Avstraliyada səfərdə olan Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva ətraf mühitin və biomüxtəlifliyin qorunması sahəsində bir sıra görüşlər keçirib. Bu ölkənin bir sıra məşhur milli parklarını ziyarət edən Leyla Əliyeva Avstraliyanın zəngin biomüxtəlifliyi ilə yaxından tanış olub.
Heyvanların artırılma mərkəzlərinə baş çəkən Leyla Əliyevaya yox olma təhlükəsi ilə üzləşən heyvanlar, onların bərpa olunması üçün tətbiq olunan üsullar, belə heyvanların sayının artırılması vasitələri, həmçinin bu sahədəki qabaqcıl texnologiyalar barədə məlumat verilib.
Leyla Əliyeva isə Azərbaycanda nəsli kəsilməkdə olan heyvanlar haqda, eyni zamanda bu problemin aradan qaldırılması məqsədilə IDEA İctimai Birliyi tərəfindən görülən tədbirlər barədə məlumat verib.
Azərbaycanda nəsli kəsilməkdə olan heyvanların qorunması istiqamətində bir sıra beynəlxalq təşkilatlarla birgə iş aparıldığını bildirən Leyla Əliyeva bu heyvanların və biomüxtəlifliyin mühafizəsi sahəsində Azərbaycanla Avstraliya arasında təcrübə mübadiləsinin vacibliyini qeyd edib.

Лейла Алиева ознакомилась с работами по охране окружающей среды и биоразнообразия в Австралии
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA (Международный диалог по охране окружающей среды) Лейла Алиева, находящаяся с визитом в Австралии, провела здесь ряд встреч по защите окружающей среды и биооразнообразия. Лейла Алиева, посетив некоторые известные национальные парки этой страны, непосредственно ознакомилась с богатым биоразнообразием Австралии.
В центре размножения животных Лейла Алиева была проинформирована о животных, находящихся под угрозой исчезновения, о методах, применяемых для восстановления их популяции, о средствах увеличения численности таких животных, а также о передовых технологиях в этой области.
Лейла Алиева, в свою очередь, проинформировала о животных, находящихся под угрозой исчезновения в Азербайджане, и, в то же время, о мерах, предпринимаемых со стороны Общественного объединения IDEA с целью устранения данной проблемы.
Рассказав о совместной работе с рядом международных организаций в направлении охраны животных, находящихся под угрозой исчезновения, Лейла Алиева отметила также важность обмена опытом между Азербайджаном и Австралией по охране этих животных и биоразнообразия.