Heydər Əliyev Mərkəzində “Klassik avtomobil sərgisi” açılıb
Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov bir il ərzində bu layihə üzərində çalışanlara, o cümlədən Mərkəzin əməkdaşlarına, xarici muzeylərin təmsilçilərinə minnətdarlığını bildirib.
Fransanın Milli Avtomobil Muzeyinin direktor müavini Rişar Keller təmsil etdiyi muzeyin kolleksiyası barədə məlumat verib. Onun sözlərinə görə, bu ekspozisiyanın əsasını Şlumpf qardaşlarına məxsus kolleksiya təşkil edir. Kolleksiyaya müxtəlif illərdə istehsal olunmuş avtomobillər daxildir.
Beynəlxalq sərginin kuratoru Horst Kampan sərgidə nümayiş olunan kolleksiyanın nadirliyindən danışıb.
Sonra sərginin açılış mərasimi olub.
Azərbaycan Avtomobil Federasiyası, Almaniyanın Classic Remise və Fransanın Şlumpf kolleksiyası Milli Avtomobil Muzeyi ilə birgə təşkil olunmuş sərgidə avtomobilin yarandığı ilk dövrlərdən - XIX əsrin sonlarından başlayaraq Almaniya, ABŞ, İtaliya, Fransa, Böyük Britaniya və keçmiş SSRİ-də istehsal olunmuş avtomobillər nümayiş etdirilir. Sərgidə, həmçinin müxtəlif dövrlərə aid yanacaqdoldurma qurğuları, yol nişanları, avtomobillər haqqında nəşrlər və digər aksessuarlar, eləcə də arxiv materialları əsasında hazırlanmış videoçarxlar nümayiş olunur.
Sərgi ərəfəsində Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının avtomobil tarixi haqqında “Tarixə dörd çarxla” kitabı nəşr olunub. Nəşrdə müxtəlif ölkələrdə ayrı-ayrı illərdə istehsal olunan avtomobillər haqda məlumatlar, fotolar təqdim edilir.

Director of the Heydar Aliyev Center, President of the Azerbaijan Automobile Federation Anar Alakbarov thanked those working on this project during one year, including employees of the Center, and representatives of foreign museums.
Deputy Director of the National Automobile Museum of France Richard Keller gave information about the collection of the represented by him museum. According to him, the basis of this exposition is formed by the collection belonging to Schlumpf Brothers. The collection includes motor cars manufactured in different years.
Curator of an international show Horst Campman talked about the unique nature of the collection being exposed at the show.
Then inauguration of the show took place.
At the show organized jointly by the Azerbaijan Automobile Federation, Germany’s Classic Remise and France’s Schlumpf Collection National Automobile Association, motor cars manufactured since early times of motor car’s creation – starting from late 19th century - in Germany, USA, Italy, France, the Great Britain and former USSR are demonstrated. In addition, filling facilities, road signs, publications about cars and other accessories, as well as a video film made on the basis of archive materials are exhibited at the show.
On the eve of the show, the book “With four tyres into the history” talking about the automobile history of the Azerbaijan Automobile Federation was published. The book contains information about motor cars manufactured in various countries in different years, as well as photos.