Layihənin əsas məqsədi yaşıllıq sahələrinin azalmasının yarada biləcəyi təhlükələrin qarşısını almaq, ağac əkilməsini təşviq edərək, ətraf mühitin mühafizəsinə töhfə verməkdir.
Marafonun ilk mərhələsi çərçivəsində Azərbaycanın 76 rayon və şəhər icra hakimiyyətləri, özəl sektor nümayəndələri və vətəndaşların iştirakı ilə ölkə ərazisində 800 minə yaxın ağac əkilib.
IDEA yaz əkin mövsümünün gəlişi ilə əlaqədar, “Ümumrespublika Yaşıllaşdırma Marafonu”nun ikinci mərhələsinə başlandığını elan edir və bütün maraqlı təşkilatları bu layihədə iştirak etməyə çağırır.
Marafonun gedişi IDEA İctimai Birliyinin internet səhifəsində (http://ideacampaign.org/green_marathone/) mütəmadi olaraq işıqlandırılmaqda davam edəcək. Müxtəlif şəhər və rayonlarda əkilən ağacların sayı, ünvanı, şəkilləri və digər məlumatlar internet səhifəsində yerləşdiriləcək.
“Ümumrespublika Yaşıllaşdırma Marafonu”nun bu ilin may ayının əvvəlində başa çatdırılması planlaşdırılır.

Основная цель марафона – предотвратить угрозы, приводящие к снижению площадей зеленых насаждений, а также внести вклад в охрану окружающей среды, пропагандируя посадку деревьев.
В рамках первого этапа марафона на территории страны было посажено около 800 саженцев с участием 76 районных и городских исполнительных властей, представителей частного сектора и граждан Азербайджана.
В связи с наступлением весеннего посадочного сезона IDEA объявляет о начале второго этапа «Общереспубликанский марафон по озеленению» и призывает все заинтересованные организации принять участие в этом проекте.
Ход марафона по-прежнему будет периодически освещаться на официальной странице IDEA (http://ideacampaign.org/green_marathone/). На интернет-странице будут размещены сведения о количестве и адресах посаженных в городах и районах саженцев, а также снимки деревьев и другая информация.