“Xocalı faciəsi öz miqyasına və qəddarlığına görə bəşəriyyət əleyhinə ən ağır cinayətlərlə bir sıraya qoyula bilər”. Heydər Əliyev Fondunun RF-dəki nümayəndəliyinin rəhbəri Leyla Əliyeva bu sözləri Heydər Əliyev Fondunun Rusiyadakı nümayəndəliyi tərəfindən fevralın 27-də Moskvada təşkil edilmiş “Xocalı. 16 il sonra” mövzusunda elmi-praktik konfransda deyib.
Leyla Əliyeva bildirib ki, Xocalı faciəsi Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ən dəhşətli səhifəsidir. Münaqişə nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğal edildiyini xatırladan Leyla Əliyeva deyib: “1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni təcavüzkarları Azərbaycanın Xocalı şəhərini zəbt etmiş və şəhərin 613 dinc sakinini, o cümlədən 106 qadını, 63 uşağı və 70 nəfər ahıl insanı amansızlıqla qətlə yetirmişlər. Xocalı yaraları hər bir azərbaycanlının ürəyində əbədi qalacaqdır”.
Heydər Əliyev Fondunun Rusiya nümayəndəliyinin rəhbəri bununla yanaşı, Azərbaycan üçün çox ağır və çətin illər arxada qaldığını, indi ölkənin günbəgün inkişaf etdiyini, çiçəkləndiyini söyləyib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan iqtisadi artım sürətinə görə dalbadal üçüncü ildir ki, dünyada birinci yeri tutur, insanların həyat səviyyəsi yaxşılaşır, əhalinin əmək haqqı və pensiyalar artır, işsizlik və yoxsulluq azalır.
Azərbaycan hökumətinin qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinə böyük diqqət yetirdiyini xüsusi olaraq vurğulayan Leyla Əliyeva çıxışını belə bitirib: “Ölkədə bir milyona yaxın qaçqın və məcburi köçkün olmasına baxmayaraq, bu gün bircə çadır şəhərciyi də qalmamışdır, qaçqınların və məcburi köçkünlərin hamısı üçün normal həyat şəraiti yaradılmışdır. Əminəm ki, Azərbaycan xalqının heç bir nümayəndəsi torpaqlarımızın işğal edilməsi ilə barışmayacaqdır. Artıq 15 ildir ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə danışıqlar prosesi gedir. Biz çox ümid edirik ki, dünya birliyi səsimizi eşidəcək və bu problem tezliklə öz ədalətli həllini tapacaqdır, çünki bu gün dünyada özgə torpaqlarının işğalına, təcavüzə və kütləvi qətllərə yer yoxdur. Mən inanıram ki, azərbaycanlılar lap yaxın gələcəkdə öz doğma torpaqlarına qayıdacaqlar”.
Azərbaycan XİN Xarici Siyasətin Planlaşdırılması və Strateji Araşdırmalar İdarəsinin rəisi Tofiq Musayev Xocalı şəhərində azərbaycanlı əhalinin məhv edilməsinin soyqırımı kimi tövsif edildiyini bildirib. O qeyd edib ki, Xocalıda baş vermiş faciəli hadisələrlə bağlı bütün faktlar işğalçıların məqsədinin şəhər sakinlərini yalnız azərbaycanlı olduqlarına görə kütləvi şəkildə məhv etməkdən ibarət olduğunu göstərir. Azərbaycan XİN nümayəndəsi bildirib ki, dövlət səviyyəsində görülən tədbirlər, eləcə də mövcud hüquqi çərçivələr Xocalı şəhərində azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırıma görə cinayətkarların cəzalandırılmasının labüdlüyünə olan inamı gücləndirir.
Azərbaycan Prezidenti İcra Aparatının siyasi araşdırmalar və analitik təhlil sektorunun müdiri Fuad Axundov konfrans iştirakçılarının diqqətini erməni təbliğat maşınına fəal informasiya fəaliyyətinin qarşı qoyulmasının vacibliyinə yönəldib. Onun sözlərinə görə, tarixçilər, siyasətçilər, gənclər və kütləvi informasiya vasitələri cəlb edilməklə bu cür kütləvi tədbirlərin keçirilməsi zəruridir. F.Axundov bununla əlaqədar olaraq dövlətin səylərini, Xocalı faciəsinə, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair informasiya materiallarının yayılmasında Heydər Əliyev Fondunun fəal mövqeyini xüsusi qeyd edib.
Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu, MDU, Seçenov adına Tibb Akademiyası və Moskva Dövlət Linqvistika Universiteti kimi tanınmış ali məktəblərin tələbələri, aspirantları və magistrləri Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi-hüquqi və siyasi aspektləri, bu münaqişənin nəticələri haqqında məruzələrlə çıxış ediblər. Konfrans iştirakçıları tələbələrdən Olqa Kuraşın “80-ci illərin axırları – 90-cı illərin əvvəllərində Qarabağ münaqişəsinin tarixi”, Andrey Kurakinin “Xocalı soyqırımı beynəlxalq cinayət kimi”, Natiq Əliyevin “Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin siyasi-hüquqi aspektləri”, Ceyhun Hüseynovun “Qarabağın tarixi”, Anarə Axundovanın “90-cı illərdə Qarabağ haqqında jurnalist işlərinin nümunələri” və Əşrəf Həsənovun “Xocalı soyqırımının azərbaycanlı qaçqınlar üçün nəticələri” mövzusunda məruzələrini böyük maraqla dinləyiblər.
Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə çəkilmiş Xocalıda azərbaycanlıların soyqırımı haqqında qısametrajlı sənədli film nümayiş etdirilib, Moskva Dövlət Linqvistika Universitetinin tələbələri Polina Sousnikova, Mariya Ryabova, İlya Ostaşko və Dəmir İzmailov Xocalı faciəsi haqqında Azərbaycan dilində şeirlər oxuyublar.
Azərbaycanın RF-dəki səfiri Polad Bülbüloğlu Xocalı faciəsi və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi haqqında həqiqətin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində ölkə rəhbərliyinin siyasətindən söz açıb, gəncləri daha fəal və təşəbbüskar olmağa çağırıb: “Azərbaycanın siyasi rəhbərliyi, Prezident İlham Əliyev bizi qələbəyə, uğurlara doğru aparacaq və cinayətlərin təqsirkarları cəzalandırılacaqdır”.
Tədbirin keçirildiyi “Yunost” mehmanxanasının foyesində Xocalı faciəsinə həsr olunmuş ekspozisiya təşkil edilib.

‘Khojaly tragedy can be considered one of the gravest crimes against the universe for its scale and brutality’. These words were said by Leila Aliyeva, Head of Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia, at the scientific and practical conference ‘Khojaly. 16 years later’ the Representation organized in Moscow on February 27.
L.Aliyeva said Khojaly tragedy was the most terrible page in Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict. As result of this conflict 20 percent of Azerbaijan’s territory was occupied. She said: ‘Over the night from 25 to 26 February, 1992 Armenian aggressors occupied the Azeri city of Khojaly and cruelly killed 613 civilians of the city, including 106 women, 63 children and 70 elderly. Every Azerbaijani will always remember the Khojaly wounds’.
Head of Representation of Heydar Aliyev Foundation in Russia noted very hard and difficult years of Azerbaijan are behind and our country is daily developing and blossoming. It is the third year that Azerbaijan leads in the world for speed of economic growth, life standard of people is improved, wages and pensions lifted, unemployment and poverty drop.
Leila Aliyeva stressed the Azeri Government pays huge attention to problems of refugees and IDPs. She said in the end of her speech: ‘Despite there is about a million of refugees and IDPs in the country, there is no single tent camp and all refugees and IDPs have been provided with normal conditions’. She expressed confidence none of Azerbaijani people will reconcile with occupation of our lands. ‘It is already 15 years that talks are continued to solve Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict. We are much hopeful that the world community will hear our voice and this problem will soon be solved fairly, because there is no place today in the world for occupation of lands of another, aggression and murders. I believe Azeris will have their native lands back in very near future’ L.Aliyeva mentioned.
According to Chief of the Foreign Policy Planning and Strategic Studies Department of the Foreign Ministry of Azerbaijan Tofig Musayev, massacre of Azerbaijanis in Khojaly City is assessed as genocide. According to him, all the facts relating to the tragic incidents happened in Khojaly show that the goal of the acts of the occupants was to commit genocide against the residents of the city as they were Azerbaijanis only. He mentioned actions taken by the state, also existing legal frames strengthen the inevitability of punishment of the criminals for the genocide committed against Azeris in Khojaly City. Fuad Akhundov, Head of the Political Studies and Analysis Sector of the Executive Office of the Azerbaijani President, underlined Armenian propaganda machine must be replied by the active information action. He said by involving the historians, politicians, youth and mass media such mass actions must be held. He emphasized the efforts of the state and active position of Heydar Aliyev Foundation in distribution of materials about Khojaly tragedy and Armenia-Azerbaijan conflict.
Students, post graduates and masters of Moscow State International Relations Institute, MSU, Sechenov Medical Academy and Moscow State Linguistics University gave lectures on historical-legal and political aspects and consequences of the Armenia-Azerbaijan conflict. Participants attentively listened to lectures as ‘History of Garabagh conflict in late 80s and early 90s’ by Olga Kurash, ‘Khojaly genocide as international crime’ by Andrei Kurakin, ‘Political and legal aspects of the Armenia-Azerbaijan conflict’ by Natig Aliyev, ‘History of Garabagh’ by Jeyhun Huseynov, ‘Examples of the journalist works about Garabagh in the 90s’ by Anara Akhundova and ‘Consequences of Khojaly genocide for Azeri women’ by Ashraf Hasanov.
Short documentary made upon initiative of Heydar Aliyev Foundation about Khojaly genocide was shown in the event, students of Moscow State Linguistics University Polina Sousnikova, Mariya Ryabova, Ilya Ostashko and Demir Izmailov said poems about Khojaly tragedy in Azeri language.
Azeri Ambassador to Russia Polad Bulbuloglu talked of the policy of the Azeri Government towards assurance of the awareness of the world public of realities of Khojaly tragedy and the Armenia-Azerbaijan conflict, called the youth to be more active and initiator. He said: ‘The political leadership of Azerbaijan, President Ilham Aliyev will take us to the victory and successes and publish the accused of the crimes’.
Exposition dedicated to Khojaly tragedy was arranged in the lobby of Yunost Hotel where the event took place.