İyulun 14-də Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə Fransanın Kann şəhərində Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərinin açılışı olub.
Açılış mərasimdə Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri iştirak ediblər.
Yay mövsümündə dünyanın hər yerindən turistləri özünə cəlb edən Kann şəhərinin gündəmində yenidən Azərbaycandır. Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə burada keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində Kann zəngin mədəniyyətimizin təntənəsinə ev sahibliyi edir. Öz mədəni tədbirləri ilə dünyada məşhur olan Kann bu günlərdə Azərbaycanla bağlı baner və posterlərlə bəzədilib. İyulun 31-dək davam edəcək tədbirlər çərçivəsində Azərbaycanın qədim mədəniyyəti, milli, klassik və caz musiqisi, ənənə və müasirliyini yaşadan incəsənətinin təqdimatına həsr olunan müxtəlif proqramlar nəzərdə tutulub.
Tədbirə Fransanın tanınmış ictimai-siyasi xadimləri, bu ölkənin nüfuzlu şəxsləri də qatılıblar. Mərasim iştirakçılarına Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizlə bağlı nəşrləri də təqdim olunub.
Tədbirin aparıcısı ölkəmiz haqqında mərasim iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, Azərbaycan zəngin mədəniyyəti və qədim tarixi ilə seçilən müasir ölkədir. Tədbirin aparıcısı Azərbaycan-Fransa əlaqələri, bu münasibətlərin inkişafına ölkəmizin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun töhfələri, Kannda ənənəvi keçirilən Azərbaycan Mədəniyyət Günləri barədə danışıb. Vurğulanıb ki, Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti və incəsənəti Fransada böyük maraqla qarşılanır. Mərasimdə Azərbaycan Mədəniyyət Günləri çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər barədə də ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunları ölkəmizdə ən yüksək səviyyədə təşkil olunub.
Sonra mərasimdə Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Azərbaycan-Fransa parlametlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Mehriban Əliyeva çıxış edib.
Azərbaycan gecəsinin əlamətdar bir gündə - 14 iyul Fransanın Milli Bayramı günündə keçirildiyini qeyd edən Mehriban Əliyeva bayram münasibəti ilə bütün fransız xalqını təbrik edib. “Fransa-Azərbaycan münasibətləri dostluq, qarşılıqlı maraq, hörmət əsasında qurulub və son illər bir çox sahələrdə sürətlə inkişaf edir”, - deyən Mehriban Əliyeva bu baxımdan regionlararası münasibətlərin əhəmiyyətindən bəhs edib, son bir neçə il ərzində Azərbaycanla Fransanın 12 şəhəri arasında əməkdaşlıq və dostluq sazişinin imzalandığını, belə əlaqələrin ölkələrimizi, xalqlarımızı daha yaxşı tanımağa imkan yaratdığını, iqtisadi və humanitar sahələrdə əlaqələrin inkişafı üçün yeni imkanlar açdığını diqqətə çatdırıb.
Bu ilin noyabrında Gəncə şəhərində Fransa-Azərbaycan Regionlararası Əməkdaşlıq Forumunun birinci iclasının keçiriləcəyini bildirən Mehriban Əliyeva belə formatda təşkil edilən görüşlərin ölkələrimiz arasında olan dostluğa daha güclü təkan verəcəyinə əminliyini ifadə edib. Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Azərbaycanın həqiqətlərini Fransa ictimaiyyətinə çatdıran Azərbaycanın Dostları Assosiasiyasının fəaliyyətini də yüksək qiymətləndirib. Ötən ay Azərbaycanda ilk Avropa Oyunlarının böyük uğurla keçirildiyini qeyd edən birinci Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri xarici ölkələrdə bu Oyunların təqdimatının ötən il ilk dəfə məhz Kann şəhərində baş tutduğunu vurğulayıb. İlk Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Azərbaycanın yığma komandasının ümumi nəticələrə görə 21-i qızıl olmaqla 56 medal qazanaraq ikinci yeri tutduğunu böyük qürur hissi ilə qeyd edib, dost Fransanın bu Oyunlarda 254 idmançı ilə təmsil olunduğunu və 43 medalla 5-ci yeri tutduğunu vurğulayıb, fransız idmançılarını bu qələbə münasibətilə təbrik edib.
Mehriban Əliyeva onu da vurğulayıb ki, Azərbaycan 2017-ci ildə dördüncü İslam Həmrəylik Oyunlarını keçirəcək. Bu da ölkəmizin mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi növbəti töhfə olacaq. Azərbaycanın birinci xanımı “Pirotexnika sənəti” festivalı çərçivəsində bu gecə Kann şəhərinin səmasını bəzəyən atəşfəşanlığın Fransa-Azərbaycan arasında olan dostluğun daha bir təsdiqi olacağına əminliyini bildirib.
Daha sonra Kann şəhərinin meri David Lisnar çıxış edib. Mer Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin inkişafından danışıb, bütün sahələrdə, o cümlədən mədəniyyət sferasında uğurlu əməkdaşlığın mövcud olduğunu qeyd edib. Mer Azərbaycana Fransa ilə qurulan əməkdaşlığa görə minnətdarlığını ifadə edib. Ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, idman və mədəniyyət sahəsində də davamlı inkişafından danışan David Lisnar bildirib ki, bu amil Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə töhfəsini verir. “Bakı-2015” birinci Avropa Oyunlarının uğurla keçməsindən və qısa müddətdə Azərbaycanda müasir idman infrastrukturunun yaradılmasını qeyd edən Kannın meri vurğulayıb ki, rəhbərlik etdiyi şəhər gələcəkdə ölkəmizin təcrübəsindən bəhrələnmək niyyətindədir. “Azərbaycan bəşər sivilizasiyasının mühüm bir parçasıdır”,- deyən David Lisnar yaxın gələcəkdə mədəniyyət, turizm və idman sahələrini təmsil edən rəsmi nümayəndə heyəti ilə ölkəmizə səfərə gəlmək niyyətində olduğunu diqqətə çatdırıb.
Heydər Əliyev Fondu Azərbaycanın qədim və zəngin tarixinin, mədəniyyətinin dünyada təqdim olunması məqsədilə müxtəlif ölkələrdə layihələr reallaşdırır. Fransa və onun regionlarında bir sıra tədbirlər həyata keçirən Fond dünyanın ən seçilən festivallarının təşkilatçısı olan, yüz minlərlə turistin ziyarət etdiyi Kann şəhərində artıq 3 ildir ki, Azərbaycan Mədəniyyəti Günlərini təşkil edir. Bu günlərin keçirilməsi dünya mədəni irsinə əvəzolunmaz şəxsiyyət və əsərlər bəxş edən Azərbaycan mədəniyyətinin təbliği baxımından müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Ölkəmiz həmişə öz zəngin mədəni irsi və dəyərləri ilə haqqlı olaraq fəxr edib.
Sonra Kannda ənənəvi “Pirotexnika sənəti” festivalına start verilib. Festivalda ilk çıxış edən ölkə Azərbaycan olduğundan Fransanın və Azərbaycanın dövlət himnləri səslənib.
Beləliklə, də “Bakı Atəşfəşanlıq Qrupu” ənənəvi “Pirotexnika sənəti” festivalının açılışını edib. Ölkəmiz bu festivala 2013-cü ildən qatılsa da, iştirakçı kimi ilk dəfə məhz bu il təmsil olunur. Ona görə də builki atəşfəşanlıq həm də müsabiqə xarakterli olması ilə seçilir.
Şounun Azərbaycanın görkəmli bəstəkarları Üzeyir Hacıbəylinin, Fikrət Əmirovun, Qara Qarayevin, Tofiq Quliyevin, Müslüm Maqomayevin, Ələkbər Tağıyevin ölməz əsərləri və görkəmli muğam ustası Alim Qasımovun ifası ilə müşayiət olunması tədbiri daha da maraqlı və rəngarəng edib. 25 dəqiqəlik atəşfəşanlıq şousu tərtibatı və ecazkar musiqi müşayiəti ilə seçilib. Bu müddət ərzində tədbir iştirakçıları və Kruazett bulvarı boyunca yerli sakinlər, turistlər Azərbaycan musiqisi sədaları altında möhtəşəm şounun şahidi olublar.
Bir sözlə, pirotexnika şousunda musiqi işıq effektləri ilə ideal formada uyğunluq yaradaraq vahid kreativ konsepsiya təqdim edib. Kannda keçirilən builki ənənəvi “Pirotexnika sənəti” festivalında Azərbaycanla yanaşı Polşa, Fransa, İngiltərə və Argentina da iştirak edir. Bu şou Kannın yay mövsümünün ən yaddaqalan hadisələrindən hesab edilir. Qalibin müəyyənləşdirilməsində isə mövzunun orijinallığı, şounun quruluşu, musiqinin keyfiyyəti, onun işıq effektləri vəhdəti və digər meyarlar nəzərə alınır.
Bu festival Kannda ilk dəfə 1967-ci ildə keçirilib. 1998-ci ildə bu şou pirotexnika sahəsində ən əlamətdar və böyük tədbirlərdən biri olub. Bir neçə gün davam edən atəşfəşanlıq şousu festival qalibinin şəninə təşkil edilən yekun atəşfəşanlıqla başa çatır. Ölkəmizin təqdim etdiyi builki şou orijinallığı ilə seçilərək Kann şəhər sakinləri və buraya dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn turistlər üçün əsl atəşfəşanlıq bayramına çevrilib, onların xatirində heç vaxt silinməyəcək xoş izlər buraxıb.

14 июля во французском городе Канны состоялось открытие Дней азербайджанской культуры, организованных Фондом Гейдара Алиева.
На повестке дня города Канны, который в летний сезон привлекает туристов со всех уголков мира, вновь находится Азербайджан. В рамках Дней азербайджанской культуры, организованных здесь Фондом Гейдара Алиева, Канны принимают у себя торжество нашей богатой культуры. В эти дни Канны, известные во всем мире своими культурными мероприятиями, украшены баннерами и постерами, посвященными Азербайджану. В рамках мероприятий, которые продлятся до 31 июля, предусмотрены различные программы, посвященные презентации древней культуры, национальной, классической и джазовой музыки Азербайджана, его искусства, в котором переплетаются традиции и современность.
В мероприятии также принимают участие известные общественно-политические деятели Франции, влиятельные лица этой страны. Участникам церемонии были преподнесены связанные с нашей страной издания Фонда Гейдара Алиева.
Ведущий мероприятия подробно проинформировал участников церемонии о нашей стране. Было отмечено, что Азербайджан – это современная страна, отличающаяся богатой культурой и древней историей. Ведущий мероприятия рассказал об азербайджано-французских связях, вкладе Фонда Гейдара Алиева во главе с первой леди нашей страны Мехрибан Алиевой в развитие этих отношений, традиционно проводимых в Каннах Днях азербайджанской культуры. Было подчеркнуто, что богатая культура и искусство Азербайджана воспринимаются во Франции с большим интересом. На церемонии также подробно сообщалось о мероприятиях, которые будут проведены в рамках Дней азербайджанской культуры. Отмечено, что первые Европейские игры «Баку-2015» были организованы в нашей стране на самом высоком уровне. Затем на церемонии выступила президент Фонда Гейдара Алиева, руководитель рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Франция Мехрибан Алиева.
Мехрибан Алиева, отметив, что вечер, посвященный Азербайджану, проводится в знаменательный день – День национального праздника Франции - 14 июля, поздравила весь французский народ с праздником. «Французско-азербайджанские отношения построены на основе дружбы, взаимных интересов, уважения, и в последние годы они стремительно развиваются во многих сферах», - сказала Мехрибан Алиева, отметив значение в этом контексте межрегиональных отношений, подчеркнула, что за последние несколько лет между 12 городами Азербайджана и Франции подписаны соглашения о дружбе и сотрудничестве, что такие связи позволяют лучше узнать наши страны и народы, открывают новые возможности для развития связей в экономической и гуманитарной сферах.
Сообщив о том, что в ноябре этого года в Гяндже состоится первое заседание Форума французско-азербайджанского межрегионального сотрудничества, Мехрибан Алиева выразила уверенность в том, что встречи, организованные в таком формате, придадут более мощный импульс дружбе между нашими странами. Президент Фонда Гейдара Алиева также высоко оценила деятельность Ассоциации друзей Азербайджана, доводящей до французской общественности правду об Азербайджане. Отметив, что в минувшем месяце в Азербайджане с большим успехом прошли первые Европейские игры, председатель Организационного комитета первых Европейских игр подчеркнула, что в прошлом году именно в Каннах состоялась первая презентация Игр в зарубежных странах. Председатель Организационного комитета первых Европейских игр с чувством большой гордости отметила, что сборная Азербайджана, завоевав в общем зачете 56 медалей, в том числе 21 золотую, заняла второе место, подчеркнула, что дружественная Франция, представленная на этих Играх 254 спортсменами, заняла 5-е место с 43 медалями, поздравила французских спортсменов с этой победой.
Мехрибан Алиева также констатировала, что в 2017 году в Азербайджане состоятся четвертые Игры исламской солидарности. И это станет очередным вкладом нашей страны в межкультурный диалог. Первая леди Азербайджана выразила уверенность в том, что фейерверк, который в рамках фестиваля «Искусство пиротехники» украсит этим вечером небо Каннов, станет еще одним подтверждением дружбы между Францией и Азербайджаном.
Затем выступил мэр Каннов Давид Лиснар. Мэр рассказал о развитии азербайджано-французских связей, отметил успешное сотрудничество во всех областях, в том числе в сфере культуры. Мэр выразил Азербайджану признательность за налаженное с Францией сотрудничество. Коснувшись устойчивого развития в области спорта и культуры, как и во всех сферах жизни нашей страны, Давид Лиснар констатировал, что этот фактор вносит вклад в дальнейшее укрепление азербайджано-французских связей. Отметив успешное проведение первых Европейских игр «Баку-2015» и создание в короткий срок в Азербайджане современной спортивной инфраструктуры, мэр Каннов подчеркнул, что возглавляемый им город намерен в дальнейшем воспользоваться опытом нашей страны. «Азербайджан является важной частью человеческой цивилизации», - сказал Давид Лиснар, сообщив, что намерен в ближайшем будущем посетить нашу страну с официальной делегацией, представляющей сферы культуры, туризма и спорта.
Фонд Гейдара Алиева реализует в различных странах проекты с целью доведения до мира древней и богатой истории, культуры Азербайджана. Фонд, который провел во Франции и ее регионах ряд мероприятий, уже 3 года организует в Каннах, являющихся организатором лучших фестивалей мира, принимающих сотни тысяч туристов, Дни азербайджанской культуры. Проведение этих Дней представляет исключительное значение с точки зрения пропаганды культуры Азербайджана, подарившего мировому культурному наследию незаменимых личностей и гениальные произведения. Наша страна всегда справедливо гордилась своим богатым культурным наследием и ценностями.
Затем в Каннах стартовал традиционный фестиваль «Искусство пиротехники». Азербайджан первым выступил на фестивале, поэтому прозвучали государственные гимны Франции и Азербайджана.
Таким образом, «Бакинская группа фейерверков» открыла традиционный фестиваль «Искусство пиротехники». Наша страна присоединилась к этому фестивалю с 2013 года, однако в качестве участника представлена именно в этом году. Поэтому нынешние фейерверки отличаются еще и тем, что носят характер конкурса.
Шоу сопровождалось бессмертными произведениями выдающихся азербайджанских композиторов Узеира Гаджибейли, Фикрета Амирова, Кара Караева, Тофика Кулиева, Муслима Магомаева, Алекпера Тагиева и исполнением выдающегося мастера мугама Алима Гасымова, что придало мероприятию еще больший интерес и разнообразие. 25-минутное шоу фейерверков отличалось оформлением и восхитительным музыкальным сопровождением. В это время участники мероприятия и местные жители, туристы стали свидетелями вдоль бульвара Круазет грандиозного шоу, сопровождавшегося азербайджанской музыкой.
Словом, на шоу пиротехники музыка в идеальной гармонии со световыми эффектами предложила единую креативную концепцию. В состоявшемся в Каннах нынешнем традиционном фестивале «Искусство пиротехники», наряду с Азербайджаном, принимали участие Польша, Франция, Англия и Аргентина. Это шоу считается одним из самых запоминающихся событий летнего сезона в Каннах. При определении победителя учитываются оригинальность темы, постановка шоу, качество музыки, ее слияние со световыми эффектами и другие критерии.
Впервые этот фестиваль был проведен в Каннах в 1967 году. В 1998 году это шоу стало одним из самых знаменательных и крупных мероприятий в области пиротехники. Шоу фейерверков, продолжающееся несколько дней, завершается заключительным фейерверком в честь победителя фестиваля. Представленное нашей страной нынешнее шоу, отличаясь оригинальностью, превратилось для жителей Каннов и приехавших сюда из различных стран мира туристов в настоящий праздник фейерверков, оставило в их памяти добрый неизгладимый след.