Heydər Əliyev Mərkəzində “Klassik avtomobil sərgisi” açılıb
Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının prezidenti Anar Ələkbərov bir il ərzində bu layihə üzərində çalışanlara, o cümlədən Mərkəzin əməkdaşlarına, xarici muzeylərin təmsilçilərinə minnətdarlığını bildirib.
Fransanın Milli Avtomobil Muzeyinin direktor müavini Rişar Keller təmsil etdiyi muzeyin kolleksiyası barədə məlumat verib. Onun sözlərinə görə, bu ekspozisiyanın əsasını Şlumpf qardaşlarına məxsus kolleksiya təşkil edir. Kolleksiyaya müxtəlif illərdə istehsal olunmuş avtomobillər daxildir.
Beynəlxalq sərginin kuratoru Horst Kampan sərgidə nümayiş olunan kolleksiyanın nadirliyindən danışıb.
Sonra sərginin açılış mərasimi olub.
Azərbaycan Avtomobil Federasiyası, Almaniyanın Classic Remise və Fransanın Şlumpf kolleksiyası Milli Avtomobil Muzeyi ilə birgə təşkil olunmuş sərgidə avtomobilin yarandığı ilk dövrlərdən - XIX əsrin sonlarından başlayaraq Almaniya, ABŞ, İtaliya, Fransa, Böyük Britaniya və keçmiş SSRİ-də istehsal olunmuş avtomobillər nümayiş etdirilir. Sərgidə, həmçinin müxtəlif dövrlərə aid yanacaqdoldurma qurğuları, yol nişanları, avtomobillər haqqında nəşrlər və digər aksessuarlar, eləcə də arxiv materialları əsasında hazırlanmış videoçarxlar nümayiş olunur.
Sərgi ərəfəsində Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının avtomobil tarixi haqqında “Tarixə dörd çarxla” kitabı nəşr olunub. Nəşrdə müxtəlif ölkələrdə ayrı-ayrı illərdə istehsal olunan avtomobillər haqda məlumatlar, fotolar təqdim edilir.

23 февраля в Центре Гейдара Алиева открылась «Выставка классических автомобилей».
Директор Центра Гейдара Алиева, президент Автомобильной федерации Азербайджана Анар Алекберов выразил благодарность тем, кто в течение года работал над этим проектом, в том числе сотрудникам Центра, представителям зарубежных музеев.
Заместитель директора Национального автомобильного музея Франции Ришар Келлер проинформировал о коллекции представляемого им музея. По его словам, основу этой экспозиции составляет коллекция, принадлежащая братьям Шлумпф. В коллекцию входят автомобили, произведенные в разные годы.
Куратор международной выставки Хорст Кампан сказал об уникальности демонстрируемой на выставке коллекции.
Затем состоялась церемония открытия выставки.
На выставке, организованной Автомобильной федерацией Азербайджана, коллекциями «Classic Remise» (Германия) и «Шлумпф» (Франция) совместно с Национальным автомобильным музеем, демонстрируются автомобили, произведенные со времени создания автомобиля – с конца XIX века – в Германии, США, Италии, Франции, Великобритании и бывшем СССР. На выставке также были показаны видеоролики, подготовленные на основе заправочных установок, дорожных знаков, изданий об автомобилях и других аксессуаров, а также архивных материалов.
В преддверие выставки Автомобильной федерацией Азербайджана была издана книга «В историю с четырьмя колесами». В фотографическом издании представлены сведения об автомобилях, произведенных в разные годы в различных странах.