Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı, birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva iyunun 8-də birinci Avropa Oyunları zamanı idmanın bir neçə növü üzrə yarışların keçiriləcəyi “Baku Crystal Hall”da yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
“Baku Crystal Hall”da birinci Avropa Oyunları zamanı idmanın voleybol, boks, qılıncoynatma, taekvondo və karate növləri üzrə yarışlar keçiriləcək.
Buradakı dörd min tamaşaçı yerlik voleybol meydançası beynəlxalq tələblərə cavab verən müasir texniki avadanlıqla təchiz edilib. Meydançada Oyunlar zamanı həm kişi, həm də qadın idmançılar mübarizə aparacaqlar.
“Baku Crystal Hall”un boks meydançasında 2600 tamaşaçı yerlik tribuna qurulub. Burada həm idmançıların, həm məşqçilərin, həm də tamaşaçıların rahatlığı üçün lazımi işlər görülüb.
Zalda media mərkəzi də yaradılıb. “Baku Crystal Hall”da “Eurovision” mahnı müsabiqəsi zamanı şərhçilər üçün nəzərdə tutulmuş otaqlar genişləndirilərək Avropa Oyunları Ailəsi üçün xüsusi istirahət zonalarına çevrilib. Görülən işlər zamanı binanın intellektual idarəetmə sistemi də tamamilə yenilənib.
Birinci Avropa Oyunları zamanı qılıncoynatma, taekvondo və karate növləri üzrə yarışların keçirilməsi məqsədilə yaradılmış zalda idmançıların rahatlığı üçün bütün zəruri şərait var. Burada taekvondo və karate yarışları zamanı tamaşaçı tutumu 1500, qılıncoynatma yarışlarında isə 1100 olacaq. Qılıncoynatma yarışları zamanı burada beynəlxalq idman qurumlarının tələblərinə uyğun 72 metr uzunluğunda meydança quraşdırılacaq.
Ümumilikdə, “Baku Crystal Hall”da birinci Avropa Oyunları zamanı keçiriləcək yarışlar üçün yaradılmış zalların hamısı Beynəlxalq Olimpiya Oyunları standartlarına cavab verir.
“Baku Crystal Hall”un ətrafında geniş abadlıq işləri də aparılıb. Ərazidə 6 min kvadratmetr asfalt örtüyü yenilənib, o cümlədən 3 min 500 kvadratmetr yeni asfalt örtüyü salınıb. Burada Avropa Oyunları Ailəsi, idmançılar, texniki işçilər və VİP qonaqlar üçün yeməkxanalar yaradılıb. Bundan başqa, ərazidə akkreditasiya, logistika, mühafizə zonaları, “Bakı-2015” Avropa Oyunlarının Əməliyyat Komitəsinin əməkdaşlarının otaqları və digər müvəqqəti qurğular quraşdırılıb.

Competitions on volleyball, boxing, fencing, taekwondo and karate will be held at Baku Crystal Hall during the First European Games.
A volleyball pitch here with four thousand onlooker’s seats has been provided with up-to-date equipment meeting world standards. Both men and women’s teams will compete during the Games on the pitch.
A stand with 2600 onlooker’s seats has been built at the boxing pitch of Baku Crystal Hall. Necessary works have been done here to ensure comfort for sportsmen, trainers and onlookers.
A media centre has been created in the hall. Rooms provided for commentators during the Eurovision Song Contest have been extended and turned into a special recreation zone for the European Games Family. Intellectual control system of the building has been completely renewed during the works.
Created to hold competitions on fencing, taekwondo and karate sport types during the First European Games, the hall has all conditions for sportsmen’s comfort. Onlooker’s capacity during the taekwondo and karate competitions here will be 1500, and during fencing competitions - 1100. A 72-metre-long ground meeting international standards will be created for the fencing competitions.
All halls created for the competitions to be held in Baku Crystal Hall during the First European Games meet the International Olympic Games’ standards.
Extensive improvement works have been performed around Baku Crystal Hall. Asphalt cover in an area of 6 thousand square metres has been renewed, and new asphalt was laid in 3 thousand 500 square metres. Canteens have been created here for the European Games Family, sportsmen, technical workers, and VIP guests. Moreover, accreditation, logistics and security zones, rooms for employees of Baku-2015 First European Games Operations Committee and other relevant facilities have been created here.