Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xoşməramlı səfiri təyin edilməsi FAO-nun Azərbaycanla tərəfdaşlığa doğru daha bir vacib addımıdır. Bu barədə təşkilatın resursların səfərbər edilməsi və donorlarla əlaqələr üzrə rəhbəri Nadin Valat bildirib.
Müəllif yazır ki, FAO 2015-ci il sentyabrın 2-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti və FAO-nun xoşməramlı səfiri Leyla Əliyevanı təşkilatın baş ofisində qəbul etmək şərəfinə nail olub. Leyla Əliyeva 2015-ci il mayın 25-də FAO-nun baş direktoru Joze Qratsiano da Silvanın Bakıya səfəri zamanı təşkilatın xoşməramlı səfiri elan olunub. Səfər zamanı Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Heydər Əsədovla birlikdə FAO-nun Azərbaycanda Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Bürosunun yaradılması üzrə saziş imzalanıb.
Azərbaycanın 1995-ci ildən FAO-nun üzvü olmasını və həmin tarixdən etibarən tərəfdaşlığın inkişafını qeyd edən NadinValat yazır: “FAO 1999-cu ildə Azərbaycanın məcburi köçkünlərinə təcili köməyin göstərilməsi üzrə Niderlandın maliyyələşdirdiyi ilk layihəsini həyata keçirib. Son 20 il ərzində ərzaq təhlükəsizliyininyaxşılaşdırılması və məcburi köçkünlərə kömək edilməsi üzrə bir neçə digər layihə reallaşdırılıb. Bu layihələr sırasına “quş qripi”nə nəzarət və onun aradan qaldırılması proqramları, eləcə də akvamədəniyyətin inkişafının dəstəklənməsi, köhnəlmiş pestisidlərin utilizasiyası, arıçılığın inkişafına dəstək, kənd təsərrüfatının qorunması və kənd qadınlarına dəstək üzrə layihələr daxildir”.
Nadin Valat Azərbaycanın beynəlxalq yardımı qəbul edən ölkə kimi statusunun dəyişdirilməsi üçün bu yaxınlarda birtərəfli qaydada konkret addım atdığını qeyd edir: “Ölkə ilkin olaraq Azərbaycanda olmaqla gələcəkdə regionun digər ölkələrinə və onun hüdudlarından kənardakı ölkələrə dəstək vermək imkanı ilə layihələr üçün tərəfdaş olmaq niyyətini bəyan edib”.
Müəllif vurğulayır ki, FAO bazar iqtisadiyyatı formalaşan və orta səviyyəli gəlirləri olan ölkələr kimi yeni tərəfdaşları yüksək qiymətləndirir, çünki onlar beynəlxalq inkişaf arenasında əsas oyunçulardır və FAO-nun tərəfdaşlığın resurs bazasının şaxələndirilməsi üzrə səylərinə töhfə verə bilərlər. Belə ki, onlar Cənub-Cənub əməkdaşlığı və üçtərəfli əməkdaşlıq vasitəsilə digər ölkələrlə ərzaq təhlükəsizliyi probleminin aradan qaldırılması üçün daha az imtiyazlı ölkələr tərəfindən uğurla tətbiq edilə biləcək təcrübə və biliklərini bölüşə bilərlər.
2015-ci il mayın 25-də FAO-Azərbaycan Tərəfdaşlıq Proqramı imzalanıb. Proqram FAO-nun Bakıdakı Tərəfdaşlıq Bürosu tərəfindən həyata keçiriləcək. 5 il ərzində 10 milyon dollar vəsaitin yatırılmasını nəzərdə tutan yeni Tərəfdaşlıq Proqramı ilkin mərhələdə ölkə proqramları çərçivəsində Azərbaycan hökuməti və FAO-nun müəyyənləşdirdiyi prioritet sahələrə dəstək verilməsinə köklənəcək. Bura heyvanların sağlamlığı və bitkilərin qorunması, o cümlədən heyvanların transsərhəd yerdəyişməsi və bitkilərin xəstəliyi ilə mübarizə, kənd təsərrüfatına, ərzaq təhlükəsizliyinə qoyulan investisiyalara dəstək və kənd rayonlarının inkişafı, təkmilləşdirilmiş kənd təsərrüfatı bitkiləri, balıqçılıq və heyvandarlığa dəstək və davamlı və səmərəli meşə təsərrüfatının inkişafı, torpaq və su resurslarının idarə edilməsi, potensialın, o cümlədən kənd təsərrüfatı təhsilinin, tədqiqatların inkişafı, eləcə də kənd təsərrüfatı və kənd rayonlarının inkişafı üçün siyasətin və institusional çərçivələrin genişləndirilməsi və möhkəmləndirilməsi daxildir.
FAO xoşməramlı səfir proqramına 1999-cu ildə başlayıb və o vaxtdan Karl Lyuis (atlet), Raul Bova (aktyor), Selin Dion (müğənni), Kraliça Letisiya (İspaniya) kimi dünya şöhrətli şəxsiyyətlər FAO-nun missiyasında xidmət edərək onu geniş ictimaiyyətə tanıtdırır, həmçinin FAO və onun mandatı adına çıxış edirlər. Dekabr ayında Tərəflərin Konfransı (COP21) iqlim dəyişikliyi məsələlərinin həlli üzrə yığıncaq keçirəcək. İqlim dəyişikliyinin milyonlarla insanın həyatına və onların ərzaq təhlükəsizliyinə böyük təsiri var. Dünyada daimi əsasda aclığı tam aradan qaldırmaq üçün texnologiyalar və imkanlar mövcuddur.
NadinValat bildirir: “FAO hesab edir ki, təşkilatın xoşməramlı səfirlərinin dəstəyi ilə bu müraciəti bundan sonra da yaya və hamını inandıra bilər ki, aclığın qarşısını almaq arzu deyil, həyatımız boyu görə biləcəyimiz konkret imkandır”.
Qeyd olunur ki, Leyla Əliyeva kimi şəxsiyyətlər unikal əqidə gücünə malikdirlər və onların müraciəti milyonlarla insan tərəfindən eşidilə bilər: “Biz inanırıq ki, Leyla Əliyeva Azərbaycanda vəsaitlərin cəlb olunması üzrə böyük tədbirlərdə iştirak etməklə və FAO-nun fəaliyyəti barədə məlumat yaymaqla təşkilata uğurla kömək edəcək. Onun məşhurluğu yerli KİV-ləri regionda FAO-nun işinə cəlb edə və aclığa qarşı mübarizə barədə məlumatlılığı artıra bilər. Leyla Əliyeva Azərbaycan və regionda insanları FAO-nun layihələri və bu layihələrin nəticələri barədə məlumatlandıra bilər”.
FAO son illər ümumilikdə özəl sektor və xüsusilə də fondlar olmaqla digər əsas maraqlı tərəflərlə tərəfdaşlığının spektrini genişləndirir.
Müəllif yazıda həmçinin bildirir ki, Heydər Əliyev Fondu çox məşhur təşkilatdır və Azərbaycanda inkişaf sahəsində fəaliyyəti, xüsusilə də qadınların gəlirlərinin generasiya edilməsinə və ətraf mühitin qorunmasına istiqamətlənmiş fəaliyyəti dəstəkləyir. FAO ümid edir ki, yaxın gələcəkdə Fondla tərəfdaşlığı inişaf etdirmək mümkün olacaq. Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə FAO və Heydər Əliyev Fondu kənd təsərrüfatında inkişaf və kəndin inkişafı sahəsində fəaliyyət barədə bilik və məlumatların mübadiləsi vasitəsilə səylərini uğurla birləşdirə və birlikdə aclıqdan xilas olan daha yaxşı dünya qura bilərlər.

The fact that Leyla Aliyeva, Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation, has been appointed a Goodwill Ambassador of UN’s Food and Agriculture Organization (FAO) is another significant step forward to building partnership between Azerbaijan and FAO. These were told by the head of the organization for mobilization of resources and relations with donors, Nadin Valat.
The author writes that on 2 September 2015, FAO was honoured to receive Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation and FAO Goodwill Ambassador Leyla Aliyeva at the organization’s head office. On May 25, 2015, Leyla Aliyeva was declared a Goodwill Ambassador of FAO during the visit of FAO’s Director General Jose Graziano da Silva to Baku. An agreement was signed during the visit on establishment of the Partnership and Coordination Office of FAO in Azerbaijan, with participation of Azerbaijan’s Agriculture Minister Heydar Asadov.
Noting that Azerbaijan has been a member to FAO since 1995 and that partnership with Azerbaijan has developed ever since, Nadin Valat wrote: “In 1999, Azerbaijan implemented the first project on providing urgent aid to Azerbaijan’s internally displaced people, which was financed by Netherlands. A number of projects have been implemented in the course of the last 20 years aiming at improving food safety and providing aid to internally displaced people. They include such projects as programmes on controlling the “bird virus” and its removal, as well as supporting the development of aqua culture, utilization of outdated pesticides, supporting the development of beekeeping, protection of agriculture and supporting the women in rural areas.”
Nadin Valat mentioned that Azerbaijan has recently made a concrete move towards changing its status as a country receiving international aid: “The country has declared its intention to be a party to projects with the capacity to provide support to other countries of the region and countries beyond its boundaries in the future”.
The author underscores that FAO highly appreciates partners such as countries in which the market economy has been formed and have average level of incomes, as they are key players on the international development arena, and they may contribute to FAO’s efforts aiming at diversifying partnership’s resource basis. So, they may share their knowledge and experience, through the South-South cooperation and tripartite cooperation, with other countries that would be possible to be successfully implemented by countries with less privileges in order to remove the issues associated with food safety.
On May 25, 2015, the Partnership Programme was signed between Azerbaijan and FAO. The Programme will be implemented by FAO’s Partnership Office in Baku. Providing investment of 10 million US Dollars in the course of 5 years, the new Partnership Programme will, in the preliminary phase, aim at priority areas defined by the Azerbaijani Government and FAO within the framework of the country programmes. These include animals’ health issues and protection of plants, including struggling against animals’ trans-border movement and plant diseases, supporting investments to agriculture and food safety and development of rural areas, supporting improved agriculture crops, fishing and cattle-breeding, and sustainable and effective development of agriculture, management of land and water resources, development of potential including agricultural education and researches, as well as broadening and strengthening of policy and institutional framework aiming to develop agriculture and rural areas.
FAO’s goodwill programme started in 1999 and, ever since, world-renowned personalities such as Carl Louis (athlete), Raul Bova (actor), Celine Dion (singer), Queen Leticia (Spain) have participated in FAO’s mission, delivering it to the public and act in the name of FAO and its mandate. The Conference of Parties (COP21) will sit in December to address solution of climate changes. Climate changes have a great impact on the lives of millions of people, and their food safety. There are technologies and possibilities to eradicate famine on a permanent basis.
Nadin Valat says: “FAO believes that it may, with the help of the organization’s goodwill ambassadors, disseminate this call further and make everybody believe that preventing famine is not a wish, it is a concrete possibility that we can see in our lifetime.”
It is noted that personalities like Leyla Aliyeva have unique strength of conviction, and millions may respond to their calls: “We believe that Leyla Aliyeva, by participating in big events on raising funds in Azerbaijan and disseminating information about FAO’s activities, would successfully contribute to FAO’s business. Her fame may attract local mass media in the regions to FAO’s activity and increase awareness of the struggle against famine. Leyla Aliyeva may inform people in Azerbaijan and in the region of FAO’s projects and their outcomes.”
FAO has recent years widened the spectrum of partnership with other major interested parties, including the private sector in general and especially funds.
The author has also informed in the article that the Heydar Aliyev Foundation is a very famous organization and provides support to activities in the sphere of development in Azerbaijan, especially activities aiming at generating women incomes and protecting the environment. FAO is hopeful, in the near future, it will be possible to expand the partnership with the Foundation. Following the initiative of Leyla Aliyeva, FAO and the Heydar Aliyev Foundation may, through the exchange of knowledge and experience in the sphere of development in agriculture and development of villages, successfully join their efforts and build a better world free of famine.