“Ağacların kəsilməsinə yox!” proqramının 6 aylıq hesabatı dərc olunub
Bu proqrama əsasən, qanunsuz ağac kəsilməsi halları ilə rastlaşan vətəndaşlar “Təbiətə təcili yardım” qaynar xətti (bütün mobil operatorlardan və şəhər nömrələrindən - 1113) vasitəsilə şikayətlərini IDEA İctimai Birliyinə çatdırırlar. Daxil olan şikayətlər əsasında hadisə yerinə yollanan IDEA-nın xüsusi mobil qrupu hadisəni yerində araşdırır, qanun pozuntusu barədə əlavə sübutlar, foto və video materiallar toplayaraq, müvafiq dövlət qurumları ilə birlikdə lazımi tədbirlər görür.
2014-cü ilin 6 ayı ərzində qanunsuz ağac kəsilməsi halları ilə bağlı IDEA-ya Bakı və Sumqayıtdan ümumilikdə 78 müraciət daxil olub. IDEA İctimai Birliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən hər bir müraciətə ayrı-ayrılıqda baxılıb, faktlar müvafiq qaydada sənədləşdirilib. Kəsilmiş ağaclarla bağlı şikayətlər haqda geniş məlumat, eləcə də hadisə yerində çəkilmiş fotoşəkillər və rəsmi qurumlardan daxil olmuş sənədlər anket formasında hazırlanaraq, IDEA İctimai Birliyinin internet səhifəsində (http://ideacampaign.org/first_aid_to_the_nature) yerləşdirilib.
Aşkar edilmiş faktlar üzrə qanun pozuntusuna yol vermiş fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı aidiyyəti qurumlar tərəfindən akt və protokollar tərtib olunaraq inzibati cərimələr tətbiq edilib, zəruri tədbirlərin görülməsi üçün şəhər, rayon icra hakimiyyətlərinin müvafiq qurumlarına, hüquq mühafizə orqanlarına rəsmi müraciətlər göndərilib.
“Ağacların kəsilməsinə yox!” proqramının 6 aylıq hesabatı ilə http://ideacampaign.org/az/6_aylıq_hesabat.html internet səhifəsində tanış olmaq mümkündür.

In accordance with this Programme, citizens encountering illegal cutting down of trees convey their complaints to IDEA Public Association through the hotline “First Aid to the Nature” (from all mobile operators and home phones - 1113). A mobile task force of IDEA, having arrived at places of incident based on the claims received, examined the situation and, having collected additional evidences about the violation, took necessary measures together with relevant state entities.
78 complaints were received by IDEA from Baku and Sumgait during the 6 months of 2014 in connection with illegal cutting down of trees. Every request was examined separately by IDEA Public Association and the Ministry of Ecology and Natural Resources, and facts of violation were documented. Detailed information about the trees cut down and photos shot at the places of incident, as well as documents received from official entities were prepared in the form of a file and placed on the web-site (http://ideacampaign.org/first_aid_to_the_nature/) of IDEA Public Association.
Reports and protocols were made up by relevant entities in relation to natural and legal persons that have committed violation of law on the facts discovered and administrative penalties imposed, and official requests were sent to city and district executive authorities’ relevant entities and law enforcement bodies in order to take necessary measures.
See a 6-month report of “No Cutting Down Of Trees!” Programme on the web-site http://ideacampaign.org/az/6_aylıq_hesabat.html.