Görüşdə Leyla Əliyeva IDEA İctimai Birliyinin Azərbaycanda və regionda təbiətin mühafizəsi və ətraf mühitin qorunması istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb.
Leyla Əliyeva IDEA-nın fəaliyyəti ilə UNEP-in mandatı arasında bir çox sahələrdə oxşarlıqların olduğunu vurğulayaraq, bu iki təşkilatın iştirakı ilə ətraf mühitin aktual problemlərinin aradan qaldırılmasına yönəlmiş birgə layihələrin həyata keçirilməsini təklif edib. Leyla Əliyeva, həmçinin IDEA və UNEP-in birgə təşkilatçılığı ilə 2012-ci ildə Azərbaycanda uğurla keçirilmiş “Yaşıl həftə konfranslar silsiləsi”nin və bu tipli digər tədbirlərin gələcəkdə də davam etdirilməsinə marağını ifadə edib.
Yan Dusik IDEA-nın fəaliyyəti ilə yaxından tanış olduqlarını, onun reallaşdırdığı layihələri diqqətlə izlədiklərini bildirib. O, ekoloji problemlərin həll edilməsində UNEP-in IDEA-ya daim dəstək verməyə və bu sahədə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu deyib.
Tərəflər IDEA və UNEP arasındakı əməkdaşlığın daha yüksək mərhələyə qaldırılması məqsədilə ikitərəfli Anlaşma Memorandumunun imzalanması və “Yaşıl iqtisadiyyat” sahəsində Azərbaycanda ilk dəfə birgə pilot layihələrin həyata keçirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.

At the meeting, Leyla Aliyeva talked about the projects implemented by IDEA Public Association towards protecting the environment in Azerbaijan and in the region at large.
Underscoring similarity between IDEA’s activities and the mission of UNEP in a number of areas, Leyla Aliyeva suggested implementing joint projects aiming to remove existing challenges facing the environment with participation of these two organizations. Leyla Aliyeva also expressed her intention to continue the “Series of green week conferences” successfully held in 2012 in Azerbaijan with the joint organizational support of IDEA and UNEP, and other similar events.
Jan Dusik said that they were very well acquainted with the activities of IDEA and that projects implemented by IDEA are closely watched by them. He said UNEP was ready to provide steady assistance to IDEA in solving environmental problems and cooperate in this sphere.
The parties held discussions on signing a Memorandum of Understanding to raise the cooperation between IDEA and UNEP to a higher level, and implementing joint pilot projects in Azerbaijan in the field of “Green Policy”.