Xalqımız Novruz bayramını böyük sevinclə qeyd edir. Bu əziz günlərdə şəhərimizin sakinləri və paytaxtımızın qonaqları Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında maraqlı sərgilərlə tanış ola biləcəklər.
Martın 18-də Heydər Əliyev Mərkəzinin parkında “Cracking Art” və “Səməni” Beynəlxalq İncəsənət Sərgisinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Avropanın məşhur “Cracking Art Group” əsərləri Mərkəzin parkında nümayiş etdirilir. “Pop-art” janrındakı nəhəng incəsənət əsərlərindən ibarət sərgi IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin rəsmi tərəfdaşlığı ilə təşkil olunub. Layihənin məqsədi Azərbaycanda ekoloji problemlərin həllinə, flora və faunanın qorunmasına diqqəti artırmaqdır. IDEA-nın rəhbəri Leyla Əliyeva bura toplaşan gənclərlə birlikdə sərgi ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, 1993-cü ildə Avropanın 6 rəssamı - italiyalı Renzo Nukara (Renzo Nucara), Marko Veronez (Marco Veronese), Kikko (Kicco), fransalı Aleks Anci (Alex Angi), belçikalı Karlo Rizzetti (Carlo Rizzetti), Vilyam Svitlav (William Sweetlove) bir araya gələrək “Cracking Art Group”u yaradıblar. Bu hərəkat bütün səylərini müasir incəsənət haqda təsəvvürlərin dəyişməsinə, sənətdə sosial və ekoloji istiqamətlərdə innovativ metodlar tətbiq etməklə yenilik yaratmağa yönəldib.
Rəssamlar təkrar emal edilmiş və asan utilizasiya olunan sintetik materiallardan hazırladıqları nəhəng, parlaq rəngli heyvan fiqurları ilə ictimaiyyətin diqqətini ətraf mühitin problemlərinə yönəldirlər. “Cracking art” əsərləri bir tərəfdən diqqəti ekoloji məsələlərə çəkir, digər tərəfdən isə yeni texnologiyaların tətbiqini nümayiş etdirir.
“Cracking Art Group” öz yaradıcılığı ilə bu günədək dünyanın bir sıra şəhərlərini fəth edib. Qeyd olunan əsərlər Nyu-York, Sidney, Milan və digər şəhərlərdə nümayiş olunub.
Martın 18-də, həmçinin Mərkəzin parkında ənənəvi “Səməni” sərgisi təqdim olunub. Novruz bayramı ərəfəsində keçirilən sərgidə müasir incəsənət nümunələri - səmənilər nümayiş etdirilib. Bu sərgi Novruz günlərində izləyicilərə bayram əhval-ruhiyyəsini birlikdə yaşamağa və rəssamların Novruz ənənələrinə modern yanaşmasını təqdim edən incəsənət əsərləri ilə tanış olmağa imkan yaradır.
Səməni təbiətin oyanışını, canlanmasını təcəssüm etdirir, həyat və bolluq rəmzi hesab olunur. Qədimdə insanlar yazqabağı “Səməni, saxla məni, ildə göyərdərəm səni” deyərək taxıl cücərtməklə bolluq, bərəkət arzularını ifadə ediblər. Əsrlər keçib, sivilizasiya inkişaf edib, müxtəlif tarixi dövrlərdə yasaqlar qoyulub, lakin Azərbaycan xalqı Novruzu adət-ənənələri və rəmzləri ilə bərabər yaşadaraq çağdaş dövrümüzə qədər gətirib çıxarıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə 2009-cu il sentyabrın 30-da Novruz UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib. 2010-cu il fevralın 23-də isə BMT Baş Məclisinin 64-cü sessiyasının iclasında martın 21-i Beynəlxalq Novruz Günü elan olunub.
Bu baxımdan Heydər Əliyev Mərkəzinin layihəsi olan “Səməni” sərgisi milli adət-ənənələrimizi, dəyərlərimizi yaşatmaq, yeni nəslə çatdırmaqla yanaşı, həm də Novruzun müasir incəsənətin sərhəd tanımayan dili ilə daha geniş şəkildə təbliğində xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Yola salmaqda olduğumuz qış fəsli soyuq, küləkli, yağışlı nəfəsi ilə özünü son dəfə göstərməyə çalışsa da, Mərkəzin parkına toplaşan insanların bayram əhval-ruhiyyəsi, milli musiqimizin sədaları təbiətin bu şıltaqlığına bir hərarət qatdı. Gənclər sərgilənən incəsənət əsərlərinin ətrafında toplaşır, şəkil çəkdirir, fikirlərini bölüşürdülər. Belə soyuq havada meyvə şirələrinin, isti çay və qəhvənin isə öz yeri vardı.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar arasında keçirilən viktorinanın qaliblərinə qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.

Наш народ с огромной радостью отмечает Новруз байрамы. В эти дорогие для нас дни жители нашего города и гости столицы смогут ознакомиться с интересными выставками, развернутыми в парке Центра Гейдара Алиева.
18 марта в парке Центра Гейдара Алиева состоялась церемония официального открытия международных выставок искусств «Сrackingart» и «Семени».
Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева приняла участие в церемонии открытия выставок.
Известные европейские произведения «Cracking Art Group» демонстрируются в парке Центра. Выставка из гигантских произведений искусств, выполненных в жанре поп-арт, организована при официальном партнерстве Общественного объединения IDEA (Международный диалог во имя охраны окружающей среды). Цель проекта - повысить интерес к решению экологических проблем в Азербайджане, защите флоры и фауны. Руководитель IDEA Лейла Алиева вместе с собравшейся здесь молодежью ознакомилась с выставкой.
Отметим, что в 1993 году 6 европейских художников - итальянцы Ренцо Нукара (Renzo Nucara), Марко Веронезе (Marco Veronese), Кикко (Kicco), француз Алекс Анджи (Alex Angi), бельгийцы Карло Рицетти (Carlo Rizzetti) и Уильям Свитлав (William Sweetlove) создали «Cracking Art Group». Это движение направило все усилия на то, чтобы изменить представление о современном искусстве, внедряя новшества по социальным и экологическим направлениям в искусстве, применять инновационные методы.
Художники, изготавливая из вторично переработанных и легко утилизируемых синтетических материалов огромные, яркие и разноцветные фигурки животных, обращают внимание общественности на проблемы окружающей среды. С одной стороны, работы «Cracking Art Group» заостряют внимание на вопросах экологии, а с другой стороны - демонстрируют применение новых технологий.
До сегодняшнего дня творчество «Cracking Art Group» покорило ряд городов мира. Вышеуказанные работы были продемонстрированы в Нью-Йорке, Сиднее, Милане и других городах.
18 марта в парке Центра была также представлена традиционная выставка «Семени». На выставке, проходящей в преддверии Новруз байрамы, были продемонстрированы образцы современного искусства. Эта выставка позволила посетителям насладиться праздничным настроением Новруза и ознакомиться с произведениями искусств художников, представляющих современный подход к традициям Новруза.
Семени олицетворяет пробуждение, оживание природы, считается символом жизни и благополучия. В древности люди перед наступлением весны говорили: «Səməni, saxla məni, ildə göyərdərəm səni», выращивали ростки пшеницы и, таким образом, выражали свои желания об изобилии и достатке. Прошли столетия, развивались цивилизации, в различные периоды истории накладывались запреты, однако азербайджанский народ сохранил Новруз вместе с его традициями, обычаями и символами до наших дней.
Напомним, что по инициативе Азербайджана 30 сентября 2009 года Новруз был включен в Список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. А 23 февраля 2010 года на заседании 64-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 21 марта было объявлено Международным днем Новруза.
С этой точки зрения проект Центра Гейдара Алиева - выставка «Семени» представляет особое значение в деле сохранения наших национальных обычаев и традиций, наших ценностей, доведения их до новых поколений, а также в более широкой пропаганде Новруза языком искусства, не знающего границ.
Провожаемая нами зима в последний раз хочет продемонстрировать свое холодное, ветреное и дождливое дыхание, но праздничный настрой людей, собравшихся в парке Центра, звучание нашей национальной музыки придавало оптимизм вопреки капризу природы.
Собравшаяся вокруг экспонатов выставки молодежь, фотографировалась, обменивалась мнениями, с удовольствием пробовала фруктовые соки, горячий чай и кофе.
Победителям викторины, проведенной среди участников в рамках мероприятия, были вручены ценные призы.