Mayın 12-də “Yaşıl Marafon” layihəsi çərçivəsində Xəzər rayonunun Zirə qəsəbəsində bir milyonuncu ağac əkilib.
Əvvəlcə Leyla Əliyeva IDEA İctimai Birliyinin dəstəyi ilə Zirədə tikilmiş müasir istixana kompleksi ilə tanış olub.
Kompleksdə Azərbaycanda nadir rast gəlinən və idxal olunan ağac və bitki növləri yetişdirilir. Sahəsi 20 hektar olan kompleksdə 100 nəfərdən artıq işçi çalışır. Hər il burada 2-3 milyon bitki və gül kolu yetişdirilir.
500 gül növünün yetişdirildiyi istixana 6 bölmədən ibarətdir. Bu bölmələrdə toxumlar və şitillər becərilir, o cümlədən xəstə bitkilər müalicə olunur.
Sonra Leyla Əliyeva ağacəkmə aksiyasında iştirak edib. O, “Yaşıl Marafon” layihəsi çərçivəsində bir milyonuncu ağacı əkib.
Ağacəkmə aksiyası çərçivəsində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin dəstəyi ilə ümumilikdə bu ərazidə IDEA İctimai Birliyinin 100-ə yaxın könüllüsü tərəfindən 5 min ağac əkilib.
Leyla Əliyeva yaradılmaqda olan IDEA ekoparkı ilə də tanış olub, burada Azərbaycanda nəsli kəsilməkdə olan heyvanlar üçün yaradılmış şəraitlə maraqlanıb.

The one-millionth tree was planted in Zira settlement of Khazar district within the framework of the project “Green Marathon”, May 12.
Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva participated in the event.
First Leyla Aliyeva made herself acquainted with the state-of-the-art greenhouse complex constructed in Zira settlement with the support of IDEA Public Union.
Tree and plant species rarely seen in Azerbaijan and imported from abroad are grown in the complex. With 20 hectares of area, the complex employs over 100 people. Some 2-3 million plants and shrubs are grown here each year.
With 500 types of flower being grown, the greenhouse consists of six sections. Seeds and seedlings are grown in these sections, and diseased plants treated.
Then Leyla Aliyeva jointed the tree-planting action. She planted the one-millionth tree within the project “Green Marathon”.
In general, 5 thousand trees were planted in this area, within the framework of the tree-planting action, by some 100 volunteers of IDEA Public Union, supported by the Ministry of Ecology and Natural Resources.
Leyla Aliyeva made herself acquainted also with IDEA Eco Park under construction and inquired about the conditions created for endangered animals in Azerbaijan.