Noyabrın 5-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-Prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Ümumrespublika Yaşıllaşdırma” marafonuna start verilib.
Marafonun əsas məqsədi yaşıllıq sahələrinin azalması ilə yarana biləcək təhlükələrin qarşısının alınması, ağac əkilməsini təşviq edərək, ətraf mühitin mühafizəsinə töhfə verilməsidir.
Layihəyə əsasən növbəti iki əkin mövsümündə (noyabr, həmçinin martın sonu-aprelin əvvəli) ağacların əkilməsi, mayın əvvəlində isə marafonun başa çatdırılması planlaşdırılır.
Marafon IDEA İctimai Birliyinin internet səhifəsində (www.ideacampaign.az) mütəmadi olaraq işıqlandırılacaq və onun gedişi zamanı müxtəlif şəhər və rayonlarda əkilən ağacların sayı, ünvanı, şəkilləri və digər məlumatlar saytda yerləşdiriləcək.
Layihədə Azərbaycanın 76 rayon və şəhər icra hakimiyyətinin iştirakı, ölkə ərazisində ümumilikdə bir milyondan artıq ağacın əkilməsi nəzərdə tutulur.

5 ноября по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева, учредителя и руководителя Общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой дан старт марафону «Всереспубликанское озеленение».
Основная цель марафона – предотвращение угроз вследствие уменьшения участков озеленения, внесение вклада в дело защиты окружающей среды путем пропаганды посадки деревьев.
Согласно проекту, в течение двух предстоящих посадочных сезонов (ноябрь, конец марта-начало апреля) планируется посадка деревьев, а в начале марта – завершение марафона.
Марафон будет постоянно освещаться на интернет-странице Общественного объединения IDEA (www.ideacampaign.az), и по мере его продолжения на сайте будут размещены данные о количестве деревьев, посаженных в различных городах и районах, их адреса, фотографии и другая информация.
В проекте примут участие представители 76 районных и городских исполнительных властей Азербайджана, будет посажено в общей сложности более миллиона деревьев на территории страны.