Noyabrın 25-də Londonun mərkəzində yerləşən “ The Old Sorting Office” İncəsənət Mərkəzində Beynəlxalq Təbiəti Müdafiə İttifaqının “Nadir və kökü kəsilməkdə olan növlərin Qırmızı kitabı”nın yaradılmasının 50-ci ildönümünə həsr olunmuş unikal sərgi açılacaq. “BU GÜN BURADA...” adlanan səriginin təşkilatçıları “Beynəlxalq Təbiəti Müdafiə İttifaqı (BTMİ) və “Baku” jurnalıdır.
Sərginin kuratoru “Artwise” beynəlxalq qrupudur. Burada ayrı-ayrı rəssamların əsərlərinə həsr olunmuş interaktiv installyasiyalar və zallar təqdim olunacaqdır. Ekspozisiyaya dünyanın müxtəlif ölkələrindən geniş ifadə vasitələrindən istifadə edən dünya şöhrətli müəlliflərin əsərləri daxil ediləcəkdir. İncəsənət Mərkəzinin ziyarətçiləri heyvan və bitki növlərinin kökünün kəsilməsi, eləcədə ekoloji təhlükəsizlik problemlərinə Corc Kondo, Treysi Emin, Endi Uorxol, Gevin Turk, Piter Bleyk, “United Visual Artists” art kollektivinin, Duqlas Qordon, Stefani Kueyl, Qordon Çeun, Osvaldo Masiya, Culiana Opi, Mariko Mori, Karsten Holler, Diana Teyter və digər rəssamların gözü ilə baxa biləcəklər.
Adətən “Bu gün burada, sabah başqa yerdə” dedikdə, davamlı, təkrarlanacaq proseslər nəzərdə tutulur. “BU GÜN BURADA...” sərgisi isə planetimizdən – səslər, növlər, hətta ətirlərdən söhbət açır. Dünyanın hər yerindən olan rəssamlar birləşərək bütün bunları öz əsərlərində əks etdirməklə, bəşəriyyətin diqqətini hər birimizə aid olan qlobal promlemlərə cəlb etməyə çalışırlar.
Sərgiyə gələnlər qeyri-adi səyahətə çıxacaq və nadir növlərinin kökünün kəsilməsi, insanın planetimizə təsiri barədə yeni məlumatlar əldə edəcəklər. Təşkilatçıların məqsədi ictimaiyyətin diqqətini ekosistemimizin zərifliyinə, lazımi tədbirlər görülməyəcəyi təqdirdə acınacaqlı sonluğun qaçılmaz olduğuna cəlb etmək, eləcədə BTMİ üçün vəsait toplamaqdır.
Ətraf mühitin mühafizəsi və təbii ehtiyatlardan rasional istifadə sahəsində ən iri və nüfuzlu təşkilatlardan olan BTMİ-nin tərkibinə 1200 hökumət təşkilatı və ictimai təşkilat, habelə 160 ölkədən 11 minə yaxın könüllü ekspert daxildir. BTMİ mühüm ekoloji və qlobal inkişaf problemlərinin səmərəli həlli üçün ətraf mühitin mühafizəsinə dair biliklərin yayaılması sahəsində liderdir. BTMİ-nin “nadir və kökü kəsilməkdə olan növlərin Qırmızı kitab”ı yabanı təbiətin mühafizəsi, kökü kəsilməkdə olan müxtəlif bitki, göbələk və heyvan növləri ilə bağlı ən dəqiq informasiya mənbəyidir.
Sərgi həm də Londonun mərkəzində yerləşən incəsənət ocağındakı kafedə və eksklüziv suvenirlər mağazasında dostlarla görüşmək, görkəmli rəssamların, kuratorların və təbiəti mühafizə sahəsində ekspertlərin təşkil edəcəkləri müxtəlif ustad dərslərində və diskussiyalarda iştirak etmək üçün yaxşı fürsətdir.
Sərgi bu il noyabrın 25-dən dekabrın 17-dək Londonda fəaliyyət göstərəcək, sonra isə dünyanın rəssamlıq paytaxtlarını səyahət edəcək və nəhayət, Bakıda, memar Zahi Hədidinin layihəsi əsasında tikilmiş Heydər Əliyev Mərkəzində başa çatacaq.

Выставка картин «СЕГОДНЯ ЗДЕСЬ ...»
25 ноября в Центре искусств «The Old Sorting Office», расположенном в центре Лондона, состоится открытие уникальной выставки, посвященной 50-летнему юбилею «Красной книги редких и исчезающих видов» Международного союза охраны природы. Организаторами выставки под названием «СЕГОДНЯ ЗДЕСЬ ...» являются Международный союз охраны природы (МСОП) и журнал «Баку».
Куратор выставки – международная группа «Artwise». Здесь будут представлены интерактивные инсталляции и залы, посвященные произведениям отдельных художников. В экспозицию войдут работы прославленных авторов из различных стран мира, использующих широкие средства выражения. Посетители Центра искусств увидят проблему исчезающих видов животных и растительности, а также экологической безопасности глазами таких художников, как Джордж Кондо, Трейси Эмин, Энди Уорхол, Гевин Турк, Питер Блейк, арт-коллектив «United Visual Artists», Дуглас Гордон, Стефани Куэйл, Гордон Чеун, Освальдо Масия, Джулиана Опи, Марико Мори, Карстен Холлер, Диана Тейлер и др.
Обычно говорят «Сегодня здесь, завтра в другом месте», подразумевая при этом длительные, повторяющиеся процессы. Выставка «СЕГОДНЯ ЗДЕСЬ ...» рассказывает о планете – голосах, видах и даже ароматах. Художники из разных уголков мира, объединившись и отразив все это в своих произведениях, стремятся тем самым привлечь внимание человечества к глобальным проблемам, касающимся каждого из нас.
Пришедшие на выставку смогут совершить необычное путешествие и получить новую информацию об исчезновении редких видов, о воздействии человека на природу. Целью организаторов является привлечение внимания общественности к хрупкости нашей экосистемы, неизбежности трагического конца в случае непринятия неотложных мер, а также сбор средств для МСОП.
В состав МСОП – самой крупной и влиятельной организации в сфере охраны окружающей среды и рационального использования природных ресурсов – входят 1200 государственных и общественных организаций, а также около 11 тысяч добровольных экспертов из 160 стран. МСОП является лидером в области популяризации знаний об окружающей среде для рационального решения важных экологических и глобальных проблем развития. «Красная книга редких и исчезающих видов» МСОП является источником самой точной информации об охране дикой природы, исчезающих видах различных растений, грибов и животных.
Выставка, в тоже время, предоставляет хорошую возможность для встречи с друзьями в кафе и магазине сувениров при художественной галерее, расположенной в центре Лондона, участия в различных мастер-классах, которые будут организованы выдающимися художниками, кураторами и экспертами в сфере охраны природы.
Выставка будет действовать в Лондоне с 25 ноября по 17 декабря этого года, а затем совершит путешествие по художественным столицам мира, и, наконец, завершится в Баку, в Центре Гейдара Алиева, построенном по проекту архитектора Захи Хадид.