Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə “Xocalıya ədalət” beynəlxalq kampaniyası çərçivəsində yeni toplu nəşr olunub. Xocalı faciəsinin 23-cü ildönümü ilə əlaqədar hazırlanmış “Xocalıya ədalət” adlı topluda dünya ictimaiyyətinə 1992-ci il fevralın 26-na keçən gecə baş vermiş cinayət haqda həqiqətlər çatdırılır.
Topluya Leyla Əliyevanın “Xocalıya ədalət” kampaniyası ilə bağlı video müraciətindən, Ermənistan silahlı qüvvələri və keçmiş sovet ordusunun Xankəndi şəhərində yerləşən 366-cı motoatıcı alayının dinc əhalini qətlə yetirməsindən, Xocalı şəhərində soyqırımı törətməsindən bəhs edən sənədli filmdən ibarət 2 DVD, kitab, buklet, eləcə də Xocalıdakı hadisələrin fotoları, “Xocalıya ədalət” kampaniyasının yeni loqosu və promo məhsullarının olduğu fləş kart daxildir. Həmçinin topluda Xocalı soyqırımı ilə bağlı tərtib edilmiş elektron təqdimat (prezentasiya) da var. Hazır formada olan bu təqdimatdan müxtəlif maarifləndirmə tədbirləri zamanı, xüsusən də xarici auditoriya üçün geniş istifadə edilməsi nəzərdə tutulub.
Leyla Əliyevanın video müraciətində 20-ci əsrdə dünyada baş vermiş və dünya ictimaiyyətinin qarşısını almaqda çətinlik çəkdiyi faciəvi hadisələrdən biri kimi Xocalı soyqırımına diqqət yönəldilir və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü çərçivəsində törədilmiş bu hadisənin təfərrüatları, baş verdiyi şərait və fəsadları haqda məlumat verilir. Müraciətdə törədilmiş əməllərə görə ədalətin təmin edilməsinin vacibliyi vurğulanır və son illər Xocalı soyqırımının tanınması istiqamətində dünya ictimaiyyətinin səylərinin artmasının, o cümlədən bir çox dövlətlərin qanunverici orqanlarında soyqırımı ilə bağlı qəbul olunan qətnamələrin bu baxımdan əhəmiyyəti qeyd olunur.
“1990-cı illərin əvvəlində Azərbaycan qonşu Ermənistan tərəfindən hərbi təcavüzə məruz qalıb və bunun nəticəsində bu gün də torpaqlarımızın 20%-i işğal altındadır. Müharibəyə gətirib çıxaran bu təcavüz 30 min insanın ölümünə, 1 milyona yaxın azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün, minlərlə insanın isə itkin düşməsinə səbəb olub. Ermənistanın təcavüzü nəticəsində bir sıra cinayətlər törədilib, Xocalı şəhəri isə ən amansız və dəhşət dolu cinayətlərin qurbanı olub”, - deyə Leyla Əliyeva dünya ictimaiyyətinə video müraciətində bildirib.
“Xocalı soyqırımı həm də öz həyatı naminə olsa belə qonşusunu, yaxınını, dostunu qırğınlardan müdafiə edən insanların mərdliyinin nümunəsidir. Hazırda biz bütün əzmimizi, dəyanətimizi cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunmasına, belə kütləvi vəhşilik və soyqırımının bir daha təkrarlanmaması istiqamətində səfərbər etməliyik. 20 ildən artıq müddət keçməsinə baxmayaraq Xocalıda törədilən soyqırımına görə heç kəsin məsuliyyətə cəlb edilməməsi doğru hal deyildir. Baş verənlərə görə cəzasızlıq regionda sülhün əldə edilməsinə və ədalətin bərpa olunmasına əsas maneədir.
Müsbət haldır ki, Xocalıda ermənilərin törətdiyi soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanınması uğrunda başladığımız kampaniya son illər bir sıra dövlətlər tərəfindən dəstəklənib. Eləcə də bir sıra ölkələrin qanunverici orqanları Xocalı soyqırımını tanıyıb. Bu dəstək bizi ədalət uğrunda mübarizəni davam etdirməyə sövq edir. Və bu, bizdə ədalətin bərpa olunacağına, günahkarların məsuliyyətə cəlb ediləcəyinə ümid yaradır. Kampaniyaya göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edirik və inanırıq ki, bu faciə barədə daha çox insan eşidəcək və bu ədalət kampaniyasına qoşulacaq.
Hər bir kəsi bu faciə barədə məlumatları öz ölkəsində yaymaq üçün bizim kampaniyaya qoşulmağa çağırıram. Hesab edirəm ki, sizin dəstəyinizlə Xocalıda ədalət bərpa olunacaq”, - deyə Leyla Əliyeva bildirib.
Topluya daxil olan sənədli filmdə izləyicilərə Xocalı soyqırımının dünyada tanınmış digər soyqırımları ilə oxşarlığı göstərilir, soyqırımının törədilməsi, miqyası, nəticələri barədə məlumatlar və xəritələr təqdim olunur.
“Xocalıya ədalət” adlı kitabda və bukletdə faciəyə dair fotolar, hadisənin törədildiyi gecə yaşanan qanlı cinayətlərə aid faktlar təqdim edilir. Kitabda, həmçinin Xocalıda törədilmiş əməllərin hüquqi qiymətləndirilməsi, Ermənistanın və onun rəsmilərinin məsuliyyətinin beynəlxalq hüquqi əsasları izah olunur. Bundan əlavə kitabda Xocalı soyqırımını işıqlandıran beynəlxalq mətbuat vasitələri, bu cinayəti soyqırımı kimi tanıyan ölkələr, həmçinin “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində görülən işlər təqdim olunur.
Nəşr olunan topluda “Xocalıya ədalət” kampaniyasının yeni loqosu da təqdim edilir. Kampaniyanın loqosu Xocalıda yarımçıq qalmış taleləri simvolizə edən, fevral ayında çiçək açan badam ağacının qopmuş çiçəyini özündə əks etdirir. Qeyd edək ki, badam çiçəkləməyə başlayan ilk ağacdır. Badam ağacı qış fəslinin sonunda çiçək açır və bu səbəbdən çoxları ona yazın müjdəçisi kimi baxır. Loqodakı badam çiçəyi Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunun qədim yaşayış məskəni olan Xocalıda 1992-ci ilin fevral ayında törədilmiş soyqırımına münasibətdə ədalətin təmin edilməsinə və bu cür qəddar əməllərin təkrar olunmamasına ümidi əks etdirir. Qopmuş ləçək həm də Azərbaycanın 20% ərazisinin işğal edildiyini göstərir.
İngilis və rus dillərində hazırlanmış “Xocalıya ədalət” toplusu gələcəkdə digər dillərdə də təqdim olunacaq. Bu toplu Xocalı faciəsini dünyada tanıtmaq istəyənlər üçün həm də bir əyani vəsait rolu oynayacaq.
Xatırladaq ki, “Xocalıya ədalət” kampaniyası 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanılıb. Kampaniyanın məqsədi Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünyada yayılması, bu faciənin Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı kimi tanınmasına nail olmaqdır. Bugünədək Avropa, Asiya, Afrika, Şimali və Cənubi Amerikanın 70-dən çox ölkəsində bu faciə ilə əlaqədar tədbirlər keçirilib. Tədbirlər çərçivəsində müxtəlif ölkələrin parlamentləri və dövlət qurumları qarşısında etiraz aksiyaları, piketlər, habelə seminarlar, konfranslar keçirilib, kitablar nəşr olunub, filmlər çəkilib. “Xocalıya ədalət” kampaniyası sayəsində Xocalı faciəsi bir sıra dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən tanınıb.

По инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой в рамках международной кампании «Справедливость к Ходжалы!» издан новый сборник. В сборнике «Справедливость к Ходжалы!», подготовленном к 23-й годовщине Ходжалинской трагедии, до мировой общественности доведены реалии о преступлении, произошедшем в ночь на 26 февраля 1992 года.
В сборник вошли 2 DVD-диска с документальными фильмами, книга, буклет, повествующие о видеообращениях Лейлы Алиевой, об убийствах мирного населения армянскими вооруженными силами и дислоцированным в городе Ханкенди 366-ым мотострелковым полком бывшей советской армии, об учинении геноцида в городе Ходжалы, а также фотографии Ходжалинских событий, флеш-карта с новым логотипом кампании «Справедливость к Ходжалы!» и промо-продукцией. В сборник включена и электронная презентация, составленная в связи с Ходжалинским геноцидом. Эту готовую презентацию предполагается использовать во время различных информационных мероприятий, особенно для зарубежной аудитории.
В видеообращении Лейлы Алиевой сфокусировано внимание к Ходжалинскому геноциду как одному из произошедших в 20 веке трагических событий, предотвращение которого оказалось трудновыполнимым для мировой общественности. Здесь также приводится подробная информация об обстановке и последствиях этого события, учиненного в рамках агрессии Армении против Азербайджана. В обращении подчеркивается важность обеспечения справедливости за содеянное, и отмечается подъем усилий мировой общественности в направлении признания Ходжалинского геноцида, в том числе важность с этой точки зрения принятых в связи с геноцидом постановлений в законодательных органах многих государств.
В своем обращении к мировой общественности Лейла Алиева сообщила: «В начале 1990-х годов Азербайджан подвергся военной агрессии со стороны соседней Армении, в результате которой и сегодня 20% наших земель находятся под оккупацией. Эта приведшая к войне агрессия стала причиной гибели 30 тысяч человек, около 1 миллиона азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами, тысячи людей пропали без вести. В результате армянской агрессии был совершен ряд преступлений, а город Ходжалы стал жертвой самых безжалостных и ужасных преступлений».
Лейла Алиева отметила: «Ходжалинский геноцид в то же время стал примером мужества людей, защитивших от резни соседа, близкого, друга даже ценой своей жизни. Сейчас мы должны мобилизовать всю свою решительность, стойкость для того, чтобы привлечь преступников к ответственности, чтобы подобная массовая жестокость и резня больше не повторялись. Несмотря на то, что прошло более 20 лет, до сих пор никто так и не был привлечен к ответственности за совершение геноцида в Ходжалы. Безнаказанность за произошедшее является основной помехой для установления мира и восстановления справедливости в регионе.
Позитивным фактом является то, что начатая нами кампания за международное признание учиненного армянами в Ходжалы геноцида поддержана в последние годы рядом государств. Законодательные органы некоторых стран так же признали Ходжалинский геноцид. Эта поддержка направляет нас на продолжение борьбы за справедливость. И это вселяет в нас надежду на восстановление справедливости и привлечение виновных к ответственности. Выражаем благодарность за оказанную кампании поддержку, и мы уверены, что еще большее количество людей услышат об этой трагедии и присоединятся к этой кампании справедливости».
Я призываю каждого присоединиться к нашей кампании для того, чтобы распространить в своей стране информацию об этой трагедии. Считаю, что с вашей поддержкой справедливость в Ходжалы восторжествует».
Во входящем в сборник документальном фильме показано сходство Ходжалинского геноцида с другими известными в мире геноцидами, предоставлена информация о его совершении, масштабах, последствиях, а также приложены карты.
В книге и в буклете «Справедливость к Ходжалы!» приводятся относящиеся к трагедии фотографии, факты кровавых преступлений той трагической ночи. Здесь также изложены правовая оценка учиненным в Ходжалы деяниям, международные правовые основы ответственности Армении и ее официозов. Кроме этого, в книге представлены освещающие Ходжалинский геноцид средства международной прессы, страны, признавшие это преступление в качестве геноцида, а также работа, проделанная в рамках кампании «Справедливость к Ходжалы!».
В изданном сборнике представлен и новый логотип кампании «Справедливость к Ходжалы!». Логотип кампании отражает в себе раскрывшийся в феврале оторванный цветок миндаля, символизирующий оборванные судьбы в Ходжалы. Следует отметить, что миндаль начинает цвести раньше других деревьев. Миндальное дерево зацветает в конце зимы, и поэтому многие видят в нем предвестника весны. Цветок миндаля на логотипе, вместе с тем, отражает надежду на обеспечение справедливости в отношении геноцида, совершенного в феврале 1992 года в Ходжалы – одном из древних населенных пунктов Нагорно-Карабахского региона Азербайджана, а также предотвращение подобных жестоких деяний.
Сорвавшийся лепесток в то же время указывает на 20% оккупированных территорий Азербайджана.
Подготовленный на английском и русском языках сборник «Справедливость к Ходжалы!» будет представлен в дальнейшем и на других языках. Этот сборник одновременно сыграет роль наглядного пособия для желающих популяризовать в мире Ходжалинскую трагедию.
Следует напомнить, что кампания «Справедливость к Ходжалы!» началась в 2008 году по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой. Цель кампании – распространить в мире реалии о Ходжалинском геноциде, добиться признания этой трагедии как геноцида против азербайджанского народа. До сегодняшнего дня в связи с этой трагедией проведены мероприятия в свыше 70 странах Европы, Азии, Северной и Южной Америки. В рамках мероприятий проведены акции протеста, пикеты перед парламентами и государственными структурами различных стран, а также семинары, конференции, изданы книги, сняты фильмы. Благодаря кампании «Справедливость к Ходжалы!» Ходжалинская трагедия признана рядом государств и международных организаций.