Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva 56-cı Venesiya Biennalesi çərçivəsində YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzinin təqdim etdiyi “Odla suyun birliyi” (The Union of Fire and Water) sərgisinin açılışında iştirak edib.
Sərgi ilə tanış olan Leyla Əliyevaya ekspozisiyadakı eksponatlar və layihənin ideyası  barədə məlumat verilib.
“Odla suyun birliyi” layihəsinin ideyasını iki rəssamın – Almagül Menlibayeva və Rəşad Ələkbərovun nəzər-nöqtəsindəki  Bakı ilə Venesiyanın tarixi və mədəni cəhətdən əlaqələndirilməsi təşkil edir.
Sərgidə Rəşad Ələkbərovun əsərləri və Almagül Menlibayevanın video-instalyasiyaları izləyicilərin böyük marağına səbəb olub.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva Venesiya Biennalesində Azərbaycanın fəal və uğurla iştirakının əhəmiyyətli hal olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu iştirak Azərbaycanın müasir incəsənət sahəsindəki rəssamlarının dünyaya tanıdılması, müxtəlif ölkələrdən olan rəssamlar arasında əlaqələrin genişləndirilməsi baxımından vacibdir.
“Odla suyun birliyi” layihəsi Bakı və Venesiya şəhərlərinin görüntülərini ekrana gətirən video-çarxla birlikdə heykəl və instalyasiyanın nümayiş etdirilməsi vasitəsilə iki şəhər arasında qarşılıqlı əlaqəni araşdırır. Sərginin nümayişi üçün Venesiyanın Palazzo Barbaronun seçilməsi də təsadüf deyil. Bu tarixi bina vaxtilə şəxsi mülk olub. Binanın sahibi venesiyalı tacir və diplomat İosafat Barbaro idi. İosafat Barbaro, 15-ci əsrdə öz səyahət təəssüratlarını paylaşaraq, Azərbaycanın şəhərləri barədə yazıb, Ağqoyunlu hökmdarı Uzun Həsənin sarayını təsvir edib.
Ənənə, tarix, mədəniyyət və memarlıq mövzularını əhatə edən “Odla suyun birliyi” layihəsi mesenat Murtuza Muxtarovun sarayından – 1912-ci ildə Venesiya qotikası üslubunda Bakıda inşa edilmiş möhtəşəm memarlıq abidəsindən - “Səadət Sarayı” kimi tanınan binadan ilham alır. Bu binanı Murtuza Muxtarov çox sevdiyi həyat yoldaşı Liza Tuqanova üçün tikdirmişdi. Almagül Menlibayeva ilə Rəşad Ələkbərovun  təqdim etdikləri layihə çərçivəsində Muxtarovun sarayı misalında birlik və münaqişə, eşq və zorakılıq, dialoq və təcavüz kimi geniş mövzular araşdırılır.
Rəşad Ələkbərov Venesiya ilə Bakının tarixini birləşdirərək, Şərqin ucalan səsini təqdim edir. Almagül Menlibayevanın video instalyasiyası bir-birinin ardı olan otaqlarda çoxsaylı kanallardan nümayiş etdirilir. Film, Muxtarovla onun həyat yoldaşı Lizanın hekayətini təqdim edərək, ziyarətçilərə Bakının hekayəsini danışır və daha geniş mənada irsiyyət, müasirlik, münaqişə və yaxınlıq kimi anlayışları araşdırır.
YARAT qeyri-kommersiya təşkilatının sifarişi ilə hazırlanmış və Suad Qarayevanın kuratorluğu ilə təşkil olunmuş bu ekspozisiya 56-cı Beynəlxalq Venesiya Biennalesi İncəsənət Sərgisində 9 may – 22 noyabr 2015-ci il tarixlərində ziyarətçilər üçün açıq olacaq.

Getting acquainted with the exhibition, Leyla Aliyeva was informed of the exhibits being displayed here, and the idea of the project.
Historical and cultural association of Baku and Venice in the standpoints of two artists – Almagul Menlibayeva and Rashad Alakbarov – forms the idea of the project “The Union of Fire and Water”.
Works by Rashad Alakbarov and video-installation by Almagul Menlibayeva aroused great interest in visitors.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva noted that Azerbaijan’s active and successful participation in the Venice Biennale was of significance. According to her, this participation is of importance in terms of promoting Azerbaijan’s contemporary artists throughout the world and widening relations between artists from different countries.
The project “The Union of Fire and Water” describes the relations between the cities of Baku and Venice through demonstrating a statue and installation together, with a video bringing views of the cities onto the screen. The fact that as a venue for the exhibition was chosen Venice Palazzo Barabaro was not by chance. This historical building had once been a private mansion. Owner of the building was Venetian trader and diplomat Iosafat Barbaro. In the 15th century, sharing his travel impressions, he wrote about Azerbaijani towns, and describes the palace of Aghgoyunlu ruler Uzun Hasan.
Covering such topics as tradition, history, culture and architecture, the exhibition “The Union of Fire and Water” is inspired by the palace of patron Murtuza Mukhtarov – a grandiose architectural monument constructed in Venetian Gothic style, known as a Wedding Palace. Murtuza Mukhtarov had built this building for his beloved wife Liza Tuganova. Within the framework of the project presented by Almagul Menlibayeva and Rashad Alakbarov, wide range of topics such as unity and conflict, love and violence, dialogue and aggression are analysed by the example of Mukhtarov’s palace.
By linking histories of Baku and Venice, Rashad Alakbarov presents rising voice of the Orient. Video installation of Almagul Menlibayeva is demonstrated from a number of channels in consistently located rooms. Presenting the story of Mukhtarov and his wife Liza, the film talks about the story of Baku and analyses such notions as intercourse, contemporariness, conflict and proximity in a wide sense.
Made by order of YARAT non-commercial organization and organized under the curatorship of Suad Garayev, this exposition will be open to visitors at the 56th Venice Biennale Art Exhibition from May 9 to November 22.