Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, xanımı, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri mərasimdə iştirak ediblər.
Əvvəlcə birinci Avropa Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimlərini, yarışlarda ən yaddaqalan məqamları, o cümlədən Azərbaycan idmançılarının çıxışlarını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
“Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları Əməliyyat Komitəsinin əməliyyatlar üzrə baş direktoru Saymon Kleq, Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov çıxış edərək Oyunların yüksək səviyyədə təşkilində fəal dəstəyinə görə dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Mərasimdə Azərbaycan Respublikasında mədəniyyətin, təhsilin, səhiyyənin və idmanın inkişafında səmərəli fəaliyyətinə, Azərbaycan xalqının mədəni irsinin beynəlxalq miqyasda geniş təbliğinə və birinci Avropa Oyunlarının təşkilində böyük xidmətlərinə görə Mehriban Əliyevanın “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilməsi barədə Prezident İlham Əliyevin 2015-ci il 29 iyun tarixli Sərəncamı oxunub.
Dövlət başçısı “Heydər Əliyev” ordenini Mehriban Əliyevaya təqdim edib.
Sonra birinci Avropa Oyunlarında Azərbaycan idmançılarının qələbələrindən, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qalib gələn atletlərə medalların təqdim olunması anlarından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady, Chairperson of the 1st European Games Organizing Committee Mehriban Aliyeva and family members attended the ceremony.
First, a video-film showing the opening and closing ceremonies of the 1st European Games, most memorable moments of the competitions, including performances of the Azerbaijani sportsmen, was shown.
Then the awarding ceremony took place.
General Director of Baku-2015 European Games Operations Committee for operations Simon Clegg, Minister of Youth and Sport of Azerbaijan, in their speeches, thanked the Head of the State for the active support provided to the high-level organization of the Games.
At the ceremony, the Resolution of President Ilham Aliyev on conferring Mehriban Aliyeva on the Heydar Aliyev Order for her activity associated with the development of culture, education and healthcare in the Republic of Azerbaijan,  broad promotion of the  Azerbaijani people’s cultural heritage on an international scale, and great services to the organization of the 1st European Games was read.
The Head of the State presented the Heydar Aliyev Order to Mehriban Aliyeva.
Then a video-film describing victories of Azerbaijani sportsmen at the 1st European Games, the moments when President Ilham Aliyev presented medals to winners-athletes was shown.