“Yer saatı” kampaniyasına ilk dəfə Dünya Vəhşi Təbiət Fondu tərəfindən 2007-ci ildə Avstraliyada başlanılıb. Kampaniyanın məqsədi ictimaiyyətin diqqətini iqlim dəyişikliyinin yaradacağı fəsadlara yönəltməkdir.
“Yer saatı” aksiyaları zamanı böyük şəhərlərdəki məhşur binaların fasad işıqları yerli vaxtla saat 20:30-da bir saatlıq söndürülür və bu rəmzi hərəkətlə enerjiyə qənaət olunması təşviq edilir.
Hər il martın son şənbə günü qeyd olunan “Yer saatı” kampaniyasına beynəlxalq ictmaiyyət tərəfindən diqqətin artması müşahidə olunur. 2014-cü ildə dünyanın 162 ölkəsinin 7000-dən çox şəhəri və bir milyarda yaxın insan bu kampaniyaya qoşulub.
Beləliklə, IDEA İctimai Birliyi “Yer saatı” kampaniyasının Azərbaycan üzrə rəsmi ölkə koordinatoru qismində ölkədə kütləvi aksiya və tədbirlər keçirmək hüququ əldə edib.
IDEA 2015-ci ilin 28 mart tarixində Bakı şəhərində keçiriləcək “Yer saatı” kampaniyasında iştirak etmək istəyən dövlət və özəl təşkilatları, eləcə də fiziki şəxsləri İctimai Birliklə əlaqə saxlamağa dəvət edir ([email protected], tel. 497-6316).

Кампания «Час Земли» была впервые проведена Всемирным фондом дикой природы в 2007 году в Австралии. Ее целью является привлечение внимания общественности к осложнениям, которые могут возникнуть вследствие изменения климата.
Во время акций «Час Земли» фасадное освещение знаменитых зданий крупных городов выключается в 20:30 по местному времени на один час, и этим символическим действием пропагандируется экономия энергии.
Со стороны мировой общественности наблюдается растущее внимание к кампании «Час Земли», которая отмечается ежегодно в последнюю субботу марта. В 2014 году в этой кампании участвовали более 7000 городов и около миллиарда жителей из 162 стран мира.
Таким образом, Общественное объединение IDEA, как официальный координатор страны кампании «Час Земли» по Азербайджану, получила право на проведение массовых акций и мероприятий в стране.
IDEA приглашает связаться с Общественным объединением государственные и частные организации, а также физических лиц, желающих принять участие в кампании «Час Земли», которая пройдет 28 марта 2015 года в Баку ([email protected], тел. 497-6316).