Oktyabrın 29-da Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Sankt-Peterburqun Qoroxovaya küçəsindəki 6 nömrəli binaya vurulmuş barelyefi qarşısında ulu öndərin xatirəsini yad edib. 1949-1950-ci illərdə Heydər Əliyev bu binada yerləşən SSRİ Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsinin ali məktəbində təhsil alıb.
Daha sonra Leyla Əliyeva Rus Muzeyinin mərmər sarayında Azərbaycanın Xalq Rəssamı Rasim Babayevin (1927-2007) sərgisinin açılış mərasiminə qatılıb.
Açılışdan əvvəl Leyla Əliyeva muzey rəhbərliyinin dəvəti ilə I Nikolayın nəvəsi, böyük knyaz Konstantin Romanovun Rus Muzeyindəki məzarını ziyarət edib.
Sərginin açılışında çıxış edən Leyla Əliyeva deyib: “Azərbaycan ilə Rusiyanı siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə qədim və möhkəm dostluq telləri bağlayır. Azərbaycanda rus ədəbiyyatını, rus teatrını, rus kinosunu və əlbəttə, rus rəssamlıq sənətini çox sevirlər. Çox sevindirici haldır ki, Rusiyada da Azərbaycan incəsənətinə maraq göstərilir, bizim mədəniyyətimiz belə geniş və ləyaqətlə təmsil edilib. Rus Muzeyinin yaradılmasından təxminən 120 il keçir. Burada nadir sənət inciləri – Aleksandr İvanovun, Karl Brüllovun, Kazimir Maleviçin və Aleksandr Brodskinin əsərləri nümayiş etdirilir. Həmin əsərlərin bu muzeydə olması bu rəssamların nadir istedadına dəlalət edir. Bu gün biz sizə zəmanəmizin istedadlı və heyrət doğuran rəssamlarından birinin – Rasim Babayevin əsərlərini təqdim edirik. Rasim Babayevin işləri Rusiya, Fransa, ABŞ, Almaniya, Türkiyə və Finlandiyadakı qalereyalarda və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılır. Rasim Babayevin sağlığında ona Fransaya köçmək və orada işləmək təklif edilib. Lakin o, bu təklifi qəbul etməyib, çünki Azərbaycandan uzaqlarda yarada bilməzdi. Onun ilham mənbəyi Azərbaycan xalçalarının naxışları, Şəki saraylarının vitrajları, habelə xalq nağılları və rəvayətlər idi. Məhz bu səbəbdən onun işləri bu qədər parlaq, səmimi və nağılvaridir. Bir il bundan əvvəl Moskvadakı Şərq Muzeyində Rasim Babayevin sərgisi təşkil edilmişdi. Həmin sərginin çox uğurlu olması bir daha göstərir ki, həqiqi sənət üçün dini və ya milli sərhədlər yoxdur. Həqiqi sənət zamanın və məkanın fövqündədir, hamı üçün əlyetərlidir. Əminəm ki, dünyanın ən gözəl şəhərlərindən biri olan Sankt-Peterburqda açılan bu sərgi də böyük uğurla keçəcək və təsviri sənətin bütün həvəskarları üçün maraqlı olacaq”.
Leyla Əliyeva sərginin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib və Rus Muzeyini Bakıda sərgi keçirməyə dəvət edib.
Tədbirdə Azərbaycanın Rusiyadakı səfiri Polad Bülbüloğlu, Mərcani adına Elmi Və Mədəni Proqramların Dəstəklənməsi Və İnkişafı Fondunun prezidenti Rüstəm Süleymanov, Sankt-Peterburq hökumətinin xarici əlaqələr komitəsinin sədri Yevgeni Qriqoryev, Yerli özünüidarəetmə, millətlərarası və konfessiyalararası münasibətlər komitəsinin sədri Mixail Lebedinski də çıxış ediblər.
Sonra sərgi ilə tanışlıq olub. Noyabrın 24-dək davam edəcək ekspozisiyada rəssamın ailə toplusunda və Mərcani Fondunun kolleksiyasında saxlanan 80-ə yaxın rəngkarlıq və qrafika işləri nümayiş etdirilir.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva paid a visit to the bas-relief of Heydar Aliyev installed on building No.6 in Gorokhovskaya Street of Saint-Petersburg, October 29. In 1949-1950, Heydar Aliyev studied at the higher school of the USSR State Security Committee located in this building.
Then Leyla Aliyeva joined the inauguration of an exhibition of People’s Artist of Azerbaijan Rasim Babayev (1927-2007) at the Marble Palace of the Russian Museum.
After the inauguration, Leyla Aliyeva visited, at the invitation of the museum’s management, the grave of Prince Konstantin Romanov, the grandchild of Nicolas the 1st , at the Russian Museum.
Addressing the opening ceremony, Leyla Aliyeva said: “Azerbaijan and Russia are tied with old and strong friendly relations in political, economic and cultural spheres. Russian literature, Russian theatre, Russian movies and, of course, Russian painting art are very much loved in Azerbaijan. It is a rejoicing fact that Azerbaijani culture is shown interest in Russia, and our culture is so widely and worthily represented here. 120 years have passed since the establishment of the Russian Museum. Rare treasures of culture – works by Alexander Ivanov, Carl Bryullov, Kazimir Malevich and Alexander Brodsky – are displayed here. These works’ being in this Museum testifies to these artists’ rare talent. Today we are presenting works by Rasim Babayev, one of the most talented and striking artists of our time. Rasim Babayev’s  works are preserved at art galleries and in private collections in Russia, USA, Germany, Turkey and Finland. Rasim Babayev had been offered to move to France and work there. But he turned down this offer, as he could not have lived far from Azerbaijan. Patterns of Azerbaijani carpets, stained glass windows of Sheki palaces, as well as folk stories and legends were his source of inspiration. It was this reason that made his works so brilliant, sincere and story-like. A year ago, Rasim Babayev’s  exhibition had been organized at the Eastern Museum in Moscow. The fact that this exhibition was very successful once more shows that there is no religious or national border for a true art. A true art is on the top of a time and place, and is accessible to everyone. I’m sure, this exhibition, opened in Saint-Petersburg - one of the most beautiful cities of the world – will also have success and be interesting for the fine arts amateurs.”
Leyla Aliyeva thanked the organisers of the exhibition and invited the Russian Museum to hold an exhibition in Baku.
Ambassador of Azerbaijan to Russia Polad Bulbuloghlu, President of the Marjani Scientific and Cultural Programmes Support and Development Foundation Rustam Suleymanov, Chairperson of Saint-Petersburg Government’s Foreign Affairs Committee Yevgeni Grigoryev, Chairperson of the Local Self-government, International and Interdenominational Committee Mikhail Lebedinski delivered a speech at the ceremony.
Then acquaintance with the exhibition started. Up to 80 painting and graphic works taken from the artist’s and the Marcani Foundation’s collections are displayed at the  exhibition to run until November 24.