Sərgidə Yeni ilin rəmzi olan küknar ağacları və oyuncaqları fərqli tərtibatda - müasir incəsənət üslubunda təqdim olunur. Parkda ümumilikdə 30 küknar nümayiş etdirilir. Onlardan 12-si bu sərgi üçün hazırlanmış yeni əsərlərdir. Müəlliflərdən 9-u yerli, 3-ü isə digər ölkələrin - Yaponiya, Sloveniya və Özbəkistan təmsilçiləridir. Sərgidə tanınmış rəssam, heykəltəraş və illüstratorlarla yanaşı, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının tələbələri də iştirak edirlər. Əsərlərdən biri isə IDEA İctimai Birliyinə aiddir.
Sərgidə, həmçinin 2013-cü ildə Heydər Əliyev Mərkəzinin həyata keçirdiyi “KÜKNAR” Beynəlxalq İncəsənət Sərgisi və müsabiqəsində iştirak etmiş 18 əsər nümayiş olunur.
Heydər Əliyev Mərkəzinin 2013-cü ildə Yeni il, 2014-cü ildə Novruz bayramları ərəfəsində təşkil etdiyi “KÜKNAR” və “SƏMƏNİ” layihələri mədəniyyət və müasir incəsənətin inkişafına töhfə vermək, adət-ənənələri yaşatmaq, eləcə də izləyicilərdə bayram ovqatı yaratmaq məqsədi daşıyır.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Mixail Lermontovun 200 illik yubileyi ilə bağlı keçirilən tədbirlərdə iştirak etmək üçün Azərbaycanda olan tanınmış incəsənət xadimləri Pyer Şeremetyev, Huquet Şeremetyeva və Kolett Tolstoya da iştirak ediblər.

Елки и елочные игрушки, являющиеся символом Нового года, представлены на выставке в ином оформлении – в стиле современного искусства. Всего в парке представлено 30 елок. Из них 12 – новые работы, изготовленные для этой выставки. Среди авторов 9 являются местными, а 3 – из других стран: представители Японии, Словении и Узбекистана. Наряду с известными художниками, скульпторами и иллюстраторами, в выставке принимают участие студенты Азербайджанской государственной академии художеств. Одна из работ принадлежит Общественному объединению IDEA.
На выставке также демонстрируются 18 произведений, принимавших участие в Международной выставке искусств и конкурсе «KÜKNAR», реализованном Центром Гейдара Алиева в 2013 году.
Целью проектов «KÜKNAR» и «SƏMƏNİ», проведенных в Центре Гейдара Алиева накануне Нового 2013 года и Новруз байрамы в 2014 году, является внесение вклада в развитие культуры и современного искусства, продолжение обычаев и традиций, а также создание праздничного настроения у посетителей.
На церемонии официального открытия выставки также присутствовали известные деятели искусств Пьер Шереметьев, Хугует Шереметьева и Колетт Толстая, приехавшие в нашу страну для участия в мероприятиях по случаю 200-летнего юбилея Михаила Лермонтова.