İstanbulda BMT-nin Sivilizasiyaların Alyansı təşəbbüsünün ikinci Dünya forumu keçirilir
Aprelin 6-da Türkiyə hökumətinin ev sahibliyi ilə İstanbulun Çırağan sarayında 100-dən çox ölkənin iştirakı ilə BMT-nin Sivilizasiyaların Alyansı təşəbbüsünün ikinci Dünya forumu öz işinə başlayıb.
Forumda ölkəmizi Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hidayət Orucovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir. Forumun işində BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun, İslam Konfransı Təşkilatının baş katibi Ekmələddin İhsanoğlu, BMT-nin Sivilizasiyaların Alyansı üzrə yüksək təmsilçisi Jorje Sampayu, müxtəlif ölkələrin nazirləri və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak edirlər. Forum iştirakçıları arasında gənclərin nümayəndələri - İslam Konfransı Təşkilatının Dialoq və Əməkdaşlıq Uğrunda Gənclər Forumunun mədəniyyətlərarası dialoq üzrə baş əlaqələndiricisi Leyla Əliyeva və Türkiyə Baş nazirinin qızı Sümeyra Ərdoğan da var.
Türkiyənin Baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğan açılış nitqində Sivilizasiyaların Alyansının 2005-ci ildə onun ispaniyalı həmkarı ilə birgə təşəbbüsü və BMT-in himayədarlığı ilə təsis edildiyini xatırladıb, bu gün onun üzvlərinin sayının 100-ə çatdığını bildirib: “2008-ci ilin yanvarında Sivilizasiyaların Alyansı üzrə birinci forum Madrid şəhərində keçirilib. İkinci forumun keçirildiyi İstanbul sadəcə iki qitəni – Avropa və Asiyanı birləşdirməklə yanaşı, dünyadakı mədəniyyətləri və irqləri də uzlaşdıran bir şəhərdir. 2010-cu ildə dünyanın mədəniyyət paytaxtı kimi bütün dünyaya sülh diləkləri göndərir. Tarixin dərinliklərindən gələn düşmənçiliklərin aradan qadırılması çətin və uzun sürən proses olsa da, Türkiyə bu istiqamətdə səylərini davam etdirir”.
Sonra çıxış edən İspaniyanın Baş naziri Xose Luis Sapatero isə Sivilizasiyaların Alyansının xalqlar arasında xoş məram və qarşılıqlı hörmət platforması olduğunu söyləyib: “Ən yüksək məqsədə - bütün dünyada sülhə nail olmaq üçün gənclərə yönəlmiş və bütün dinlərin təmsilçilərinin yer aldığı layihələr həyata keçirilir. Keçən əsrdə baş vermiş iki dünya müharibəsi yeni əsrdə bəşəriyyətə dərs olmalı və XXI əsr sülh yüzilliyi olmalıdır”.
Forum iştirakçılarına müraciət edən BMT-nin baş katibi Pan Gi Mun bütün xalqların sabitlik, rifah və sülh şəraitində yaşamağı arzuladığını vurğulayıb: “Dünyada iqtisadi böhran davam edir və bir çox insanlar, işsiz, ac və kinlidir. Bu, çox təhlükəli olmaqla yanaşı, münaqişələrə də yol aça bilər. Sivilizasiyaların Alyansı vasitəsilə biz münaqişə qığılcımlarını alova çevrilmədən söndürə bilərik”.

General Coordinator of the OIC Youth Foundation on Intercultural Dialogue of Islamic Conference Youth Forum Leyla Aliyeva was elected as UN Youth Advisory Council member.
The event is also attended by Leyla Aliyeva, General Coordinator of the OIC Youth Foundation on Intercultural Dialogue of Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation (ICYFDC) of OIC (Organization of Islamic Conference).
The Alliance of Civilizations was initiated by Turkish and Spanish Prime Ministers Recep Tayyip Erdoğan and Jose Luis Rodriguez Zapatero and launched by the United Nations Secretary-General Kofi Annan, as a UN project in 2005. The first forum of the Alliance was held in Madrid in 2008.
A day before the forum – on April 5, Istanbul hosted a Youth conference which was attended by Leyla Aliyeva and Turkish Premier`s daughter Sümeyye Erdoğan.
During final meeting of the Istanbul Youth Conference, Leyla Aliyeva was elected as UN Youth Advisory Council member. Leyla Aliyeva proposed to hold the first meeting of global movement of UN Alliance of Civilizations and the proposal was supported.
Addressing the Forum participants, Leyla Aliyeva said the global youth movement should answer challenges which the youth face in international relations and the Alliance of Civilizations.
The Conference also brought together the former Portuguese president Jorge Sampaio, Advisory of Turkish Prime Minister Ali Sarigaya, Azerbaijani Ambassador to Turkey Zakir Hashimov and others.
The same day Turkish Foreign Minister Ali Babacan hosted an official reception in honor of conference participants. Leyla Aliyeva participated in the reception, as well.