Dekabrın 4-də Parisin qış sirkində Azərbaycan və Fransa güləşçilərinin yoldaşlıq görüşü keçirilib. Azərbaycanın birinci xanımı, birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin rəhbəri, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva görüşü izləyənlər arasında olublar.
Fransanın idman üzrə dövlət katibi Tiyeri Brayar, Beynəlxalq Güləş Federasiyasının prezidenti Nenad Laloviç, Fransa hökumətinin, parlamentinin üzvləri, idman ictimaiyyətinin nümayəndələri də görüşü izləyiblər.
Olimpiya test turniri adlandırılan yoldaşlıq görüşünün açılış mərasimində Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı nümunəvi proqramla çıxış edib.
Sonra tamaşaçılar Azərbaycanın idman nailiyyətləri, birinci Avropa Oyunlarına hazırlıq işlərinin gedişindən bəhs edən filmə baxıblar.
1600-dək tamaşaçının izlədiyi görüşdə yunan-Roma, sərbəst və qadın güləşi üzrə 10 çəki dərəcəsində yarışlar keçirilib. Azərbaycan komandası rəqibinə 9-1 hesabı ilə qalib gəlib.
Oyunlar başa çatdıqdan sonra yoldaşlıq görüşü münasibətilə ziyafət təşkil olunub. Ziyafətdə çıxış edən Fransa Güləş Federasiyasının prezidenti Alən Bertolon mərasimdə iştirakına və tədbirin təşkilinə verdiyi dəstəyə görə Mehriban Əliyevaya təşəkkür edib. O, gələn il Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarında güləş idman növünün yüksək səviyyədə təmsil olunacağına əminliyini bildirib.
Mərasimdə Azərbaycanda idmanın, o cümlədən güləşin inkişafından bəhs edən film nümayiş etdirilib.
Sonda Beynəlxalq Güləş Federasiyası ilə “ATA Holdinq” ASC arasında əməkdaşlığa dair protokol imzalanıb.

4 декабря в зимнем цирке в Париже состоялась товарищеская встреча между азербайджанскими и французскими борцами. За товарищеской встречей наблюдали первая леди Азербайджана, руководитель Организационного комитета первых Европейских игр, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева и вице-президент Фонда Лейла Алиева.
На встрече также присутствовали государственный секретарь Франции по делам спорта Тьерри Брайар, президент Международной федерации борьбы Ненад Лалович, члены правительства, парламента, представители спортивной общественности Франции.
На церемонии открытия товарищеской встречи, проходящей в рамках олимпийского тест-турнира, с образцовой программой выступил Азербайджанский государственный ансамбль танца.
Затем зрители посмотрели фильм о спортивных достижениях нашей страны, о ходе подготовительных работ к первым Европейским играм.
Во время встречи, за которой наблюдали более 1600 зрителей, прошли соревнования по греко-римской, вольной и женской борьбе по 10 весовым категориям. Азербайджанская команда одержала победу над соперником со счетом 9:1.
После завершения игр по случаю товарищеской встречи был организован прием. Выступивший на приеме президент Французской федерации борьбы Ален Бертолон выразил признательность первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой за участие в церемонии и поддержку организации данного мероприятия. Он выразил уверенность в том, что на предстоящих в Баку первых Европейских играх виды спортивной борьбы будут представлены на высоком уровне.
На церемонии был продемонстрирован фильм, повествующий о развитии спорта, в том числе борьбы, в Азербайджане.
В завершении был подписан протокол о сотрудничестве между Международной федерацией борьбы и ОАО «ATA Holdinq».