Leyla Əliyeva BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının Avropa üzrə Regional Ofisinin direktoru Yan Dusik ilə görüşüb
03/12/2014
Görüşdə Leyla Əliyeva IDEA İctimai Birliyinin Azərbaycanda və regionda təbiətin mühafizəsi və ətraf mühitin qorunması istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb.
Leyla Əliyeva IDEA-nın fəaliyyəti ilə UNEP-in mandatı arasında bir çox sahələrdə oxşarlıqların olduğunu vurğulayaraq, bu iki təşkilatın iştirakı ilə ətraf mühitin aktual problemlərinin aradan qaldırılmasına yönəlmiş birgə layihələrin həyata keçirilməsini təklif edib. Leyla Əliyeva, həmçinin IDEA və UNEP-in birgə təşkilatçılığı ilə 2012-ci ildə Azərbaycanda uğurla keçirilmiş “Yaşıl həftə konfranslar silsiləsi”nin və bu tipli digər tədbirlərin gələcəkdə də davam etdirilməsinə marağını ifadə edib.
Yan Dusik IDEA-nın fəaliyyəti ilə yaxından tanış olduqlarını, onun reallaşdırdığı layihələri diqqətlə izlədiklərini bildirib. O, ekoloji problemlərin həll edilməsində UNEP-in IDEA-ya daim dəstək verməyə və bu sahədə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu deyib.
Tərəflər IDEA və UNEP arasındakı əməkdaşlığın daha yüksək mərhələyə qaldırılması məqsədilə ikitərəfli Anlaşma Memorandumunun imzalanması və “Yaşıl iqtisadiyyat” sahəsində Azərbaycanda ilk dəfə birgə pilot layihələrin həyata keçirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər.

Лейла Алиева встретилась с директором Европейского регионального офиса Программы ООН по окружающей среде Яном Дусиком
03/12/2014
3 декабря вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева встретилась в Женеве с директором Европейского регионального офиса Программы ООН по окружающей среде Яном Дусиком.
На встрече Лейла Алиева рассказала о проектах в направлении защиты природы и охраны окружающей среды, реализованных Общественным объединением IDEA в Азербайджане и его регионах.
Подчеркнув существование сходства во многих сферах между деятельностью IDEA и мандатом UNEP, Лейла Алиева предложила реализацию совместных (при участии этих двух организаций) проектов, направленных на устранение актуальных проблем окружающей среды. Лейла Алиева также проявила интерес к циклу конференций «Зеленая неделя», успешно проведенному в 2012 году в Азербайджане при совместной организации IDEA и UNEP, а также продолжению в будущем других мероприятий такого типа.
Ян Дусик сообщил о ближайшем ознакомлении с деятельностью IDEA, о внимании к реализации проектов этого объединения. Он выразил готовность UNEP к постоянной поддержке IDEA в решении экологических проблем и сотрудничеству в этой сфере.
Стороны обсудили вопросы подписания двустороннего меморандума о взаимопонимании между UNEP и IDEA с целью продолжения сотрудничества на более высоком уровне, а также осуществления впервые в Азербайджане совместных пилотных проектов «Зеленая экономика».