Sərgidə Yeni ilin rəmzi olan küknar ağacları və oyuncaqları fərqli tərtibatda - müasir incəsənət üslubunda təqdim olunur. Parkda ümumilikdə 30 küknar nümayiş etdirilir. Onlardan 12-si bu sərgi üçün hazırlanmış yeni əsərlərdir. Müəlliflərdən 9-u yerli, 3-ü isə digər ölkələrin - Yaponiya, Sloveniya və Özbəkistan təmsilçiləridir. Sərgidə tanınmış rəssam, heykəltəraş və illüstratorlarla yanaşı, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının tələbələri də iştirak edirlər. Əsərlərdən biri isə IDEA İctimai Birliyinə aiddir.
Sərgidə, həmçinin 2013-cü ildə Heydər Əliyev Mərkəzinin həyata keçirdiyi “KÜKNAR” Beynəlxalq İncəsənət Sərgisi və müsabiqəsində iştirak etmiş 18 əsər nümayiş olunur.
Heydər Əliyev Mərkəzinin 2013-cü ildə Yeni il, 2014-cü ildə Novruz bayramları ərəfəsində təşkil etdiyi “KÜKNAR” və “SƏMƏNİ” layihələri mədəniyyət və müasir incəsənətin inkişafına töhfə vermək, adət-ənənələri yaşatmaq, eləcə də izləyicilərdə bayram ovqatı yaratmaq məqsədi daşıyır.
Sərginin rəsmi açılış mərasimində Mixail Lermontovun 200 illik yubileyi ilə bağlı keçirilən tədbirlərdə iştirak etmək üçün Azərbaycanda olan tanınmış incəsənət xadimləri Pyer Şeremetyev, Huquet Şeremetyeva və Kolett Tolstoya da iştirak ediblər.

Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva acquainted herself with the exhibition.
Chrismas trees and decorations – symbols of the New Year – are presented in different forms – in modern art style. 30 Christmas trees are displayed in the park altogether. 12 of them are new works made for this exhibition. 9 out of the authors are local, 3 from other countries – Japan, Slovenia and Uzbekistan. Students of the State Art Academy of Azerbaijan also participate in the exhibition along with well-known artists, sculptors and illustrators. And one of the works relates to IDEA Public Association.
18 works that had participated in the “CHRISTMAS TREE” International Art Exhibition and Competition in 2013 are also displayed at this exhibition.
The projects “CHRISTMAS TREE” and “SAMANI” organized by the Heydar Aliyev Center on the eve of the New Year in 2013 and Novruz Bayram in 2014 aim to contribute to development of culture and modern art, immortalize our traditions and create festive mood in visitors.
Well-known persons of art Pierre Sheremetyev, Huguette Sheremetyeva and Colette Tolstoy, who came to Azerbaijan to participate in the events associated with the 200th anniversary of Lermontov, were also present at the inauguration.