İyunun 11-də İçərişəhərdə “Qız qalası” beynəlxalq incəsənət festivalı başlayıb.
Festival Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və xüsusi dəstəyi, IDEA İctimai Birliyi, Müasir İncəsənət Muzeyi, “Qız qalası” incəsənət qalereyası və “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsi tərəfindən keçirilir.
2010-cu ildə başlanan, dörd il Bakı şəhərində, bir dəfə isə Fransanın Kann şəhərində keçirilən “Qız qalası” Beynəlxalq incəsənət festivalı bu il altıncı dəfə gerçəkləşdirilir. Festival ənənəvi olaraq bu il də İçərişəhərdə, Qız qalasının qarşısındakı meydanda təşkil olunub. Festivalın keçirilməsində əsas məqsəd dünyanın müxtəlif yerlərindən gələn rəssamlar vasitəsilə Azərbaycan mədəniyyəti və incəsənətinin tanıdılması, eləcə də Bakının rəmzi olan Qız qalasının dünyada təbliğinə töhfə verilməsidir.
Festivalda rəssamlar Qız qalasının maketlərini öz milli üslublarında bəzəyərək fərqli mədəniyyət və adət-ənənələrin sintezini və qarşılıqlı mübadiləsini əks etdirən əsərlər yaradırlar. Bu il festivalda dünyanın 10-dan çox ölkəsindən 30-a yaxın tanınmış rəssam iştirak edir.
İyunun 14-dək davam edəcək festivalın sonunda Qız qalası, nar və ceyran maketləri əvvəlcə Bakı sakinləri və paytaxtın qonaqları üçün İçərişəhərdə, daha sonra müxtəlif ölkələrdə sərgilənərək Azərbaycanı, onun tarixini və mədəniyyətini təmsil edəcək.

The Festival is held by Icherisheher State History and Architecture Reserve following the initiative and with support from the Heydar Aliyev Foundation, and organizational support from IDEA Public Union, the Modern Art Museum, Maiden Tower Art Gallery and Baku-2015 First European Games Operating Committee.
Launched for the first time in 2010, held four years in Baku and once in the French city of Cannes, the Maiden Tower International Art Festival will take place this year for the 6th time. As a tradition, this year too, the Festival was arranged in Icherisheher, on the square before the Maiden Tower. The primary objective of holding this festival is to contribute to promoting Azerbaijan’s culture and art, as well as popularization of the Maiden Tower – a symbol of Baku – throughout the world via artists coming around the world.
During the Festival, artists create works reflecting synthesis and mutual exchange of different cultures and traditions, by decorating mock-ups of the Maiden Tower in their national styles. This festival is joined by some 30 well-known artists from over 10 countries of the world.
At the end of the Festival, which will continue until June 14, mock-ups of the Maiden Tower, pomegranate and gazelle will first be displayed in Icherisheher for residents of Baku and guests of the capital, then they will be demonstrated in various countries of the world to promote Azerbaijan, its history and culture.