbər nümayəndə heyəti də Kreml Sarayında olub.
Təbrik nitqi ilə Forum iştirakçılarına müraciət edən Rusiya Prezidenti Vladimir Putin vurğulayıb ki, dünyada münaqişə potensialının artdığı, köhnə ziddiyyətlərin kəskinləşdiyi, yeni böhranların yarandığı bir vaxtda MDBMİ məzunları bu ali təhsil ocağında öyrətdikləri kimi, öz işini mükəmməl bilərək, savadlı, səmərəli və ləyaqətlə fəaliyyət göstərirlər. Vladimir Putin deyib: “Siz fundamental və dərin biliklərə məhz universitet divarları arasında yiyələnmisiniz. Bu da ən mürəkkəb danışıqları səmərəli aparmağa və həmişə zirvədə olmağa imkan verir”.
Universitetin rektoru Anatoli Torkunov vurğulayıb ki, Forum 2013-cü ildə Bakıda başlanan ənənənin davamıdır. O vaxt Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə MDBMİ məzunlarının birinci Forumu keçirildi. Rektor Forum iştirakçılarına universitetin son illərdə qazandığı uğurlardan - yeni müasir tədris korpusunun açılmasından, yeni fakültə və kafedraların yaradılmasından, MDBMİ Məzunları Assosiasiyasının və İnkişaf Fondunun fəaliyyətinin modernləşdirilməsindən söz açıb. A.Torkunov deyib: “Hazırda MDBMİ universitet statusu daşıyır, onun məzunları isə təkcə diplomatiyada deyil, həm də humanitar elmlər, biznes, jurnalistika və hətta kəşfiyyat sahələrində müvəffəqiyyət qazanırlar. Moskvaya səfər edən xarici siyasətçilərin çoxu universitetdə çıxış etmək fürsətini əldən vermir. MDBMİ-də dünyanın hər hansı digər ali məktəbindən daha çox - 54 dil tədris olunur”.
Rəsmi hissədən sonra Rusiya və xarici estrada ulduzlarının iştirakı ilə qala-konsert olub. MDBMİ-nin yaradılması və inkişafı tarixini əks etdirən film nümayiş etdirilib.
Rusiya Federasiyası Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenko, Moskva Dövlət Universitetinin rektoru Viktor Sadovniçi və Rusiyanın digər tanınmış siyasi və ictimai xadimləri təntənəli gecənin qonaqları arasında olublar.

Как уже сообщалось, один из самых престижных российских вузов – Московский государственный институт международных отношений (Университет) МИД России (МГИМО) отмечает 70-летний юбилей. В связи с этим в Москве прошел II Международный форум выпускников МГИМО, приуроченный к юбилею университета, который объединил более 1000 выпускников МГИМО из свыше 50 стран мира – известных государственных, общественных деятелей, видных бизнесменов, представителей академических кругов. Среди выдающихся выпускников МГИМО и Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
14 октября в Кремлевском дворце состоялся концерт, посвященный юбилею прославленного вуза. На мероприятия приняли участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева, председатель Азербайджанской ассоциации выпускников МГИМО Лейла Алиева, посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу, представительная делегация выпускников МГИМО из нашей страны.
Приветственным словом к участникам форума обратился Президент России Владимир Путин. Как отметил Президент России, сейчас, когда в мире растет конфликтный потенциал, обостряются старые противоречия и провоцируются новые кризисы, выпускники МГИМО действуют с полным знанием дела, грамотно, эффективно, с достоинством, как и учили в МГИМО. «Именно в стенах университета вы получили фундаментальные, глубокие знания, что позволяет эффективно вести самые сложные переговоры и всегда быть на высоте положения», - сказал В.Путин.
Ректор университета Анатолий Торкунов подчеркнул, что Форум продолжает традицию, начатую в 2013 году в Баку, когда по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева был проведен первый слет выпускников МГИМО. Ректор рассказал участникам Форума об успехах университета за последние годы: открытии нового современного учебного корпуса, создании новых факультетов и кафедр, модернизации деятельности Ассоциации выпускников и Фонда развития МГИМО. «Сегодня МГИМО носит статус университета, а его выпускники преуспевают не только в дипломатии, но и в гуманитарных науках, бизнесе, журналистике и даже в разведке. Многие зарубежные политики, приезжающие с визитами в Москву, не упускают случая выступить в этих стенах. Всего в МГИМО преподают 54 языка - больше, чем в каком-либо другом вузе мира», - сказал А.Торкунов.
После официальной части состоялся гала-концерт с участием российских и зарубежных звезд эстрады. Был показан фильм об истории создания и развития МГИМО.
Среди гостей торжественного вечера были Председатель Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко, ректор Московского государственного университета Виктор Садовничий и другие известные политические и общественные деятели России.