Müvafiq hökumət qurumları nümayəndələrinin, təhsil işçilərinin iştirak etdikləri mərasimə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva da qatılıb. Leyla Əliyeva Bakıda Ətraf Mühitin Mühafizəsi VII Beynəlxalq Layihə Olimpiadası (İNEPO-Avrasiya) Təşkilat Komitəsinin idarə heyəti tərəfindən “Ekoloji Mühitin Qorunmasına Görə” xüsusi Beynəlxalq Şərəf Mükafatı ilə təltif edilib.
Leyla Əliyeva mərasimdə çıxış edib:
Sizi Azərbaycanda salamlamaqdan çox şadam!
Gərgin əməklərinə və dəyərli töhfələrinə görə “Ətraf mühitin mühafizəsi” Beynəlxalq Layihə Olimpiadasının təşkilatçılarına təşəkkür etmək istəyirəm.
Bu tədbirin Avropa, Asiya və yaxın Şərqin kəsişmə nöqtəsi kimi strateji bir məkanda, o cümlədən zəngin təbii ehtiyatlara malik nadir bir ölkədə keçirilməsi xüsusilə təqdirəlayiqdir.
Azərbaycan təkcə Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfələrə görə deyil, həm də Şərq müdrikliyini və Qərb inkişafını özündə birləşdirən zəngin tarixi və mədəniyyəti ilə tanınır.
Bu gün ölkəmiz bir sıra təşəbbüsləri həyata keçirməklə həm özünün ekoloji vəziyyətini yaxşılaşdırmış, həm də qonşu ölkələrə bu sahədə əlindən gələn köməyi əsirgəməmişdir.
Biz regionun lider ölkəsiyik və bizim ekoloji siyasətimiz birbaşa olaraq təbii ehtiyatların səmərəli istifadəsi, istehsalı və istehlakına yönəlmişdir.
Əziz dostlar, qısa bir müddət bundan əvvəl biz yeni əsrə sosial pərakəndəlik, zorakılığın artması, tarazlığın pozulması və istismarın güclənməsi kimi ciddi problemlərlə qədəm qoyduq.
Qəbul etmək istəmədiyimiz həqiqət göstərir ki, çoxlarımız bizdən sonrakı nəsilləri deyil, yalnız özümüz barədə düşünürük. Bəzən elə hərəkət edirik ki, sanki təbiətin bir hissəsi deyilik. Təbiətdə məskunlaşdığımızı və onun bir parçası olduğumuzu fikirləşməkdənsə, biz təbiətin mərkəzində oturub onu idarə etdiyimizi düşünürük. Bu yanaşma ilə gələcəkdə qlobal faciələrin yaşanacağını demək o qədər də çətin deyildir.
Buna görə də bu gün gələcəklə bağlı mübarizəmiz məktəblərdə və ali təhsil müəssisələrində ekoloji təhsilin əsaslarına söykənməlidir. Ölkələrimizin gələcəyinin asılı olduğu gənclər indi daha savadlı, mədəni və peşəkardırlar.
Xanımlar və cənablar, 11 iqlim qurşağından 9-nun mövcud olduğu Azərbaycan heyrətamiz təbiətə və zəngin bioçeşidliyə malik bir ölkədir. İnanırıq ki, indiki nəslin təbiəti gələcək nəsillər üçün qorumaq vaxtı gəlib çatmışdır.
Artıq iki ildir ki, biz İDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Fəaliyyəti üzrə Beynəlxalq Dialoq) beynəlxalq ictimai maarifləndirmə kampaniyasını başlatmışıq. Bu kampaniya həm ətraf mühitin mühafizəsi, həm də gənclər siyasəti sahələrində bir sıra işlər həyata keçirmişdir. Kampaniyamızın devizi olan “Qlobal ətraf mühitin tarazlığını yaratmaq üçün gənclərin qüvvəsinin səfərbər edilməsi” bizə səylərimizi gənclərə yönəltməyə və onları ətraf mühitə olan münasibəti dəyişməkdə əsas vasitə kimi görməyə imkan verir.
Ötən il IDEA Ətraf Mühit Kampaniyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında Resurs Mərkəzi açılmışdır. Bu mərkəz yaratmaq, qorumaq və maarifləndirmək istəyənlərin evinə çevrilmişdir. Biz İDEA Resurs Mərkəzinin innovasiya, rəhbərlik və fəal tədbirlər vasitəsilə yaratdığı fərqin şahidi olmuşuq. İlk dəfə olaraq IDEA Kampaniyası BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı ilə birlikdə ölkəmizin paytaxtında “Yaşıl həftə” təşkil etmişdir.
Kampaniyamızın yarandığı ilk gündən biz “Böyük Qafqaz beşliyi” deyilən, yox olmaq təhlükəsi ilə üzləşən beş heyvan növünü - ayı, qartal, canavar, ceyran və Qafqaz bəbirini müəyyən etmişik.
Təkcə Azərbaycanda deyil, bütün dünyada gənclər arasında dialoq, maarifləndirmə, liderlik və əməkdaşlığı gücləndirmək üçün dünyanın müxtəlif yerlərindən olan ətraf mühitin gənc müdafiəçiləri ilə əməkdaşlıq qurmuşuq. Məsələn, IDEA kampaniyası Ümumdünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) Rusiya nümayəndəliyi arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalamışdır. Bu da bizə Qafqaz bizonunu IDEA-nın nəsli tükənməkdə olan heyvanlar siyahısına əlavə etmək imkanı vermişdir. Hazırda Türkiyənin eyni adlı təşkilatı ilə belə bir sənəd imzalamaq üzərində iş aparılır.
Qeyd etmək istəyirəm ki, son 10 il ərzində ölkəmiz Qafqaz bəbirinin mühafizəsi istiqamətində xeyli iş görmüşdür. Regionun faunasının ən nadir növlərindən biri olan bu heyvan Azərbaycanın iki milli parkında görünmüşdür. Halbuki uzun illər onlar heç yerdə müşahidə edilməmişdir. Bu gün bu nadir və nəsli tükənməkdə olan bir heyvanın Azərbaycanda görünməsindən sonra bizim əsas vəzifəmiz bu və digər nadir canlıların müdafiəsini və təhlükəsiz yaşayışını təmin etməkdir.
Biz regionun, xüsusilə də Azərbaycanın ekoloji mühitinin qorunmasına yönələn maarifləndirmə layihələrində bir çox uğurlar qazanmışıq. Bizim “IDEA Yaşıl Azərbaycan Naminə” təhsil və təlim layihəsi ekoloji məsələlərdə maarifləndirməni artırmış və nəzəri və praktiki biliyi möhkəmləndirmişdir. Təlimatçılarımız Azərbaycanın 20-dən artıq şəhərində səkkiz min orta məktəb şagirdi arasında ətraf mühitə dost münasibətlə bağlı təlimlər keçmişdir. Fəxrlə deyə bilərəm ki, kampaniyamızın təşəbbüsü ilə növbəti tədris ilində ölkəmizin orta məktəblərində ətraf mühitlə bağlı dərslər kurrikuluma salınmışdır.
Bizim fəaliyyətimiz təkcə maarifləndirmə proqramları ilə məhdudlaşmır. Bu yaz bizim Litva, Rusiya, Böyük Britaniya, İtaliya və Qırğızıstandan olan tərəfdaşlarımız ölkələrinin paytaxtlarındakı parklarda quş yuvaları yerləşdirəcəklər. Bu layihə təbiətin qorunması və müdafiəsi naminə olan birliyi bir daha nümayiş etdirəcəkdir.
Əziz dostlar, biz hamıya aydın olan bir faktı – insanın hökmranlıq etdiyi bir planetdə yaşadığımızı qəbul etməliyik. Əhalinin sayının artması və təbii ehtiyatlardan istifadənin artımı Yer kürəsini geriyə dönməz bir şəkildə dəyişdirir. Kənd təsərrüfatı, balıqçılıq, sənaye, turizm və beynəlxalq ticarət vasitəsilə insanlar planetimizi təsəvvüredilməz bir şəkildə dəyişdirmişlər.
Təbii ehtiyatların dəyəri pul ilə ölçülə bildiyi halda, təmiz havanın, təbii landşaftın və pozulmamış ekoloji sistemin dəyəri heç bir pul vahidi ilə ölçülə bilməz. Onlar dəyərsizdirlər.
Mən gələcəklə bağlı ümidliyəm. Təbiət və onun mühafizəsi ilə bağlı biliklərə yiyələnən hazırkı nəsil gələcək nəsil üçün yarana biləcək təhlükələrin qarşısını almağa qadirdir.
Bu məsələdə hamımız əlimizdən gələni əsirgəməməliyik. Planetimizin təhlükəsizliyi, xoşbəxtliyi və gələcəyi Olimpiadada nümayiş etdirilən layihələrin icrasından asılıdır. Planetimizin bütün seqmentlərini - təmiz hava, içməli su, təhlükəsiz qida məhsulları və s. kimi subyektləri, bir sözlə övladlarımıza ötürəcəyimiz dünyanı müdafiə etmək üçün qüvvələrimizi birləşdirməliyik.
Bütün iştirakçılara uğurlar arzu edirəm və onların gərgin fəaliyyətlərini dəstəklədiyimi bildirirəm.
Təhsil, Ekologiya və Təbii Sərvətlər nazirlikləri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti, İDEA (İnternational Dialogue for Environmental Action) - Ətraf Mühitin qorunması üzrə Beynəlxalq Dialoq Kampaniyası, İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti, “Çağ” Öyrətim İşlətmələri Şirkəti və “İnepo-Avrasiya” Ekologiya İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən olimpiadaya dünyanın 45 ölkəsindən 500-dək məktəbli qatılıb. Xarici ölkələrdən təqdim olunmuş layihələrdən 52-si, Azərbaycandan təqdim olunmuş layihələrdən isə 78-i növbəti mərhələyə keçib.
Olimpiadanın məqsədi Azərbaycanda və dünyada artmaqda olan ekoloji problemlərin həlli və ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində gənc nəsli məlumatlandırmaq, şagirdlərdə ekoloji bilikləri inkişaf etdirmək, ekoloji məsələlər üzrə maarifləndirməni genişləndirməkdir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) prezidenti Rövnəq Abdullayev, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırov, təhsil naziri Misir Mərdanov çıxış ediblər.
Sonra Heydər Əliyev adına İdman–Konsert Kompleksinin foyesində təşkil edilmiş sərgi ilə tanışlıq olub.
Olimpiadaya təqdim edilən layihələr münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək və qaliblər aprelin 6-da keçiriləcək mərasimdə mükafatlandırılacaqlar.

The 7th "Protection of Environment" International Project Olympiad (Inepo-Eurasia) devoted to the 90th jubilee of national leader Heydar Aliyev was inaugurated at the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex, April 5.
Represented by officials of government authorities and educational workers, the ceremony was attended by Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva. Leyla Aliyeva was honoured with award by the Board of the Organising Committee of the 7th"Protection of Environment " International Project Olympiad (Inepo-Eurasia).
I’m pleased to welcome you to Azerbaijan!
I would like to thank the organizers of the 7th “Protection of the Environment” International Project Olympiad for their intensive work and valuable contribution.
The fact that this event is being held in a strategic place, a crosspoint of Europe, Asia and Near East, a country with rich natural resources is worth of special esteem.
Azerbaijan is known not only for its contributions to Europe’s energy safety, but also rich history and culture combining the Eastern wisdom and Western progress.
Today, by implementing a series of initiatives, our country has improved its ecological condition and supported the neighbouring countries in this field.
We are the leading country of the region and our environmental policy is aimed at efficient use of natural resources, their production and consumption.
Dear Friends, we have recently entered a new century with serious challenges such as social incoherence, increase in violence and exploitation.
The truth that we do not want to accept shows that majority of us think of ourselves, rather than the generations following us. We sometimes demonstrate such an act as if we were not part of the nature. We think that we are sitting in the centre of the nature and controlling it, rather than thinking that we have settled in it and are part of it. By this approach, it is easy to predict occurrence of global tragedies in future.
Therefore, our struggle for the good of the future should rely on the basics of ecological education at secondary and higher schools. The youth, which our future is dependent on, is now more educated, civilized and professional.
Ladies and gentlemen, with 9 climate zones of 11, Azerbaijan is a country enjoying magnificent nature and rich biodiversity. We believe that the time has come to preserve the nature for future generations.
It has been already two years since we started the IDEA (International Dialogue for Environmental Action) international public enlightenment campaign. This campaign has carried out a series of works both in the field of protection of environment and youth policy. The slogan of our campaign “Mobilization of the youth force to seek global environmental balance” allows us to direct our endeavours to youth and see them as a primary means in changing the attitude to the environment.
Last year, within the framework of the IDEA Environmental Campaign, the Resource Centre at the State Management Academy under the President of the Republic of Azerbaijan was opened. This centre has turned into a home for those wishing to create, preserve and enlighten. We have witnessed the difference the IDEA Recourse Centre created trough innovation, management and active events. The IDEA campaign for the first time organized, in association with UN Environment Program, a “Green Week” in the city of Baku.
Since the first day our campaign was formed, we have identified five animal species called “the Great Caucasian Five”- bear, eagle, wolf, gazelle and Caucasian leopard.
We have built partnership relations with young defenders of the environment not only in Azerbaijan, but also from around the world in order to expand dialogue, enlightenment, leadership and partnership among the youth throughout the world. For example, a partnership Memorandum has been signed between the IDEA campaign and WWF Russian Representative Office. And this allowed us to enter the Caucasian bison on the list of endangered animals. Currently we have en intention to sign such a document with Turkey’s similar organization.
I would like to note that during the last 10 years our country has done a great deal of work towards preservation of the Caucasian leopard. Being one of the unique species of the region, this animal has been seen in two national parks of Azerbaijan. Nevertheless, for long years they had not been observed anywhere. After seeing such a rare and endangered animal in Azerbaijan, our primary task will be to ensure the protection and safe living of this and other rare living species.
We have made a series of achievements in enlightenment projects aimed at protection of the ecological environment of this region, in particular, of Azerbaijan. Our education and training project “IDEA for Green Azerbaijan” has improved enlightenment in environmental issues and strengthened theoretical and practical knowledge. Our trainers have held trainings for eight thousand schoolchildren in over 20 cities of Azerbaijan to teach a friendly approach to the environment. I take pride to say that following the initiative of our campaign, since the next education year, lessons associated with the environment have been included in the curriculum for secondary schools.
Our activity is not confined to only enlightenment programs. This spring our partners from Lithuania, Russia, the Great Britain, Italy and Kyrgyzstan will build bird nests in parks in their capitals. This project will once more demonstrate the unity for protection of the environment.
Dear Friends we have to admit one fact being clear to everyone that we are living in a planet dominated by human. Increase in the number of population and use if natural resources is changing the Earth in an irrevocable fashion. Through agriculture, fishing, industry, tourism and international trade, people have changed our planet in an unbelievable manner.
While value of natural resources can be measured in money, value of clean air, natural landscape and the disturbed ecological system can not be measured in any currency. They are priceless.
I have positive confidence in future. Mastering knowledges about the nature and its protection, today’s generation is capable of preventign perils that may arise for the future generation.
We all have to do our utmost in this matter. Safety of our planet, its happiness and future are dependent on the execution of projects demonstrated at the Olympiad. We have to join efforts to protect all segments of our planet such as clean air, drinking water, safe food products etc., in one word, the world we are going to hand over to our children.
I would like to wish all the participants every success and say that I support their endeavours.
Thank you very much.
Some 500 schoolchildren from 45 countries of the world joined the Olympiad being held in association with Ministers of Education, Ecology and Natural Resources, the State Oil Company of Azerbaijan Republic, IDEA (International Dialogue for Environmental Action), Public Television and Radio Broadcasting Company, “Çağ Öyretim İşletmeleri Şirketi” and “Inepo-Eurasia” Ecological Public Union. 52 projects submitted by foreign countries and 78 projects from Azerbaijan passed to the next stage.
Objective of the Olympiad is to enlighten the young generation of solution of growing ecological challenges both in Azerbaijan and in the world, and protection of environment, develop schoolchildren’s environmental knowledge and expand enlightenment work on environmental issues.