Azərbaycanın ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırovun da iştirak etdiyi görüşdə qonaqlara IDEA İctimai Birliyinin fəaliyyəti, onun həyata keçirdiyi layihələr haqda ətraflı məlumat verilib və ölkədə ekoloji maarifləndirmənin genişləndirildiyi qeyd olunub. Həmçinin görüşdə sözügedən Federasiya ilə ekoloji maarifləndirmə və ekoloji incəsənət sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın həyata keçirilməsi, ölkə daxilində və beynəlxalq səviyyədə birgə layihələrin icrası imkanları istiqamətində ətraflı müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Dağadırmanma və Alpinizm Federasiyası 1932-ci ildə təsis edilib. Beş qitədə təmsil olunan Federasiya 50 ölkədən 80-dən çox təşkilatı və 2,5 milyondan artıq insanı bir araya gətirir. Federasiyanın əsas məqsədləri dünyada alpinizmin inkişafı, bu sahədə təhlükəsiz və etik təcrübələrin təbliği və ətraf mühitin mühafizəsinə töhfənin verilməsindən ibarətdir. Federasiya Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi tərəfindən dağadırmanma və alpinizm idman növlərini təmsil edən beynəlxalq struktur kimi tanınıb.

Leyla Aliyeva meets with representatives of the International Climbing and Mountaineering Federation
05/04/2015
At the meeting, which had been attended also by minister of ecology and natural resources Huseyngulu Baghyrov, the guests were given comprehensive information about the activities of IDEA Public Association, as well as theprojects it has so far implemented; and it was emphasized that ecological enlightenment in the country has been improved. At the meeting were also held discussions on mutual cooperation with the said Federation in the sphere of ecological enlightenment and ecological art, and possibilities of implementing joint projects both in the country and on an international level.
The International Climbing and Mountaineering Federation  was founded in 1932. Represented in five continents, the Federation brings together over 80 organization and over 2.5 million people from 50 countries. Primary objectives of the Federation is to develop mountaineering in the world, promote safe and ethic practices in this sphere and contribute to protection of the environment. The Federation has been recognized by the International Olympic Committee as an international organization representing mountaineering and climbing sports types.