Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən Leyla Əliyeva bildirib ki, bu sərgi həyatı təhlükə altında olan bütün heyvan cinslərinin gözəlliyinin, onların vacibliyi və müdafiəsinin önəminin vurğulanması baxımından yaxşı üsuldur.
Ümumdünya Parklar Konqresinin toplantısında iştirak etmək üçün Avstraliyaya səfərini xatırladan Leyla Əliyeva gələcək nəsillərin təbiəti qorumasının vacibliyini bildirib, bu istiqamətdə Azərbaycanda həyata keçirilən işlərdən danışıb: “Azərbaycanda biz gəncləri ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində maarifləndiririk. Azərbaycan qədim ənənələrə və zəngin tarixə malik olan ölkədir. Şərqlə Qərbin ayrıcında yerləşən ölkəmizdə şərqin müdrikliyi, qərbin tərəqqisi var. Ötən müddətdə Azərbaycan tarixi İpək Yolunda əsas bir mərkəzə çevrilib. Azərbaycanın tolerantlıq, dialoq və yeni fikirlər ölkəsinə çevrilməsinin mədəniyyətimizin inkişafına böyük təsiri olub. Avropa, Asiya və Orta Şərq arasında nadir coğrafi mövqe gözəl landşaftlar yaratmaqla təkcə mədəniyyətimizə yox, həm də təbiətimizə təsir edib. Azərbaycan qarlı dağlar, göllər, çaylar, sıx meşələr, ovalıqlar və çəmənliklər ölkəsidir. Dünyada mövcud olan iqlim qurşağından doqquzu Azərbaycanda var və bu çox zəngin biomüxtəliflik yaradır. Buna görə üç il bundan əvvəl biz Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq üçün İctimai Birlik - IDEA-nı yaratdıq. Hələ qət edəcəyimiz yolun əvvəlində olmağımıza baxmayaraq, biz artıq bir çox layihələr həyata keçirmiş və müsbət nəticələr əldə etmişik. Bizim bəzi layihələrimizə Azərbaycanda yaşayan 3 milyon gənci təmsil etmək məqsədilə 3 milyon ağacın əkilməsi, çöl ceyranının vəhşi təbiətə buraxılması və 8 mindən artıq uşağın ətraf mühiti qorumaq üçün maarifləndirilməsi kimi işlər daxildir. Biz, həmçinin öz məşhur beşliyimizi müəyyən etmişik. Bu, qonur ayı, boz qurd, qartal, ceyran və Qafqaz bəbiridir”.
Leyla Əliyeva Azərbaycanda Qafqaz biomüxtəlifliyi sammitinin keçirildiyini, ölkəmizin Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin üzvü olduğunu xatırladıb. O bildirib ki, hazırda Qafqaz bəbirinin məhv olmaq təhlükəsindən qurtarılması və Avropaya geri qaytarılmasını təmin etmək üçün Dünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondu, Pantera təşkilatı və bu sahədə fəaliyyət göstərən digər təşkilatlarla sıx işlər aparılır.
Leyla Əliyeva sərginin ərsəyə gəlməsində əməyi olanlara minnətdarlığını bildirib, təbiəti qorumağın vacibliyini bir daha qeyd edib.
Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin “Qırmızı Kitab”ının 50 illik yubileyinə həsr edilmiş tədbirin yüksək səviyyədə keçdiyini vurğulayan qurumun baş direktoru Culian Marton Lefevre bu günkü tədbirin onun üçün əlamətdar olduğunu diqqətə çatdırıb. “Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın və dünyada maraqlı layihələri ilə tanınan IDEA İctimai Birliyinin rəhbəri Leyla Əliyevanın tədbirdə iştirakı sərgini daha da maraqlı edib” – deyən baş direktor IDEA-nın layihələri haqda məlumatlı olduğunu, bu layihələrin dünyada gedən ekoloji maarifləndirmə işlərinə töhfə verdiyini bildirib.
Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin və “Baku” jurnalının dəstəyi ilə baş tutan sərgiyə qatılmış London sənətsevərlərinə müasir incəsənətin müxtəlif istiqamətlərini təmsil edən əsərlər təqdim olunub. Sərgidə müxtəlif ölkələrin müasir incəsənət nümayəndələri ilə yanaşı, Azərbaycan rəssamları da təmsil olunurlar. Leyla Əliyeva, Aida Mahmudova, Fərid Rəsulov, Rəşad Ələkbərov sərgiyə maraqlı kompozisiyaları ilə qatılıblar. Bundan əlavə, sərgidə Corc Kondo, Teysi Emin, Endi Varol, Qavin Turk, Piter Bleyk, Duqlas Qordon, Stefani Kveyle və müasir incəsənətin digər tanınmış nümayəndələrinin nəsli kəsilməkdə olan flora və fauna növlərini əks etdirən əsərləri nümayiş etdirilir. Sərginin keçirilməsində məqsəd ekosistemin və onun mühafizəsinin əhəmiyyəti barədə ictimai maarifləndirmə aparmaq və bu istiqamətdə sosial məsuliyyəti gücləndirməkdir.
Dünyanın ən böyük və ən qədim təbiətin mühafizə təşkilatı olan Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyə 160 ölkədən 1200 hökumət və qeyri-hökumət təşkilatı daxildir. Təbiətin Mühafizəsi üzrə Beynəlxalq Birliyin “Qırmızı Kitab”ı vəhşi təbiətin, eləcə də təhlükə altında olan növlərin qlobal mühafizəsi üzrə ən əhatəli məlumat toplusu hesab edilir.

Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Foundation’s Vice-president Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva attended the ceremony.
Addressing the opening ceremony, Leyla Aliyeva said this exhibition was a right method in terms of emphasizing the beauty of all threatened animal species, their significance and importance of their protection.
Mentioning her trip to Australia to participate in the assembly of the World Parks Congress, Leyla Aliyeva underscored the importance of future generation’s protecting the nature, and talked about the works done in Azerbaijan to this end: “In Azerbaijan, we enlighten the youth on protection of the environment. Azerbaijan is a country with old traditions and rich history. Located at the crossroads of the East and West, our country enjoys both Eastern wisdom and Western progress. Azerbaijan has become one of the major hubs on the historic Silk Way. Azerbaijan’s becoming a country of tolerance, dialogue and new ideas has greatly influenced the development of our culture. The rare geographical location between Europe, Asia and Middle East has influenced not only our culture, but also our nature, by creating beautiful landscapes. Azerbaijan is a country of snowy mountains, lakes, rivers, dense forests, lowlands and meadows. Azerbaijan enjoys nine out of the 11 climate zones existing in the world, which creates very rich biodiversity. Therefore, three years earlier, we established IDEA – the International Dialogue for Environmental Action Public Association. Although we are at the beginning of the way we have determined to go, we have already implemented a number of projects and reached positive outcomes. Our projects include planting 3 million trees to represent three million youth, reintroduction of gazelles into wildlife, and enlightening over 8 thousand children on the significance of protecting the environment. We have also identified our famous Five, which includes brown bear, wolf, eagle, gazelle and Caucasian leopard.”
Leyla Aliyeva mentioned the Caucasian Biodiversity Summit held in Azerbaijan and our country’s being a member to the International Union for Conservation of Nature. She informed that in order to rescue the Caucasian leopard from the peril of extinction and ensure its return to Europe, works are being carried out with the World Wildlife Protection Fund, the Panther Organization and other organizations working in this sphere.
Leyla Aliyeva thanked those contributing to organization of the exhibition, and once more underscored the significance of protecting the environment.
Emphasizing the high-level organization of the event devoted to the 50th anniversary of IUCN Red List, Chief Director of the organization Julian Marthon brought to attention that today’s event was of significance for him. Saying that participation of Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva, head of IDEA Public Association, which is well-known for its interesting projects in the world, made the exhibition more interesting”, the chief director said he was informed of IDEA projects and these projects have made its contribution to the ecological enlightenment works in the world.
Art-lovers of London joining the exhibition, which took place with the organizational support of the International Union for Conservation of Nature and “Baku” Magazine, were presented works representing various directions of modern art. Along with modern art representatives from different countries, Azerbaijani artists are also represented here. Leyla Aliyeva, Aida Mahmudova, Farid Rasulov, Rashad Alakbarov have joined the exhibition with interesting works. Moreover, works reflecting threatened flora and fauna species by George Condo, Tracey Emin, Andy Warhol, Gavin Turk, Peter Blake, Douglas Gordon, Stephanie Weile and other well-known representatives of modern art are displayed at the exhibition. The objective of holding such exhibitions is to enlighten people on the significance of the ecosystem and its protection and strengthen social responsibility in this direction.
Being the biggest and oldest organization dealing with protection of the environment, the International Union for Conservation of Nature includes 1200 government and non-government organizations from 160 countries. The Red List of the International Union for Conservation of Nature is considered to be the most detailed collection of information on global protection of wildlife and threatened species.