İyulun 9-da “Milan Expo 2015” Ümumdünya sərgisindəki Azərbaycan pavilyonunda “Milli gün” təşkil olunub.
“Milli gün” çərçivəsində Azərbaycan pavilyonunun rəsmi təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Tədbirə, həmçinin İtaliya hökumətinin nümayəndələri, ictimai xadimlər, bu ölkədəki diplomatik korpusun təmsilçiləri və digər nüfuzlu qonaqlar da qatılıblar.
Azərbaycan pavilyonunda əvvəlcə Bakı ilə videoəlaqə yaradıldı. Heydər Əliyev Mərkəzinin əməkdaşı Məhəbbət Mehdiyeva Prezident İlham Əliyevi salamladı.
Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya Azərbaycan milli pavilyonunun konsepsiyası barədə məlumat verildi.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev “Milan Expo 2015” beynəlxalq sərgisində dövlət bayraqlarının qaldırılması mərasimində iştirak etdi. İtaliyanın və Azərbaycanın dövlət himnləri səsləndirildi və dövlət bayraqları qaldırıldı.
“Milan Expo 2015” sərgisinin baş direktoru Bruno Antonio Pasquino çıxış etdi.
Sonra Prezident İlham Əliyev mərasimdə çıxış etdi.
Çıxışlardan sonra dövlətimizin başçısı və xanımı sərgidəki İtaliya milli pavilyonu ilə tanış oldular.
Prezident İlham Əliyev İtaliya milli pavilyonunun xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı.
X XX
“Milan Expo 2015”də Azərbaycan milli pavilyonunun təməli 2014-cü ilin iyulunda qoyulub. Ümumilikdə pavilyonda hazırlıq və tikinti işləri 18 ay ərzində davam edib. Azərbaycan milli pavilyonu üzrə təşkilati işlər Heydər Əliyev Fondu və Heydər Əliyev Mərkəzi tərəfindən aparılıb. Ümumi sahəsi 1800 kvadratmetr olan dördmərtəbəli milli pavilyon sərginin builki devizinə uyğun olaraq Azərbaycanın tarixi və mədəni irsini, zəngin ekoloji potensialını, flora və faunasının zənginliyini, nadir biomüxtəlifliyini tərənnüm edir. Bu layihənin hazırlanması üçün 300-dək yerli və xarici mütəxəssisin cəlb olunduğu işçi qrup yaradılmışdı.
Pavilyonda qurulmuş üç biosfer ətraf mühitini və qədim mədəniyyətini daim harmoniyada saxlamağı və qorumağı bacaran Azərbaycanı təcəssüm etdirir. Pavilyonun dalğavarı taxta divarları Azərbaycana xas olan küləyin, həmişə burada dövr edən mədəni və yaradıcı axının rəmzidir. “Milan Expo 2015” üçün yaradılmış “Azərbaycan. Biomüxtəliflik xəzinəsi” pavilyonu Şimal və Cənub, Şərq və Qərb arasında körpü rolunu oynayan bu diyarın bənzərsiz təbii və mədəni xəzinəsini əks etdirir. “Mədəniyyətlərin kəsişməsi” biosferi ziyarətçiləri ölkənin ən mühüm tarixi və mədəni məkanlarına səyahətə aparır. İkinci biosfer – “Biomüxtəliflik” ölkənin təbii biomüxtəlifliyinə və mədəni irsinə həsr olunub. Bu biosferin mərkəzindəki konstruksiya Azərbaycanın zənginlik rəmzi olan nar ağacını təcəssüm etdirir. Növbəti biosfer “İnnovasiya və ənənə” adlanır. Burada kökləri səmaya istiqamətlənmiş ağac fiquru var. Bu, rəmzi olaraq Azərbaycan xalqının ənənəyə sadiqliyini, eyni zamanda, gələcəyə yönələn innovativ ölkə olduğunu göstərir.
Pavilyonun birinci mərtəbəsi “Səslər simfoniyası” adlanır. Burada Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, coğrafiyası barədə məlumatlar təqdim olunur. İkinci mərtəbədə - “Rənglər simfoniyası”nda iqlim, landşaft və bioloji müxtəliflik məlumatları çatdırılır. “Dadlar simfoniyası” adlanan üçüncü mərtəbədə milli mətbəx və orqanik qida məhsulları barədə məlumat və nümunələr təqdim edilir. Bu mərtəbədə, həmçinin “Bakını kəşf et” və “Azərbaycan simaları” bölmələrində fotolar, xəritələr, müxtəlif sahələri təmsil edən azərbaycanlıların portretləri vasitəsilə ölkəmiz və insanlarımızlainteraktiv tanış olmaq mümkündür. Eyni zamanda, Azərbaycanda 9 iqlim qurşağının mövcud olması, ölkəmizin beynəlxalq qurumlar tərəfindən dünyanın 25 biomüxtəliflik məkanından biri kimi göstərilməsi də milli pavilyonumuzda əksini tapıb. Bundan əlavə, pavilyondakı monitorlarda Azərbaycanın musiqi və kinematoqrafiya inciləri, adət və ənənələrinə, incəsənətinə dair müxtəlif materiallar nümayiş etdirilir. Pavilyonun dördüncü mərtəbəsində - terrasda restoran fəaliyyət göstərir. Burada milli mətbəx və müxtəlif konsert proqramları təqdim olunur.
Milli pavilyonun həyətində yaradılan IDEA - Biomüxtəliflik parkında IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin fəaliyyətinə dair məlumatlar, müxtəlif ekoloji layihələr təqdim olunur və əyləncəli proqramlar təşkil edilir.
Azərbaycanda biomüxtəlifliyin qorunması və ekoloji problemlərin həlli, milli təbii sərvətlərin bərpasının təmin edilməsi və mühafizəsi, yerli və beynəlxalq ekoloji layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətlərində görülmüş işlər də pavilyonumuzun daxili tərtibatında əks olunub. Qeyd olunan istiqamətlər üzrə qısametrajlı videoçarxların çəkilməsi üçün bu günədək müxtəlif ssenarilər hazırlanıb. Ssenarilər əsasən qida, kənd təsərrüfatı, ekoloji resurslar, təbii landşaft, sosial inkişaf, ixrac və infrastruktur, mədəniyyət, incəsənət, ətraf mühitin qorunması və geni modifikasiya olunmuş (GMO) məhsulların yayılmasının qarşısının alınması istiqamətlərində aparılan işləri əhatə edir. Bu videomateriallar sərgi davam etdiyi müddətdə milli pavilyonumuzda təqdim olunacaq və ziyarətçilərin ölkəmizlə vizual tanışlığını təmin edəcək.
“Milan Expo 2015”ə hazırlıq ərəfəsində Azərbaycanın müxtəlif regionlarında mövcud olan zəngin biomüxtəlifliyin, nadir landşaftların, təbii ehtiyatların və fərqli bölgələrdə yerləşən tarixi abidələrin foto və video çəkilişləri aparılıb. Bu məqsədlə 2014-cü ilin aprelindən bu ilin fevralınadək Bakı, Gəncə, Naxçıvan, Lənkəran, Yardımlı, Şəmkir, Şəki, Qəbələ, Şabran, Quba, Xızı, Siyəzən, Şirvan, Abşeron və digər şəhər və rayonlara dəfələrlə səfərlər təşkil edilib.
Milli pavilyonumuzda iştirakçı ölkələr arasında yeniliyə imza atılaraq “MirroringBaku” - Bakı ilə birbaşa əlaqə yaradılıb. Belə ki, milli pavilyonun girişində güzgü formasında, insan ölçüsündə dalğavarı oturacaqla tamamlanmış monitor quraşdırılıb. Belə bir monitor Bakıda - Heydər Əliyev Mərkəzinin qarşısında da var. Bu monitorların hər ikisi vəhdət təşkil edərək bir-biri ilə əlaqədə olur. Pavilyonla tanış olan şəxslər monitorun qarşısında durmaqla Bakıda monitor quraşdırılan məkanı görür, buradakı insanlarla əlaqə saxlayırlar. Həmçinin paytaxt Bakının sakinləri, şəhərimizin qonaqları da Azərbaycan pavilyonu və onun ziyarətçiləri ilə tanış olmaq imkanı qazanırlar. “MirroringBaku” adlı bu layihə Şərq ilə Qərb arasında körpü rolunu oynayan Azərbaycanın paytaxtı Bakı ilə sərginin minlərlə iştirakçısının əlaqəsinə şərait yaradır.
Xüsusi konsepsiyada dizayn edilmiş pavilyonda 6 ay ərzində müxtəlif təqdimatların keçirilməsi nəzərdə tutulur. “Milan Expo 2015” başa çatdıqdan sonra Azərbaycan pavilyonunun sökülərək yenidən Bakıda qurulması və ziyarətçilərin istifadəsinə verilməsi nəzərdə tutulur.
“Milan Expo 2015” Təşkilat Komitəsinin rəyinə görə, Azərbaycan hazırlıq və quraşdırma prosesində ilkin mərhələdə iştirakçı dövlətlər qarşısında qoyulan tələbləri, pavilyonun məzmun və tərtibatı ilə bağlı təqdimatları ən tez yerinə yetirən ölkələr sırasındadır. Eyni zamanda, xarici mətbuat və İtaliyanın aparıcı KİV-ləri milli pavilyonumuzun tikinti və dizayn işlərinin yekunlaşdırılmasına görə Azərbaycanın lider olduğunu bildiriblər. Müxtəlif ölkələrin rəsmi nümayəndə heyətləri və sərginin rəhbərliyi Azərbaycan pavilyonunun dizaynına görə digərlərindən çox fərqləndiyini, seçilmiş mövzuya tam uyğun olduğunu qeyd ediblər. Ölkəmizin bu uğurları səbəbindən Ermənistan “Milan Expo 2015”də iştirakdan imtina edib.
“Milan Expo 2015” beynəlxalq sərgisi mayın 1-dən fəaliyyət göstərir. “Planetimizi qidalandıraq, həyat üçün enerji qazanaq” (Feedingthe Planet, EnergyforLife) devizi ilə keçirilən builki sərgidə 145 ölkə iştirak edir. Bu ölkələrdən yalnız 54-ü, o cümlədən Azərbaycan milli pavilyonla təmsil olunur. Digər ölkələr isə sərgidə yalnız stendlərlə iştirak edir. Sərgi oktyabrın 31-dək davam edəcək.
“Expo” ümumdünya sərgisi, həmçinin izləyici sayına, miqyasına görə məşhurdur. Bu il Milanda təşkil olunan sərgi hələ fəaliyyətə başlayana qədər - mayın 1-dək 11 milyondan çox bilet satılıb. Azərbaycan milli pavilyonuna mayın 1-dən etibarən 1 milyondan çox ziyarətçi gəlib.
Xatırladaq ki, ümumdünya “Expo” sərgisi 1851-ci ildən etibarən keçirilir. Bu sərgi dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn ziyarətçi sayına görə Olimpiya Oyunları və futbol üzrə dünya çempionatlarından sonra üçüncü böyük beynəlxalq tədbir hesab olunur.

A “National Day” is arranged at the Azerbaijani Pavilion at “Milan Expo 2015” World Exhibition, July 9.
Official presentation ceremony of the Azerbaijani Pavilion took place in the framework of the “National Day”.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva attended the ceremony.
The event was also joined by representatives of the Italian government, public figures, representatives of the diplomatic corps in this country, and other influential guests.
First, a video-connection with Baku was established at the Azerbaijani Pavilion. Employee of the Heydar Aliyev Center Mahabbat Mehdiyeva greeted President Ilham Aliyev.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were informed of the Azerbaijani National Pavilion’s concept.
Thereafter, President Ilham Aliyev attended the ceremony of hoisting state flags at “Milan Expo 2015” International Exhibition. State anthems of Italy and Azerbaijan were performed and stage flags hoisted.
General Director of “Milan Expo 2015” Antonio Pasquino delivered a speech.
Then President Ilham Aliyev addressed the ceremony.
After the speeches, the Head of our State and the First Lady became acquainted with the Italian National Pavilion at the exhibition.
President Ilham Aliyev wrote his heartfelt words in the Guests Book at the ItalianNational Pavilion.
Foundation of the Azerbaijani National Pavilion at “Milan Expo 2015” was laid in July 2014. In general, preparation and construction works in the pavilion continued during 18 months. Organizational works on the Azerbaijani National Pavilion have been carried out by the Heydar Aliyev Foundation and the Heydar Aliyev Center. With general area of 1800 square metres, the national pavilion praises Azerbaijan’s historical and cultural heritage, rich ecological potential, richness of flora and fauna, and rare biodiversity, which accords with today’s slogan of the exhibition. A task force comprised of up to 300 local and foreign specialists had been established to realize this project.
Three biospheresbuilt at the pavilion personifies Azerbaijan, which has managed to maintain its environment and ancient culture in harmony, and protect them. Wavy wooden walls of the pavilion are a symbol of the wind inherent in Azerbaijan, and the cultural and creative flow, always circulating here. The pavilion “Azerbaijan. A Treasure of Biodiversity” created for “Milan Expo 2015” reflects the unique natural and cultural places of this land playing the role of a bridge between the North and South, the West and East. The biosphere called “The Crossroads of Cultures” takes visitors to the most significant natural biodiversity and cultural places of the country. The second biosphere – “Biodiversity” is devoted to the country’s biodiversity and cultural heritage. The structure in the centre of this biosphere personifies a pomegranate tree – Azerbaijan’s symbol of richness. Another biosphere is called “Innovationsand tradition”. Here, there is a figure of a tree with branches directed to the sky. This shows, symbolically, Azerbaijani people’s loyalty to traditions, at the same time, a country looking forward to the future.
The first floor of the pavilion is called “Symphony of Sounds”. Here, information about Azerbaijan’s history, culture and geography is presented. On the second floor, information about the climate, landscape and biological diversity is delivered in the “Symphony of Sounds”. On the third floor entitled “Symphony of Tastes”, information and samples about the national cuisine and organic foodstuff are presented. On this floor, in the sections “Discover Baku” and “Personalities of Azerbaijan”, visitors may acquaint themselves with our country and people in an interactive mode through photos, maps, and portraits of Azerbaijanis representing different spheres. At the same time, 9 climate zones existing in Azerbaijan and our country’s being cited one of the 25 biodiversity places of the world have been reflected in our national pavilion. Moreover, various video materials related to Azerbaijan’s music and pearls of cinematography, traditions and art are demonstrated on the monitors installed at the pavilion. On the fourth floor – the terrace - of the pavilion,there is a restaurant. National cuisine and various concert programmes are presented here.
In the IDEA-Biodiversity Park created in the pavilion’s yard, information about the activity of IDEA (International Dialogue for Environmental Awareness) Public Union and various environmental projects are presented and entertaining programmes arranged.
Works done towards protectingthe biodiversity and solving environmental challenges in Azerbaijan,ensuring rehabilitation of national natural resources and protection thereof, as well as implementation of local and international environmental projects have also been reflectedin the interior design of the pavilion. Various scenarios have been made to date to shoot documentaries on the abovementioned directions. The scenarios basically cover works carried out towards foodstuffs, agriculture, ecological resources, natural landscape, social development, export and infrastructure, culture, art, protection of environment, and preventing spread of GMO products. These video films will be shown at our national pavilion as long as the exhibition continues, and will virtually acquaint visitors with our country.
On the eve of the preparation for “Milan Expo 2015”, photo and video shootings of rich biodiversity, rare landscapes, natural resources existing in various regions of Azerbaijan, as well as historical monuments located in different districts of the country were done. For this purpose, repeated trips to Baku, Ganja, Nakhchivan, Lankaran, Yardymly, Shamkir, Sheki, Gabala, Shabran, Guba, Siyazan, Khyzy, Shirvan, Absheron and other towns and districts were undertaken from April 2014 to February this year.
Direct contact with Baku – “Mirroring Baku”, which is the first project of its kind among the participating countries - was established at our national pavilion. At the entrance of the national pavilion, a mirror-shapedmonitor provided with a wavy seat, being as tall as a human, has been installed. Such a monitor has been installed in Baku, before the Heydar Aliyev Center. Both these monitors are interrelated and can have contact with each other. People becoming acquainted with the pavilion see the place before that monitor installed in Baku, by standing before the monitor in the pavilion. And residents of Baku, guests of our city too gain a chance to see the Azerbaijani pavilion and its visitors. Called “MirroringBaku”, this project ensures connection between Baku, the capital of Azerbaijan – a bridge between the East and West- and thousands of visitors of the exhibition.
Holding of various presentations is planned during 6 months at a pavilion designed on a special concept. After Milan Expo 2015 comes to an end, the Azerbaijani pavilion is expected to be dismantled and rebuilt again in Baku and given for visitors’ use.
According to the opinion of “Milan Expo 2015” Organizing Committee, Azerbaijan is among those countries that have, in a shortest time span, met the requirements set for participating states in the preliminary stage of the preparation and assembling process, and performed presentations associated with the content and design of the pavilion. At the same time, the foreign press and Italia’s leading mass media informed that Azerbaijan was the leader in completion of construction and design works. Official delegations of various countries and leadership of the exhibitionnoted that the Azerbaijani pavilion was considerably distinguished from others, and were completely in line with the subject chosen. Due to these achievements of our country, Armenia refused to participate in “Milan Expo 2015”.
“Milan Expo 2015” International Exhibition has been operating since 1 May. 145 countries are participating in this exhibition held under the slogan of “Feedingthe Planet, EnergyforLife”. Only 54 out of these countries, including Azerbaijan, is represented by a national pavilion. Other countries participate in the exhibition with only a stand. The exhibition will continue until 31 October.
“Expo” World Exhibition is also famous for the number of visitors and its scale. Until the exhibition arranged in Milan started its operation – till the 1May – over 11 million tickets had been sold. Over 1 million visitors came to the Azerbaijani National Pavilion since 1 May.
The “Expo” World Exhibition has been held since 1851. This exhibition is considered the third biggest international event by the number of visitors coming from around the world, after Olympic Games and football world championships.