İyunun 12-də Heydər Əliyev Mərkəzində “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının rəsmi açılış mərasimi iştirakçılarının şərəfinə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin adından rəsmi qəbul təşkil olunub.
Rəsmi qəbulda Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Serbiya Prezidenti Tomislav Nikoliç, Monteneqro Prezidenti Filip Vuyanoviç, Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin sədri Mladen İvaniç, Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko, Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədov, Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmon, Lüksemburq Hersoqluğunun Böyük Hersoqu Anri, Monako Knyazlığının şahzadəsi II Albert, San-Marinonun dövlət başçıları - Kapitan regentləri Andrea Bellutsi və Roberto Venturini, Bolqarıstanın Baş naziri Boyko Borisov, Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili, Qırğızıstanın Baş nazirinin birinci müavini Tayrıbek Sarpaşov, Çexiya Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri Yan Hamaçek, Slovakiya Parlamentinin sədri Peter Pelleqrini, Avstriya parlamentinin ikinci Prezidenti Karlhaynts Kopf, Latviya Parlamenti sədrinin müavini Andrey Klementiyev, Meksika Senatının xarici əlaqələr komitəsinin sədri Qabriela Kuevas Barron, Ukrayna Dövlət Fiskal Xidmətinin sədri, Ukrayna Ali Radasının Ukrayna-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə qrupun başçısı Roman Nasirov, Qətərin Olimpiya Komitəsinin sədri Şeyx Cəuan bin Həməd Əl Tani, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi Abdullah bin Mosaad, Küveytin informasiya və gənclər naziri Şeyx Salman Əl-Hamoud Əl Sabah, Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov, Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu, Oman Sultanlığının idman işləri naziri şeyx Səad bin Məhəmməd bin Səid Əl-Mərduf Əl-Sədi, İran İslam Respublikasının idman və gənclər naziri Mahmud Qudərzi, Türkiyənin energetika naziri Taner Yıldız, Böyük Britaniyanın xarici işlər nazirinin müavini və parlamentin üzvü Tobias Martin Elvud, Vatikanın mədəniyyət nazirinin müavini Luis Marie Vilyam Sançez De Toca, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman Əl-Tüveycri, Latviyanın sabiq Prezidenti Valdes Zatlers və digər yüksək səviyyəli qonaqlar iştirak ediblər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak etmək üçün Bakıya gəlmiş dövlət və hökumət başçıları, tanınmış ictimai-siyasi və idman xadimləri ilə görüşüblər.

12 июня в Центре Гейдара Алиева от имени Президента Азербайджана Ильхама Алиева был организован официальный прием в честь участников церемонии официального открытия первых Европейских игр «Баку-2015».
На официальном приеме присутствовали Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Сербии Томислав Николич, Президент Монтенегро Филип Вуянович, Председатель Президиума Боснии и Герцеговины Младен Иванич, Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Великий Герцог Герцогства Люксембург Анри, Князь Монако Альбер II, главы государства Сан-Марино – Капитан-регенты Андреа Беллуци и Роберто Вентурини, премьер-министр Болгарии Бойко Борисов, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, первый заместитель премьер-министра Кыргызстана Тайырбек Сарпашев, председатель Палаты депутатов парламента Чехии Ян Хамачек, председатель парламента Словакии Петер Пеллегрини, второй президент парламента Австрии Карлхайнц Копф, заместитель председателя парламента Латвии Андрей Клементьев, председатель комитета внешних связей Сената Мексики Габриэла Куэвас Баррон, председатель Государственной фискальной службы Украины, руководитель группы по межпарламентским связям Украина-Азербайджан Верховной Рады Украины Роман Насиров, председатель Олимпийского комитета Катара Шейх Джауан бин Хамад Аль Тани, принц Королевства Саудовская Аравия Абдулла бин Моссад, министр информации и молодежи Кувейта шейх Салман аль-Хамуд аль-Сабах, заместитель председателя Кабинета Министров, министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов, министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, министр по делам спорта Султаната Оман шейх Саад бин Мухаммед бин Саид аль-Мардуф аль-Сади, министр спорта и молодежи Исламской Республики Иран Махмуд Гудерзи, министр энергетики Турции Танер Йылдыз, заместитель министра иностранных дел и член парламента Великобритании Тобиас Мартин Элвуд, заместитель министра культуры Ватикана Луис Мариа Вильям Санчес де Тоджа, генеральный директор ИСЕСКО Абдельазиз аль-Тувейджри, экс-президент Латвии Валдис Затлерс и другие высокопоставленные гости.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и председатель Организационного комитета первых Европейских игр «Баку-2015» Мехрибан Алиева встретились с главами государств и правительств, известными общественно-политическими и спортивными деятелями, прибывшими в нашу страну для участия в церемонии открытия первых Европейских игр.