İyunun 12-də Heydər Əliyev Mərkəzində “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının rəsmi açılış mərasimi iştirakçılarının şərəfinə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin adından rəsmi qəbul təşkil olunub.
Rəsmi qəbulda Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Serbiya Prezidenti Tomislav Nikoliç, Monteneqro Prezidenti Filip Vuyanoviç, Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin sədri Mladen İvaniç, Belarus Prezidenti Aleksandr Lukaşenko, Türkmənistan Prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədov, Tacikistan Prezidenti Emoməli Rəhmon, Lüksemburq Hersoqluğunun Böyük Hersoqu Anri, Monako Knyazlığının şahzadəsi II Albert, San-Marinonun dövlət başçıları - Kapitan regentləri Andrea Bellutsi və Roberto Venturini, Bolqarıstanın Baş naziri Boyko Borisov, Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili, Qırğızıstanın Baş nazirinin birinci müavini Tayrıbek Sarpaşov, Çexiya Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri Yan Hamaçek, Slovakiya Parlamentinin sədri Peter Pelleqrini, Avstriya parlamentinin ikinci Prezidenti Karlhaynts Kopf, Latviya Parlamenti sədrinin müavini Andrey Klementiyev, Meksika Senatının xarici əlaqələr komitəsinin sədri Qabriela Kuevas Barron, Ukrayna Dövlət Fiskal Xidmətinin sədri, Ukrayna Ali Radasının Ukrayna-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə qrupun başçısı Roman Nasirov, Qətərin Olimpiya Komitəsinin sədri Şeyx Cəuan bin Həməd Əl Tani, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Şahzadəsi Abdullah bin Mosaad, Küveytin informasiya və gənclər naziri Şeyx Salman Əl-Hamoud Əl Sabah, Türkmənistanın Nazirlər Kabineti sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredov, Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu, Oman Sultanlığının idman işləri naziri şeyx Səad bin Məhəmməd bin Səid Əl-Mərduf Əl-Sədi, İran İslam Respublikasının idman və gənclər naziri Mahmud Qudərzi, Türkiyənin energetika naziri Taner Yıldız, Böyük Britaniyanın xarici işlər nazirinin müavini və parlamentin üzvü Tobias Martin Elvud, Vatikanın mədəniyyət nazirinin müavini Luis Marie Vilyam Sançez De Toca, ISESCO-nun baş direktoru Əbdüləziz Osman Əl-Tüveycri, Latviyanın sabiq Prezidenti Valdes Zatlers və digər yüksək səviyyəli qonaqlar iştirak ediblər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak etmək üçün Bakıya gəlmiş dövlət və hökumət başçıları, tanınmış ictimai-siyasi və idman xadimləri ilə görüşüblər.

Official reception was arranged on behalf of Azerbaijani President Ilham Aliyev at the Heydar Aliyev Center, June 12, in honour of participants of the 1st European Games’ official opening ceremony.
The official reception was attended by Turkish President Recep Tayyip Erdoğan, Serbian President Tomislav Nicolich, President of Montenegro Phillip Vuyanovich, chairperson of the Presidium of Bosnia and Herzegovina Mladen Ivanich, Belarus President Alexander Lukashenko, President of Turkmenistan Gurbangulu Berdymahammadov, President of Tajikistan Emomoli Rahmon, Grand Duke of Luxembourg Duchy Henry, Prince of Monaco Albert II, state leaders of San-Marino – captain regents Andrea Belluchi and Roberto Venturini, Prime Minister of Bulgaria Boyko Borisov, Georgian Prime Minister Irakli Garibaşvili, first deputy Prime Minster of Kyrgyzstan Tayrıbek Sarpaşov, chairperson of the Czech Parliament’s Chamber of Deputies Yan Hamachek, Chairperson of the Slovak Parliament Peter Pellegrini, second President of the Austrian Parliament Karlheinz Kopf, Deputy Chairperson of the Latvian Parliament Andrei Klementiyev, Chairperson of the Mexican Senate’s foreign relations committee Gabriela Kuevas Barron, Chairperson of the Ukrainian State Fiscal Service, head of the group of the Ukrainian Supreme Rada for Ukraine-Azerbaijan interparliamentary relations Roman Nasirov, Chairperson of Qatar’s Olympic Committee Sheikh Jauan bin Hamad Al Tani, Prince of the Kingdom of Saudi Arabia Abdullah bin Mosaad, Kuwait’s minister for information and youth Sheikh Salman Al-Hamoud Al Sabah, Deputy Chairperson of the Turkmenistan Cabinet of Ministers, foreign affairs minister Rashid Meredov, Turkish foreign affairs minister Movlud Chavushoghlu, minister of sports affairs of the Oman Sultanate Sheikh Saad bin Mohammad bin Said Al-Marduf Al-Sadi, Iranian minister of sport and youth Mahmud Gudarzi, Turkish energy minister Taner Yildiz, Deputy foreign minister of the Great Britain and MP Tobias Martin Elwood, Deputy minister of culture of Vatican Luis Marie William Sanchez De Toca, ISESCO Director General Abdul-Aziz Othman Al-Twaijri, former President of Latvia Valdes Zatlers and other high-level guests.
Azerbaijani President Ilham Aliyev and Chairperson of the Baku-2015 1st European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva met with heads of states and governments, well-known public, political and sports persons coming to Baku to attend the opening ceremony.