Sentyabrın 2-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri Leyla Əliyevanın iştirakı ilə qurumun Romadakı baş ofisində bir sıra görüşlər keçirilib.
Əvvəlcə Leyla Əliyevanın iştirakı ilə təşkilatın fəaliyyətini əks etdirən təqdimatlar, müzakirələr olub. Qurumun Korporativ Kommunikasiya ofisinin direktoru Enrike Yevis Leyla Əliyevanın tədbirdə iştirakından məmnunluğunu bildirib.
Sonra FAO və onun missiyası barədə ətraflı məlumat verilib, təşkilatın özəl sektorla tərəfdaşlıqları, Azərbaycanda və bölgədə Resurs Mobilizasiyası proqramı, qurumun təbii resurslar və iqlim dəyişikliklərinə dair fəaliyyətinin davamlı idarəetməsi ilə bağlı görülən işlərdən danışılıb.
Leyla Əliyevaya burada çalışanlar üçün yaradılmış şərait barədə məlumat verilib və binadakı plenar iclas zalı ilə tanışlıq olub.
Daha sonra Leyla Əliyeva FAO-nun baş direktoru Joze Qratsiano da Silva ilə görüşüb. Görüşdən məmnunluğunu bildirən təşkilatın baş direktoru Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, Leyla Əliyevanın rəhbərlik etdiyi IDEA İctimai Birliyinin ekologiya sahəsində həyata keçirdiyi layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıb. Azərbaycanın son illərdə bütün sahələrdə qazandığı uğurlardan məmnunluqla danışan Joze Qratsiano da Silva ölkəmizə səfərindən, Prezident İlham Əliyev və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva ilə keçirdiyi görüşlərdən söhbət açaraq, dövlətimizin başçısının 2014-cü ildə İtaliyaya rəsmi səfəri zamanı təşkilatın baş ofisində olmasını məmnunluqla xatırladıb. O, qeyd edib ki, Azərbaycanda yoxsulluğun azaldılması sahəsində görülən işlər dünya ölkələri üçün bir nümunədir. Bu baxımdan Azərbaycanda yoxsulluğun səviyyəsinin 5 faizə enməsini xüsusi vurğulayıb və bu sahədə görülən işlərə görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən Leyla Əliyeva Azərbaycan ilə FAO arasında əməkdaşlığın uğurla inkişaf etməsindən danışaraq ölkəmizdə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində qazanılan nailiyyətlər, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. Leyla Əliyeva son illərdə Azərbaycanda kənd təsərrüfatının sürətlə inkişaf etdiyini, bu sahədə həyata keçirilən islahatları və ölkəmizdə fermerlərə yüksək səviyyədə dövlət dəstəyinin göstərildiyini diqqətə çatdırıb. Leyla Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun humanitar sahədəki fəaliyyəti, dünyanın müxtəlif ölkələrində həyata keçirdiyi mühüm layihələr və IDEA İctimai Birliyi barədə məlumat verib, gələcəkdə FAO ilə birlikdə bir sıra layihələrin reallaşdırılacağını bildirib. Leyla Əliyeva gənclərin FAO çərçivəsində icra olunan layihələrin dəstəklənməsi istiqamətində fəaliyyətinin vacibliyini də vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan 1995-ci ildən FAO-nun üzvüdür. Ölkəmizdə qurumun layihə əlaqələndirmə ofisi 2007-ci ildən fəaliyyət göstərir. Bir müddət əvvəl isə Azərbaycanda təşkilatın ilk əlaqələndirmə və tərəfdaşlıq ofisi açılıb.
Görüşdə baş direktor ofisin açılmasındakı səylərinə görə Prezident İlham Əliyevə və xanımı Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirib.
Sonra Leyla Əliyevanın FAO-nun xoşməramlı səfiri kimi ilk dəfə fəaliyyətə başlaması ilə əlaqədar təntənəli mərasim keçirilib və qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib.
Daha sonra Leyla Əliyeva FAO-nun media mərkəzinə müsahibə verib.
Leyla Əliyeva təşkilatın binasındakı zəngin kitabxanaya da baxıb. Burada FAO-nun media mərkəzi də yerləşir. Ərzaq təhlükəsizliyi məsələsinin ölkələrin milli təhlükəsizliyinin əsas elementlərindən olması ilə bağlı FAO-nun fəaliyyətinin praktiki təsiri dünyanın bir çox yerlərində nəzərə çarpır. Dünyanın 130-dan çox ölkəsində nümayəndəliyi olan təşkilatın qarşısına qoyduğu qlobal vəzifələr və məqsədlər ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, aclıqla mübarizə, təbii resursların, o cümlədən torpaq, su, hava, iqlim və genetik resursların davamlı idarəolunması və yoxsulluğun azaldılmasıdır.

2 сентября с участием вице-президента Фонда Гейдара Алиева, посла доброй воли Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) Лейлы Алиевой в головном офисе структуры в Риме состоялся ряд встреч.
Сначала с участием Лейлы Алиевой состоялись презентации и обсуждения, отражающие деятельность организации. Директор Офиса корпоративных коммуникаций структуры Энрике Евис выразил удовлетворение участием Лейлы Алиевой в мероприятии.
Затем была предоставлена подробная информация о ФАО и ее миссии, говорилось о партнерстве структуры с частным сектором, Программе мобилизации ресурсов в Азербайджане и регионе, проводимой работе по устойчивому управлению деятельностью структуры в сфере природных ресурсов и изменений климата.
Лейла Алиева была проинформирована о созданных здесь для сотрудников условиях работы, состоялось знакомство с залом пленарных заседаний в здании.
Затем Лейла Алиева встретилась с генеральным директором ФАО Жозе Грациано да Силвой. Выразив удовлетворение встречей, генеральный директор организации высоко оценил деятельность Фонда Гейдара Алиева, подчеркнул значение проектов в сфере экологии, осуществляемых руководимым Лейлой Алиевой Общественным объединением IDEА. С удовлетворением отметив успехи, достигнутые Азербайджаном в последние годы во всех сферах, Жозе Грациано да Силва рассказал о своем визите в нашу страну, встречах с Президентом Ильхамом Алиевым и президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой, напомнил о посещении главного офиса организации главой нашего государства во время его официального визита в Италию в 2014 году. Он отметил, что проводимая в Азербайджане работа по снижению уровня бедности является примером для стран мира. С этой точки зрения он особо подчеркнул, что в Азербайджане уровень бедности снизился до 5 процентов, и выразил признательность Президенту Ильхаму Алиеву за работу, проделанную в этой сфере.
Выразив признательность за искренний прием, Лейла Алиева рассказала об успешном развитии партнерства между Азербайджаном и ФАО, проинформировала о достижениях в сфере обеспечения продовольственной безопасности в нашей стране, осуществляемых проектах. Лейла Алиева подчеркнула, что в последние годы в Азербайджане стремительно развивается сельское хозяйство, рассказала о проводимых в этой сфере реформах и государственной поддержке, оказываемой на высоком уровне фермерам в нашей стране. Она также проинформировала о деятельности Фонда Гейдара Алиева в гуманитарной сфере, осуществляемых им важных проектах в различных странах мира, Общественном объединении IDEA, сообщила, что в будущем будет осуществлен ряд проектов совместно с ФАО. Лейла Алиева подчеркнула и значимость деятельности по поддержке проектов, осуществляемых молодежью в рамках ФАО.
Отметим, что Азербайджан является членом ФАО с 1995 года. Офис по координации проектов структуры действует в нашей стране с 2007 года. Некоторое время назад в Азербайджане был открыт первый офис организации по координированию и партнерству.
На встрече генеральный директор выразил признательность Президенту Ильхаму Алиеву и его супруге Мехрибан Алиевой за приложенные для открытия офиса усилия.
Затем состоялась торжественная церемония, посвященная началу деятельности Лейлы Алиевой в качестве посла доброй воли ФАО, стороны обменялись подарками.
Затем Лейла Алиева дала интервью медиа-центру ФАО.
Лейла Алиева также осмотрела богатую библиотеку в здании организации. Здесь расположен и медиа-центр ФАО. Практическое влияние деятельности ФАО по вопросу продовольственной безопасности, являющейся одним из основных элементов национальной безопасности стран, проявляется повсеместно в мире. Глобальные задачи и цели, поставленные организацией, представительства которой работают в более чем 130 странах мира, заключаются в обеспечении продовольственной безопасности, борьбе с голодом, устойчивом управлении природными ресурсами, в том числе землей, водой, воздухом, климатом и генетическими ресурсами, а также снижении уровня бедности.