İyulun 9-da “Milan Expo 2015” Ümumdünya sərgisindəki Azərbaycan pavilyonunda “Milli gün” təşkil olunub.
“Milli gün” çərçivəsində Azərbaycan pavilyonunun rəsmi təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva mərasimdə iştirak ediblər.
Tədbirə, həmçinin İtaliya hökumətinin nümayəndələri, ictimai xadimlər, bu ölkədəki diplomatik korpusun təmsilçiləri və digər nüfuzlu qonaqlar da qatılıblar.
Azərbaycan pavilyonunda əvvəlcə Bakı ilə videoəlaqə yaradıldı. Heydər Əliyev Mərkəzinin əməkdaşı Məhəbbət Mehdiyeva Prezident İlham Əliyevi salamladı.
Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya Azərbaycan milli pavilyonunun konsepsiyası barədə məlumat verildi.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev “Milan Expo 2015” beynəlxalq sərgisində dövlət bayraqlarının qaldırılması mərasimində iştirak etdi. İtaliyanın və Azərbaycanın dövlət himnləri səsləndirildi və dövlət bayraqları qaldırıldı.
“Milan Expo 2015” sərgisinin baş direktoru Bruno Antonio Pasquino çıxış etdi.
Sonra Prezident İlham Əliyev mərasimdə çıxış etdi.
Çıxışlardan sonra dövlətimizin başçısı və xanımı sərgidəki İtaliya milli pavilyonu ilə tanış oldular.
Prezident İlham Əliyev İtaliya milli pavilyonunun xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı.
X XX
“Milan Expo 2015”də Azərbaycan milli pavilyonunun təməli 2014-cü ilin iyulunda qoyulub. Ümumilikdə pavilyonda hazırlıq və tikinti işləri 18 ay ərzində davam edib. Azərbaycan milli pavilyonu üzrə təşkilati işlər Heydər Əliyev Fondu və Heydər Əliyev Mərkəzi tərəfindən aparılıb. Ümumi sahəsi 1800 kvadratmetr olan dördmərtəbəli milli pavilyon sərginin builki devizinə uyğun olaraq Azərbaycanın tarixi və mədəni irsini, zəngin ekoloji potensialını, flora və faunasının zənginliyini, nadir biomüxtəlifliyini tərənnüm edir. Bu layihənin hazırlanması üçün 300-dək yerli və xarici mütəxəssisin cəlb olunduğu işçi qrup yaradılmışdı.
Pavilyonda qurulmuş üç biosfer ətraf mühitini və qədim mədəniyyətini daim harmoniyada saxlamağı və qorumağı bacaran Azərbaycanı təcəssüm etdirir. Pavilyonun dalğavarı taxta divarları Azərbaycana xas olan küləyin, həmişə burada dövr edən mədəni və yaradıcı axının rəmzidir. “Milan Expo 2015” üçün yaradılmış “Azərbaycan. Biomüxtəliflik xəzinəsi” pavilyonu Şimal və Cənub, Şərq və Qərb arasında körpü rolunu oynayan bu diyarın bənzərsiz təbii və mədəni xəzinəsini əks etdirir. “Mədəniyyətlərin kəsişməsi” biosferi ziyarətçiləri ölkənin ən mühüm tarixi və mədəni məkanlarına səyahətə aparır. İkinci biosfer – “Biomüxtəliflik” ölkənin təbii biomüxtəlifliyinə və mədəni irsinə həsr olunub. Bu biosferin mərkəzindəki konstruksiya Azərbaycanın zənginlik rəmzi olan nar ağacını təcəssüm etdirir. Növbəti biosfer “İnnovasiya və ənənə” adlanır. Burada kökləri səmaya istiqamətlənmiş ağac fiquru var. Bu, rəmzi olaraq Azərbaycan xalqının ənənəyə sadiqliyini, eyni zamanda, gələcəyə yönələn innovativ ölkə olduğunu göstərir.
Pavilyonun birinci mərtəbəsi “Səslər simfoniyası” adlanır. Burada Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, coğrafiyası barədə məlumatlar təqdim olunur. İkinci mərtəbədə - “Rənglər simfoniyası”nda iqlim, landşaft və bioloji müxtəliflik məlumatları çatdırılır. “Dadlar simfoniyası” adlanan üçüncü mərtəbədə milli mətbəx və orqanik qida məhsulları barədə məlumat və nümunələr təqdim edilir. Bu mərtəbədə, həmçinin “Bakını kəşf et” və “Azərbaycan simaları” bölmələrində fotolar, xəritələr, müxtəlif sahələri təmsil edən azərbaycanlıların portretləri vasitəsilə ölkəmiz və insanlarımızlainteraktiv tanış olmaq mümkündür. Eyni zamanda, Azərbaycanda 9 iqlim qurşağının mövcud olması, ölkəmizin beynəlxalq qurumlar tərəfindən dünyanın 25 biomüxtəliflik məkanından biri kimi göstərilməsi də milli pavilyonumuzda əksini tapıb. Bundan əlavə, pavilyondakı monitorlarda Azərbaycanın musiqi və kinematoqrafiya inciləri, adət və ənənələrinə, incəsənətinə dair müxtəlif materiallar nümayiş etdirilir. Pavilyonun dördüncü mərtəbəsində - terrasda restoran fəaliyyət göstərir. Burada milli mətbəx və müxtəlif konsert proqramları təqdim olunur.
Milli pavilyonun həyətində yaradılan IDEA - Biomüxtəliflik parkında IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin fəaliyyətinə dair məlumatlar, müxtəlif ekoloji layihələr təqdim olunur və əyləncəli proqramlar təşkil edilir.
Azərbaycanda biomüxtəlifliyin qorunması və ekoloji problemlərin həlli, milli təbii sərvətlərin bərpasının təmin edilməsi və mühafizəsi, yerli və beynəlxalq ekoloji layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətlərində görülmüş işlər də pavilyonumuzun daxili tərtibatında əks olunub. Qeyd olunan istiqamətlər üzrə qısametrajlı videoçarxların çəkilməsi üçün bu günədək müxtəlif ssenarilər hazırlanıb. Ssenarilər əsasən qida, kənd təsərrüfatı, ekoloji resurslar, təbii landşaft, sosial inkişaf, ixrac və infrastruktur, mədəniyyət, incəsənət, ətraf mühitin qorunması və geni modifikasiya olunmuş (GMO) məhsulların yayılmasının qarşısının alınması istiqamətlərində aparılan işləri əhatə edir. Bu videomateriallar sərgi davam etdiyi müddətdə milli pavilyonumuzda təqdim olunacaq və ziyarətçilərin ölkəmizlə vizual tanışlığını təmin edəcək.
“Milan Expo 2015”ə hazırlıq ərəfəsində Azərbaycanın müxtəlif regionlarında mövcud olan zəngin biomüxtəlifliyin, nadir landşaftların, təbii ehtiyatların və fərqli bölgələrdə yerləşən tarixi abidələrin foto və video çəkilişləri aparılıb. Bu məqsədlə 2014-cü ilin aprelindən bu ilin fevralınadək Bakı, Gəncə, Naxçıvan, Lənkəran, Yardımlı, Şəmkir, Şəki, Qəbələ, Şabran, Quba, Xızı, Siyəzən, Şirvan, Abşeron və digər şəhər və rayonlara dəfələrlə səfərlər təşkil edilib.
Milli pavilyonumuzda iştirakçı ölkələr arasında yeniliyə imza atılaraq “MirroringBaku” - Bakı ilə birbaşa əlaqə yaradılıb. Belə ki, milli pavilyonun girişində güzgü formasında, insan ölçüsündə dalğavarı oturacaqla tamamlanmış monitor quraşdırılıb. Belə bir monitor Bakıda - Heydər Əliyev Mərkəzinin qarşısında da var. Bu monitorların hər ikisi vəhdət təşkil edərək bir-biri ilə əlaqədə olur. Pavilyonla tanış olan şəxslər monitorun qarşısında durmaqla Bakıda monitor quraşdırılan məkanı görür, buradakı insanlarla əlaqə saxlayırlar. Həmçinin paytaxt Bakının sakinləri, şəhərimizin qonaqları da Azərbaycan pavilyonu və onun ziyarətçiləri ilə tanış olmaq imkanı qazanırlar. “MirroringBaku” adlı bu layihə Şərq ilə Qərb arasında körpü rolunu oynayan Azərbaycanın paytaxtı Bakı ilə sərginin minlərlə iştirakçısının əlaqəsinə şərait yaradır.
Xüsusi konsepsiyada dizayn edilmiş pavilyonda 6 ay ərzində müxtəlif təqdimatların keçirilməsi nəzərdə tutulur. “Milan Expo 2015” başa çatdıqdan sonra Azərbaycan pavilyonunun sökülərək yenidən Bakıda qurulması və ziyarətçilərin istifadəsinə verilməsi nəzərdə tutulur.
“Milan Expo 2015” Təşkilat Komitəsinin rəyinə görə, Azərbaycan hazırlıq və quraşdırma prosesində ilkin mərhələdə iştirakçı dövlətlər qarşısında qoyulan tələbləri, pavilyonun məzmun və tərtibatı ilə bağlı təqdimatları ən tez yerinə yetirən ölkələr sırasındadır. Eyni zamanda, xarici mətbuat və İtaliyanın aparıcı KİV-ləri milli pavilyonumuzun tikinti və dizayn işlərinin yekunlaşdırılmasına görə Azərbaycanın lider olduğunu bildiriblər. Müxtəlif ölkələrin rəsmi nümayəndə heyətləri və sərginin rəhbərliyi Azərbaycan pavilyonunun dizaynına görə digərlərindən çox fərqləndiyini, seçilmiş mövzuya tam uyğun olduğunu qeyd ediblər. Ölkəmizin bu uğurları səbəbindən Ermənistan “Milan Expo 2015”də iştirakdan imtina edib.
“Milan Expo 2015” beynəlxalq sərgisi mayın 1-dən fəaliyyət göstərir. “Planetimizi qidalandıraq, həyat üçün enerji qazanaq” (Feedingthe Planet, EnergyforLife) devizi ilə keçirilən builki sərgidə 145 ölkə iştirak edir. Bu ölkələrdən yalnız 54-ü, o cümlədən Azərbaycan milli pavilyonla təmsil olunur. Digər ölkələr isə sərgidə yalnız stendlərlə iştirak edir. Sərgi oktyabrın 31-dək davam edəcək.
“Expo” ümumdünya sərgisi, həmçinin izləyici sayına, miqyasına görə məşhurdur. Bu il Milanda təşkil olunan sərgi hələ fəaliyyətə başlayana qədər - mayın 1-dək 11 milyondan çox bilet satılıb. Azərbaycan milli pavilyonuna mayın 1-dən etibarən 1 milyondan çox ziyarətçi gəlib.
Xatırladaq ki, ümumdünya “Expo” sərgisi 1851-ci ildən etibarən keçirilir. Bu sərgi dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn ziyarətçi sayına görə Olimpiya Oyunları və futbol üzrə dünya çempionatlarından sonra üçüncü böyük beynəlxalq tədbir hesab olunur.

9 июля на Всемирной выставке Milan Expo 2015 в павильоне Азербайджана был организован «Национальный день».
В рамках «Национального дня» состоялась официальная презентация павильона Азербайджана.
В церемонии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и его супруга, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
В мероприятии также приняли участие представители итальянского правительства, общественные деятели, представители дипломатического корпуса в этой стране и другие высокопоставленные гости.
Вначале в павильоне Азербайджана была установлена видеосвязь с Баку. Сотрудник Центра Гейдара Алиева Махаббат Мехтиева приветствовала Президента Ильхама Алиева.
Президент Ильхам Алиев и его супруга Мехрибан Алиева были проинформированы о концепции национального павильона Азербайджана.
После ознакомления с павильоном была сделана фотография на память.
Затем Президент Ильхам Алиев принял участие в церемонии поднятия государственных флагов на международной выставке Milan Expo 2015. Прозвучали государственные гимны Италии и Азербайджана, были подняты государственные флаги.
На церемонии выступил генеральный директор выставки Milan Expo 2015 Бруно Антонио Паскуино.
Затем на церемонии выступил Президент Ильхам Алиев.
После выступлений глава государства и его супруга ознакомились с национальным павильоном Италии.
Президент Ильхам Алиев оставил запись в книге почетных гостей национального павильона Италии.
Фундамент национального павильона Азербайджана на Milan Expo 2015 был заложен в июле 2014 года. Подготовительные и строительные работы в павильоне продолжались в целом 18 месяцев. Организационная работа по созданию национального павильона Азербайджана проводилась Фондом Гейдара Алиева и Центром Гейдара Алиева. Четырехэтажный национальный павильон общей площадью 1800 квадратных метров в соответствии с девизом выставки в этом году отражает историческое и культурное наследие, огромный экологический потенциал, богатство флоры и фауны, уникальное биоразнообразие Азербайджана. Для подготовки данного проекта была создана рабочая группа, в которую вошли до 300 местных и зарубежных специалистов.
Сооруженные в павильоне три биосферы олицетворяют Азербайджан, которому удается сохранять в гармонии окружающую среду и свою древнюю культуру. Волнообразные деревянные стены павильона являются символом характерного для Азербайджана ветра, постоянно циркулирующего здесь культурного и творческого потока. Созданный для Milan Expo 2015 павильон «Азербайджан. Сокровищница биоразнообразия» отражает неподражаемую природную и культурную сокровищницу этого края, играющего роль моста между Севером и Югом, Востоком и Западом. Биосфера «Пересечение культур» приглашает посетителей в путешествие по самым важным историческим и культурным местам страны. Вторая биосфера – «Биоразнообразие» посвящена естественному биоразнообразию и культурному наследию страны. Конструкция в центре данной биосферы олицетворяет гранатовое дерево Азербайджана, являющееся символом богатства. Следующая биосфера называется «Инновация и традиция». Здесь установлена фигура дерева, направленного корнями в небо. Это символизирует приверженность азербайджанского народа традиции, в то же время показывает, что Азербайджан является инновативной страной, устремленной в будущее.
Первый этаж павильона называется «Симфония звуков». Здесь представлена информация об истории, культуре, географии Азербайджана. На втором этаже – в «Симфонии цветов» приводятся сведения о климате, ландшафте и биологическом разнообразии. На третьем этаже под названием «Симфония вкусов» представлены информация о национальной кухне и органических продуктах питания, а также их образцы. На этом этаже в разделах «Открой Баку» и «Лица Азербайджана» с помощью фото, карт, портретов азербайджанцев, представляющих различные сферы, также можно интерактивно познакомиться с нашими гражданами. Кроме того, в нашем национальном павильоне нашло отражение наличие в Азербайджане 9 климатических поясов, а также то, что международные структуры отмечают нашу страну, как одно из 25 пространств биоразнообразия в мире. Кроме того, посредством установленных в павильоне мониторов демонстрируются жемчужины азербайджанской музыки и кинематографа, различные материалы, касающиеся наших обычаев и традиций, искусства. На четвертом этаже павильона – на террасе функционирует ресторан. Здесь представлена национальная кухня, проходят различные концертные программы.
В парке IDEA – Биоразнообразия, созданном во дворе национального павильона, представлены материалы, касающиеся деятельности Общественного объединения IDEA (Международный диалог во имя охраны окружающей среды), различные экологические проекты и организуются развлекательные программы.
Во внутреннем оформлении нашего павильона также нашла отражение работа, проделанная в области охраны биоразнообразия и решения экологических проблем в Азербайджане, обеспечения восстановления и охраны национальных природных ресурсов, реализации местных и международных экологических проектов. На сегодняшний день подготовлены различные сценарии для съемок короткометражных видеороликов по отмеченным направлениям. Сценарии в основном охватывают работу, осуществляемую в сфере питания, сельского хозяйства, экологических ресурсов, природного ландшафта, социального развития, экспорта и инфраструктуры, культуры, искусства, охраны окружающей среды и предотвращения распространения генетически модифицированных продуктов (ГМО). Эти видеоматериалы будут представлены в национальном павильоне в ходе выставки и обеспечат визуальное ознакомление посетителей с нашей страной.
На этапе подготовки к Milan Expo 2015 были проведены фото- и видеосъемки богатого разнообразия, уникальных ландшафтов, природных ресурсов и исторических памятников, существующего в различных регионах Азербайджана. С этой целью с апреля 2014 по февраль этого года были организованы неоднократные поездки в Баку, Гянджу, Нахчыван, Лянкяран, Ярдымлы, Шамкир, Шеки, Габалу, Шабран, Губу, Хызы, Сиазань, Ширван, Абшерон и другие города и районы.
В национальном павильоне Азербайджана введено новшество среди стран-участниц: создана прямая связь с Баку – «Mirroring Baku». Так, у входа в национальный павильон установлен дополненный волнообразным креслом в рост человека монитор в форме зеркала. Точно такой же монитор имеется в Баку перед Центром Гейдара Алиева. Оба этих монитора, составляя единство, связаны между собой. Люди, знакомящиеся с павильоном, стоя перед монитором, могут видеть пространство, охватываемое другим монитором, установленным в Баку, имеют возможность пообщаться с находящимися здесь людьми. Точно так же жителям столицы, гостям нашего города предоставлена возможность ознакомиться с азербайджанским павильоном и его посетителями. Этот проект под названием «Mirroring Baku» позволяет установить связь между столицей Азербайджана – Баку, играющим роль моста между Востоком и Западом, и тысячами посетителей выставки.
В павильоне, дизайн которого создан на основе особой концепции, в течение 6 месяцев планируется проводить различные презентации. Предусматривается, что по окончании Milan Expo 2015 павильон Азербайджана будет демонтирован, вновь сооружен в Баку и передан в распоряжение посетителей.
По мнению Организационного комитета Milan Expo 2015, Азербайджан входит в число стран, которые в процессе подготовки и сооружения раньше других выполнили требования, поставленные перед государствами-участниками на первоначальном этапе, представили презентации, связанные с содержанием и оформлением павильона. Кроме того, зарубежная печать и ведущие итальянские СМИ отметили, что Азербайджан является лидером по завершению строительных и дизайнерских работ в национальном павильоне. Официальные делегации различных стран и руководство выставки отметили, что павильон Азербайджана значительно отличается от других по своему дизайну, полностью соответствует избранной теме. По причине этих успехов нашей страны Армения отказалась от участия в Milan Expo 2015.
Международная выставка Milan Expo 2015 действует с 1 мая. В нынешней выставке, проходящей под девизом «Накормим нашу планету, накопим энергию для жизни» (Feeding the Planet, Energy for Life), принимают участие 145 стран. Из них лишь 54, в том числе Азербайджан, представлены национальным павильоном. Другие страны участвуют в выставке лишь стендами. Выставка продлится до 31 октября.
Всемирная выставка Expo также знаменита благодаря числу посетителей, своим масштабам. В этом году до 1 мая – еще до начала организованной в Милане выставки было продано более 11 миллионов билетов. В национальном павильоне Азербайджана с 1 мая побывало более 1 миллиона посетителей.
Напомним, что всемирная выставка Expo проводится с 1851 года. Эта выставка считается третьим крупным после Олимпийских игр и чемпионатов мира по футболу международным мероприятием по числу посетителей, приезжающих из различных стран мира.