Dekabrın 22-də Heydər Əliyev Mərkəzində Mixail Lermontovun 200 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlər çərçivəsində görkəmli rus şairinin ədəbi-bədii yaradıcılığına həsr olunmuş musiqili gecə keçirilib.
Mehriban Əliyeva, Leyla Əliyeva, Arzu Əliyeva və “Lermontov irsi” Assosiasiyasının prezidenti Mixail Lermontov əvvəlcə şairin 200 illiyi ilə bağlı təşkil edilmiş sərgi ilə tanış olublar.
İlk növbədə hamınızı Bakıda salamlamaq istəyirəm. Bu gün bizi sizinlə çox gözəl bir hadisə - Mixail Yuriyeviç Lermontovun anadan olmasının 200 illiyi birləşdirir. Mən bilirəm ki, bu tarix bir çox ölkələrdə qeyd olunur, çünki Lermontovun dühası bütün bəşəriyyətə məxsusdur.
Onun yaradıcılığı dünya mədəniyyətinə böyük töhfə verib və bütün xalqların ürəyinə yatıb. Onu həm Qərbdə, həm də Şərqdə sevirlər. Lermontovun poeziyası həm parlaq vətəndaşlıq mövqeyi, həm dərin fəlsəfə, həm də incə məhəbbət lirikasıdır. Hamıya məlumdur ki, Lermontov əsərlərinin çoxunu Qafqazda sürgündə olarkən yazıb. Qafqaz dağlarının, meşələrinin və çaylarının parlaq rəngləri onu bir rəssam və şair kimi çox ruhlandırıb. O, öz əsərlərini yerli adət-ənənələrin koloriti ilə zənginləşdirib. Hətta onun qəhrəmanlarının çoxu Azərbaycan, Gürcüstan, Çeçenistan və Dağıstanın həqiqi sakinləri olub. O, həm də bizə mədəni müxtəlifliyin nə dərəcədə əhəmiyyətli olduğunu göstərib.
Azərbaycanda böyük rus mədəniyyətinə və ədəbiyyatına həmişə dərin məhəbbət və ehtiramla yanaşıblar. Bu günün özündə ölkəmizin məktəblərində rus dilinin öyrənilməsi tam həcmdə saxlanılıb, Rus Dram Teatrı, Rus Mədəniyyət Mərkəzi, Bakı Slavyan Universiteti fəaliyyət göstərir, M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı mövcuddur. Əlbəttə, biz Lermontovun Azərbaycan dilini öyrənməsi ilə çox qürur duyuruq. Hətta onun özü qeyd edirdi ki, fransız dili Avropa üçün əhəmiyyətli olduğu qədər Azərbaycan dili də Asiya üçün əhəmiyyətlidir.
Böyük maarifçi, filosof və Azərbaycan dramaturgiyasının banisi Mirzə Fətəli Axundzadə Lermontovun müəllimi olub. Onları həm mehriban və səmimi dostluq, həm də böyük Puşkinin istedadına hədsiz məhəbbət və ehtiram hissi bağlayıb. Zənnimcə, bu, Azərbaycan ilə Rusiyanı birləşdirən köklərin nə qədər qədim və dərin olduğunu bir daha vurğulayır. Həmişə olduğu kimi, bu gün də Azərbaycanda Lermontovu çox sevirlər. Bakıda mərkəzi küçələrdən biri onun adını daşıyır, Qusar şəhərində isə Lermontov muzeyi fəaliyyət göstərir. Bu, şairin qaldığı həmin evdir.
Əziz dostlar, bu gün biz Mixail Yuriyeviç Lermontovun anadan olmasının 200 illiyini qeyd edirik. Şəxsən mənim üçün o, daim yaşayır. O, bütün dünyada insanların qəlbində yaşayır. O, yaşlıların və uşaqların ürəyində yaşayır. Siz artıq Azərbaycanın ən gənc rəssamlarının hazırladığı gözəl sərgi ilə tanış olmuşsunuz. Bu gün şairin yubileyini qeyd edən Azərbaycan ona ehtiramını nümayiş etdirir, məhəbbətini bəxş edir.
Diqqətinizə görə hamınıza təşəkkür edirəm və hamınıza gözəl gecə arzulayıram. Sağ olun.
Sonra çıxış edən Mixail Lermontov şairin yaddaqalan əsərlərinin Qafqazda ərsəyə gəldiyini deyib, Azərbaycanda şairin yaradıcılığına bəslənilən hörmətdən məmnunluğunu ifadə edib. O, tədbirin təşəbbüskarları və təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət simfonik orkestrinin, Azərbaycan Dövlət xor kapellasının müşayiəti ilə Azərbaycan və Rusiyanın mədəniyyət, incəsənət xadimlərinin ifasında şairin yaradıcılığı ilə bağlı əsərlər, filmlərdən fraqmentlər və şeirlər səsləndirilib. Tədbirin sonunda Lermontovun “Mələk” əsərinin dünya premyerası olub.
Sonda Mehriban Əliyeva tədbirdə iştirak edən tanınmış incəsənət xadimləri Pyer Şeremetyev, Huquet Şeremetyeva və Kolett Tolstoyla görüşüb. Qonaqlar Mehriban Əliyevaya Lermontovun 200 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlərin təşkilinə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Azerbaijan’s First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Vice-president of the Foundation Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva attended the event.
Mehriban Aliyeva, Leyla Aliyeva, Arzu Aliyeva and President of “Lermontov Legacy” Association Mikhail Lermontov first acquainted themselves with an exhibition arranged in connection with the 200th jubilee of the poet.
Leyla Aliyeva addressed the ceremony:
- Distinguished Guests, dear Friends!
First of all, I welcome all of you to Baku. Today, a very nice event - the 200th anniversary of Mikhail Yuriyevich Lermontov - brought us together. I know that this date is marked in a number of countries, as the genius of Lermontov belongs to the whole world.
His creativity has greatly contributed the world culture and was loved by all nations. He is loved both in the West and in the East. Lermontov’s poetry is a bright civic stand, deep philosophy and delicate love lyrics. It’s well known that most of his works Lermontov wrote while in exile in the Caucasus. Being an artist and poet, he was overly inspired by bright colours of the Caucasian mountains, forests and rivers. He enriched his works by colours of the local traditions. Majority of his characters were citizens of Azerbaijan, Georgia, Chechenistan and Dagestan. He has also showed us how significant cultural diversity may be.
The great Russian culture and literature have always been approached with deep love and respect in Azerbaijan. Today, the Russian language is being taught in Azerbaijani schools in full volume, and the Russian Drama Theatre, the Russian Culture Centre, the Baku Slavic University and the Baku Branch of the Moscow State University named after M.V. Lomonosov are operating in Azerbaijan. Certainly, we take proud in Lermontov’s learning the language of Azerbaijan. He used to note that the Azerbaijani language is as important for Asia as the French language for Europe.
Great educationist, philosopher and founder of Azerbaijani dramaturgy Mirza Fatali Akhundov was Lermontov’s teacher. Kind and sincere friendship and infinite love and respect for great Pushkin’s talent tied them. To me, this once more emphasizes how old and deep the roots linking Azerbaijan with Russia were. As it has always been, today too, Lermontov is loved in Azerbaijan. One of the central streets in Baku is named after him, and the museum of Lermontov is operating in Gusar. This is the house where the poet stayed.
Dear friends, today we are marking the 200th anniversary of Mikhail Yuriyevich Lermontov. Personally for me, he is still living. He has been living in the hearts of people all over the world. He has been living in the hearts of the young and the old. You have already made yourself acquainted with the exhibition comprised of works by the youngest artists of Azerbaijan. Marking the poet’s jubilee today, Azerbaijan is showing its respect and love for him.
Thank you for your attention and enjoy the evening. Thank you.
Speaking later, Mikhail Lermontov underscored that the poet’s memorable works were created in the Caucasus, and expressed pleasure of the respect shown toward the poet’s creativity. He thanked the initiator and organizers of the event.
Then works associated with the poet’s creativity, fragments from movies and poems were presented to the audience by persons of culture and art of Azerbaijan and Russia, accompanied by the Azerbaijan State Symphonic Orchestra named after Uzeir Hajibeyli and the Azerbaijan State Coir. The event was finalized by a world premiere of the work “Angel”.
After the event, Mehriban Aliyeva met well-known persons of art Pierre Sheremetyev, Huguette Sheremetyeva and Colette Tolstoy, who attended the event. The guests thanked Mehriban Aliyeva for the organization of an event associated with the 200th anniversary of Lermontov.