Mayın 10-da Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə və Heydər Əliyev Fondunun yaradılmasının 11 illiyinə həsr olunan təntənəli mərasim keçirilib.
Sonra “Heydər Əliyev” mükafatının təqdimetmə mərasimi olub.
Azərbaycanın xalq rəssamı Tahir Salahovun “Heydər Əliyev” mükafatı ilə təltif olunması haqqında Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı oxunub və Prezident İlham Əliyev mükafatı Tahir Salahova təqdim edib.
Sonra Heydər Əliyevin fəaliyyətinə həsr edilmiş videoçarx nümayiş etdirilib.
Daha sonra Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təsis edilmiş “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatının 2015-ci il qalibləri elan olunub.
Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun mədəniyyət sahəsində həyata keçirdiyi layihələrə dəstəyinə və Azərbaycan mədəniyyətinin təbliğində fəal iştirakına görə tanınmış incəsənət eksperti Erve Mikaelofa və qədim muğam irsinin qorunmasına, muğam ifaçılıq məktəbinin inkişafına, yeni ifaçılar nəslinin yetişdirilməsinə, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına verdiyi töhfələrə görə xalq artisti, muğam sənətinin görkəmli nümayəndəsi Ağaxan Abdullayevə “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatlarını təqdim edib.

10 мая состоялась торжественная церемония, посвященная 92-й годовщине со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и 11-летию создания Фонда Гейдара Алиева.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, его супруга Мехрибан Алиева и члены их семьи.
Затем состоялось церемония вручения премии Гейдара Алиева.
Вначале было зачитано Распоряжение Президента Азербайджана о награждении народного художника Азербайджана Таира Салахова премией Гейдара Алиева.
Президент Ильхам Алиев вручил премию Таиру Салахову.
Затем был показан видеоролик, посвященный деятельности великого лидера Гейдара Алиева.
Вслед за этим были объявлены победители учрежденной Фондом Гейдара Алиева международной премии «Золотая чинара» за 2015 год.
Первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева вручила международные премии «Золотая чинара» известному эксперту в области искусства Эрве Микаэлоффу за поддержку проектов, реализованных Фондом Гейдара Алиева в сфере культуры, и активное участие в пропаганде азербайджанской культуры и народному артисту, видному представителю мугамного искусства Агахану Абдуллаеву – за вклад в сохранение древнего мугамного наследия, развитие исполнительской школы мугама, подготовку нового поколения исполнителей, развитие азербайджанской культуры.