Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri təyin edilməsi FAO-nun Azərbaycanla tərəfdaşlığa doğru daha bir vacib addımıdır. Bu barədə təşkilatın resursların səfərbər edilməsi və donorlarla əlaqələr üzrə rəhbəri Nadin Valat bildirib.
Müəllif yazır ki, FAO 2015-ci il sentyabrın 2-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti və FAO-nun xoşməramlı səfiri Leyla Əliyevanı təşkilatın baş ofisində qəbul etmək şərəfinə nail olub. Leyla Əliyeva 2015-ci il mayın 25-də FAO-nun baş direktoru Joze Qratsiano da Silvanın Bakıya səfəri zamanı təşkilatın xoşməramlı səfiri elan olunub. Səfər zamanı Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədovla birlikdə FAO-nun Azərbaycanda Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Bürosunun yaradılması üzrə saziş imzalanıb.
Azərbaycanın 1995-ci ildən FAO-nun üzvü olmasını və həmin tarixdən etibarən tərəfdaşlığın inkişafını qeyd edən NadinValat yazır: “FAO 1999-cu ildə Azərbaycanın məcburi köçkünlərinə təcili köməyin göstərilməsi üzrə Niderlandın maliyyələşdirdiyi ilk layihəsini həyata keçirib. Son 20 il ərzində ərzaq təhlükəsizliyininyaxşılaşdırılması və məcburi köçkünlərə kömək edilməsi üzrə bir neçə digər layihə reallaşdırılıb. Bu layihələr sırasına “quş qripi”nə nəzarət və onun aradan qaldırılması proqramları, eləcə də akvamədəniyyətin inkişafının dəstəklənməsi, köhnəlmiş pestisidlərin utilizasiyası, arıçılığın inkişafına dəstək, kənd təsərrüfatının qorunması və kənd qadınlarına dəstək üzrə layihələr daxildir”.
Nadin Valat Azərbaycanın beynəlxalq yardımı qəbul edən ölkə kimi statusunun dəyişdirilməsi üçün bu yaxınlarda birtərəfli qaydada konkret addım atdığını qeyd edir: “Ölkə ilkin olaraq Azərbaycanda olmaqla gələcəkdə regionun digər ölkələrinə və onun hüdudlarından kənardakı ölkələrə dəstək vermək imkanı ilə layihələr üçün tərəfdaş olmaq niyyətini bəyan edib”.
Müəllif vurğulayır ki, FAO bazar iqtisadiyyatı formalaşan və orta səviyyəli gəlirləri olan ölkələr kimi yeni tərəfdaşları yüksək qiymətləndirir, çünki onlar beynəlxalq inkişaf arenasında əsas oyunçulardır və FAO-nun tərəfdaşlığın resurs bazasının şaxələndirilməsi üzrə səylərinə töhfə verə bilərlər. Belə ki, onlar Cənub-Cənub əməkdaşlığı və üçtərəfli əməkdaşlıq vasitəsilə digər ölkələrlə ərzaq təhlükəsizliyi probleminin aradan qaldırılması üçün daha az imtiyazlı ölkələr tərəfindən uğurla tətbiq edilə biləcək təcrübə və biliklərini bölüşə bilərlər.
2015-ci il mayın 25-də FAO-Azərbaycan Tərəfdaşlıq Proqramı imzalanıb. Proqram FAO-nun Bakıdakı Tərəfdaşlıq Bürosu tərəfindən həyata keçiriləcək. 5 il ərzində 10 milyon dollar vəsaitin yatırılmasını nəzərdə tutan yeni Tərəfdaşlıq Proqramı ilkin mərhələdə ölkə proqramları çərçivəsində Azərbaycan hökuməti və FAO-nun müəyyənləşdirdiyi prioritet sahələrə dəstək verilməsinə köklənəcək. Bura heyvanların sağlamlığı və bitkilərin qorunması, o cümlədən heyvanların transsərhəd yerdəyişməsi və bitkilərin xəstəliyi ilə mübarizə, kənd təsərrüfatına, ərzaq təhlükəsizliyinə qoyulan investisiyalara dəstək və kənd rayonlarının inkişafı, təkmilləşdirilmiş kənd təsərrüfatı bitkiləri, balıqçılıq və heyvandarlığa dəstək və davamlı və səmərəli meşə təsərrüfatının inkişafı, torpaq və su resurslarının idarə edilməsi, potensialın, o cümlədən kənd təsərrüfatı təhsilinin, tədqiqatların inkişafı, eləcə də kənd təsərrüfatı və kənd rayonlarının inkişafı üçün siyasətin və institusional çərçivələrin genişləndirilməsi və möhkəmləndirilməsi daxildir.
FAO xoşməramlı səfir proqramına 1999-cu ildə başlayıb və o vaxtdan Karl Lyuis (atlet), Raul Bova (aktyor), Selin Dion (müğənni), Kraliça Letisiya (İspaniya) kimi dünya şöhrətli şəxsiyyətlər FAO-nun missiyasında xidmət edərək onu geniş ictimaiyyətə tanıtdırır, həmçinin FAO və onun mandatı adına çıxış edirlər. Dekabr ayında Tərəflərin Konfransı (COP21) iqlim dəyişikliyi məsələlərinin həlli üzrə yığıncaq keçirəcək. İqlim dəyişikliyinin milyonlarla insanın həyatına və onların ərzaq təhlükəsizliyinə böyük təsiri var. Dünyada daimi əsasda aclığı tam aradan qaldırmaq üçün texnologiyalar və imkanlar mövcuddur.
NadinValat bildirir: “FAO hesab edir ki, təşkilatın xoşməramlı səfirlərinin dəstəyi ilə bu müraciəti bundan sonra da yaya və hamını inandıra bilər ki, aclığın qarşısını almaq arzu deyil, həyatımız boyu görə biləcəyimiz konkret imkandır”.
Qeyd olunur ki, Leyla Əliyeva kimi şəxsiyyətlər unikal əqidə gücünə malikdirlər və onların müraciəti milyonlarla insan tərəfindən eşidilə bilər: “Biz inanırıq ki, Leyla Əliyeva Azərbaycanda vəsaitlərin cəlb olunması üzrə böyük tədbirlərdə iştirak etməklə və FAO-nun fəaliyyəti barədə məlumat yaymaqla təşkilata uğurla kömək edəcək. Onun məşhurluğu yerli KİV-ləri regionda FAO-nun işinə cəlb edə və aclığa qarşı mübarizə barədə məlumatlılığı artıra bilər. Leyla Əliyeva Azərbaycan və regionda insanları FAO-nun layihələri və bu layihələrin nəticələri barədə məlumatlandıra bilər”.
FAO son illər ümumilikdə özəl sektor və xüsusilə də fondlar olmaqla digər əsas maraqlı tərəflərlə tərəfdaşlığının spektrini genişləndirir.
Müəllif yazıda həmçinin bildirir ki, Heydər Əliyev Fondu çox məşhur təşkilatdır və Azərbaycanda inkişaf sahəsində fəaliyyəti, xüsusilə də qadınların gəlirlərinin generasiya edilməsinə və ətraf mühitin qorunmasına istiqamətlənmiş fəaliyyəti dəstəkləyir. FAO ümid edir ki, yaxın gələcəkdə Fondla tərəfdaşlığı inişaf etdirmək mümkün olacaq. Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə FAO və Heydər Əliyev Fondu kənd təsərrüfatında inkişaf və kəndin inkişafı sahəsində fəaliyyət barədə bilik və məlumatların mübadiləsi vasitəsilə səylərini uğurla birləşdirə və birlikdə aclıqdan xilas olan daha yaxşı dünya qura bilərlər.

Назначение вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой послом доброй воли Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) является еще одним важным шагом ФАО к партнерству с Азербайджаном. Об этом сказала руководитель организации по мобилизации ресурсов и связям с донорами Надин Валат.
Автор отмечает, что второго сентября 2015 года ФАО имела честь принять, вице-президента Фонда Гейдара Алиева и посла доброй воли ФАО Лейлу Алиеву в головном офисе организации. Лейла Алиева была объявлена послом доброй воли ФАО 25 мая 2015 года во время визита гендиректора ФАО Жозе Грациано да Силва в Баку. В ходе визита совместно с министром сельского хозяйства Гейдаром Асадовым было подписано соглашение о создании Бюро партнерства и координации ФАО в Азербайджане.
Отметив, что Азербайджан стал членом ФАО в 1995 году, и с тех пор развивалось сотрудничество, Надин Валат пишет: «В 1999 году ФАО осуществила свой первый проект, финансируемый Нидерландами, по предоставлению экстренной помощи азербайджанским вынужденным переселенцам. Несколько других проектов по улучшению продовольственной безопасности и поддержке вынужденных переселенцев были реализованы в течение последних 20 лет. В число этих проектов входят программы контроля и ликвидации птичьего гриппа, а также проекты по поддержке развития аквакультуры, утилизации устаревших пестицидов, поддержке развития пчеловодства, сохранению сельского хозяйства и поддержке сельских женщин».
Надин Валат отмечает, что совсем недавно Азербайджан предпринял в одностороннем порядке конкретные шаги для изменения своего статуса как страны, принимающей международную помощь: «Страна четко заявила о своем намерении стать партнером для проектов сначала в Азербайджане, а в дальнейшем - с возможностью оказывать поддержку другим странам региона и за его пределами».
Автор подчеркивает, что ФАО высоко ценит новых партнеров, таких как страны с формирующейся рыночной экономикой и страны со средним уровнем дохода, так как они являются ключевыми игроками на международной арене развития и могут внести свой вклад в усилия ФАО по диверсификации своей ресурсной базы партнерства. Так, они посредством сотрудничества Юг-Юг и трехстороннего сотрудничества могут поделиться с другими странами своим опытом и знаниями, которые могут быть успешно применены менее привилегированными странами для преодоления проблем продовольственной безопасности.
25 мая 2015 года была подписана программа партнерства ФАО-Азербайджан. Она будет осуществляться Бюро партнерства ФАО в Баку. Новая программа партнерства, которая предусматривает 10 миллионов долларов инвестиций в течение пяти лет, будет сосредоточена на начальном этапе на поддержке приоритетных областей, которые были определены правительством Азербайджана и ФАО в рамках страновых программ. Сюда входят программы здоровья животных и защиты растений, в том числе трансграничного перемещения животных и борьбы с болезнями растений, поддержка инвестиций в сельское хозяйство, продовольственную безопасность и развитие сельских районов, поддержка усовершенствованных сельскохозяйственных культур, рыболовства и животноводства и развития устойчивого и эффективного лесного хозяйства, управления земельными и водными ресурсами, развития потенциала, в том числе сельскохозяйственного образования, исследований, а также расширение и укрепление политики и институциональных рамок для сельского хозяйства и развития сельских районов.
ФАО запустила программу послов доброй воли в 1999 году, и с тех пор всемирно известные личности, такие как Карл Льюис (атлет), Рауль Бова (актер), Селин Дион (певица), королева Летиция (Испания), служат в миссии ФАО, знакомя с ней широкую публику, и выступают под эгидой ФАО и ее мандата. В декабре Конференция Сторон (COP21) проведет совещание по решению вопросов изменения климата. Изменение климата имеет большое влияние на жизни миллионов людей и на их продовольственную безопасность. В мире есть технологии и возможности для искоренения голода на постоянной основе.
Надин Валат говорит: «ФАО считает, что при поддержке ее послов доброй воли она может и далее распространять это послание и убедить всех, что искоренение голода - это не мечта, а конкретная возможность, которую мы могли бы увидеть при жизни».
Отмечается, что такие личности, как Лейла Алиева, обладают уникальной силой убеждения, и их послания могут быть услышаны миллионами людей.
«Мы верим, что Лейла Алиева успешно поможет организации, участвуя и распространяя информацию о деятельности ФАО на крупных мероприятиях по привлечению средств в Азербайджане. Ее популярность может привлечь местные СМИ к работе ФАО в регионе и повысить осведомленность о борьбе против голода. Лейла Алиева может проинформировать людей в Азербайджане и в регионе о проектах ФАО и их результатах».
В последние годы ФАО расширяет спектр своего партнерства с другими ключевыми заинтересованными сторонами, такими как частный сектор в целом и фонды в частности.
Автор также пишет, что Фонд Гейдара Алиева весьма известен и активно поддерживает деятельность в области развития в Азербайджане, в частности поддерживает деятельность, направленную на генерирование доходов женщин и охрану окружающей среды. ФАО надеется, что в ближайшем будущем получится развить партнерство с фондом. Через обмен знаниями и информацией о деятельности в области развития в сельском хозяйстве и развития села ФАО и Фонд Гейдара Алиева по инициативе Лейлы Алиевой могли бы успешно объединить усилия и вместе строить лучший мир, свободный от голода.