Bu proqrama əsasən, qanunsuz ağac kəsilməsi halları ilə rastlaşan vətəndaşlar “Təbiətə təcili yardım” qaynar xətti (bütün mobil operatorlardan və şəhər nömrələrindən - 1113) vasitəsilə şikayətlərini IDEA İctimai Birliyinə çatdırırlar. Daxil olan şikayətlər əsasında hadisə yerinə yollanan IDEA-nın xüsusi mobil qrupu hadisəni yerində araşdırır, qanun pozuntusu barədə əlavə sübutlar, foto və video materiallar toplayaraq, müvafiq dövlət qurumları ilə birlikdə lazımi tədbirlər görür.
2014-cü ilin 6 ayı ərzində qanunsuz ağac kəsilməsi halları ilə bağlı IDEA-ya Bakı və Sumqayıtdan ümumilikdə 78 müraciət daxil olub. IDEA İctimai Birliyi və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən hər bir müraciətə ayrı-ayrılıqda baxılıb, faktlar müvafiq qaydada sənədləşdirilib. Kəsilmiş ağaclarla bağlı şikayətlər haqda geniş məlumat, eləcə də hadisə yerində çəkilmiş fotoşəkillər və rəsmi qurumlardan daxil olmuş sənədlər anket formasında hazırlanaraq, IDEA İctimai Birliyinin internet səhifəsində (http://ideacampaign.org/first_aid_to_the_nature) yerləşdirilib.
Aşkar edilmiş faktlar üzrə qanun pozuntusuna yol vermiş fiziki və hüquqi şəxslərə qarşı aidiyyəti qurumlar tərəfindən akt və protokollar tərtib olunaraq inzibati cərimələr tətbiq edilib, zəruri tədbirlərin görülməsi üçün şəhər, rayon icra hakimiyyətlərinin müvafiq qurumlarına, hüquq mühafizə orqanlarına rəsmi müraciətlər göndərilib.
“Ağacların kəsilməsinə yox!” proqramının 6 aylıq hesabatı ilə http://ideacampaign.org/az/6_aylıq_hesabat.html internet səhifəsində tanış olmaq mümkündür.

Согласно данной программе, создана горячая линия «Скорая помощь природе» (со всех мобильных операторов и городских номеров – 1113), посредством которой граждане, столкнувшиеся со случаями незаконной вырубки деревьев, доводят свои жалобы до Общественного объединения IDEA. Специальная мобильная группа IDEA, высылаемая по поступившим жалобам на место происшествия, собирает дополнительные доказательства, фото- и видеоматериалы, связанные с правонарушением, и совместно с государственными структурами предпринимает неотложные меры.
В течение 6 месяцев 2014 года в связи с фактами незаконной вырубки деревьев в IDEA, в общей сложности, поступило 78 обращений из Баку и Сумгайыта. Общественное объединение IDEA и Министерство экологии и природных ресурсов в отдельности рассматривает каждое обращение, а факты оформляются в соответствии с правилами. Подробная информация о каждой жалобе, связанной с вырубкой деревьев, а также снятые на месте происшествия фотографии и поступившие из официальной структуры документы подготовлены в форме анкеты и размещены на интернет-странице Общественного объединения IDEA (http://ideacampaign.org/first_aid_to_the_nature/).
По установленным фактам соответствующими ведомствами составлены акты и протоколы, применены административные штрафы в отношении физических и юридических лиц, допустивших правонарушения, для принятия необходимых мер направлены официальные запросы в соответствующие городские и районные структуры исполнительной власти, правоохранительные органы.
С полугодовым отчетом программы «Нет – вырубке деревьев!» можно ознакомиться на интернет-странице: http://ideacampaign.org/az/6_aylıq_hesabat.html.