IDEA - Ətraf Mühitin Mühafizəsi Naminə Beynəlxalq Dialoq İctimai Birliyi Azərbaycanın, həmçinin Qafqaz regionunun biomüxtəlifliyinin mühafizəsi və zənginləşdirilməsi, eləcə də bu gün zövq aldığımız təbiət gözəlliklərinin gələcək nəsillərə ötürülməsinə xüsusi həssaslıqla yanaşır.
Regionumuzda nəsli kəsilməkdə olan 5 heyvan növü IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə 2012-ci ildə müəyyənləşdirilərək Qafqazın “Böyük Beşliyi” (qonur ayı, imperial qartal, boz canavar, ceyran və Qafqaz bəbiri) konsepsiyası tərtib edilib. Həmin dövrdən etibarən IDEA İctimai Birliyi təhlükə altında olan fauna növlərimizin mühafizəsi və artırılması istiqamətində tədbirlərə başlayıb.
Həmçinin IDEA İctimai Birliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və WWF-in Azərbaycan ofisinin mütəxəssislərindən ibarət işçi qrup təsis edilib. İşçi qrup tərəfindən London Zoologiya Cəmiyyətinin (ZSL) hesabatı əsasında “Azərbaycanda bəbirlərin sayının bərpa edilməsi” layihəsi üzrə Fəaliyyət Planı və müvafiq yol xəritəsi tərtib edilib. Layihə çərçivəsində bəbirlərin artırılması və təbiətə buraxılması üçün karantin mərkəzin tikintisi nəzərdə tutulur. Hazırda layihənin icra olunacağı mümkün ərazilərin beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən təhlili həyata keçirilir. Layihənin tam şəkildə icrasına gələn il ərzində başlanılması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, bəbirlərin mühafizəsi çərçivəsində IDEA İctimai Birliyi, beynəlxalq və yerli tərəfdaşları ilə birlikdə hər il ictimaiyyətin maarifləndirilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər, o cümlədən məktəblilər üçün yay düşərgələri, tələbələr üçün elmi seminar və praktiki məşğələlər, gənclər üçün müsabiqələr və s. təşkil edir. Bununla yanaşı, beynəlxalq ictimaiyyətin Qafqaz bəbirlərinə diqqətini artırmaq və onların mühafizəsi istiqamətində səyləri səfərbər etmək məqsədilə IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə 2014-cü ilin may ayında Bakı şəhərində tarixdə ilk dəfə olaraq Qafqaz Pişikkimiləri üzrə beynəlxalq Sammit (Caucasus Cat Summit) təşkil edilmişdi. Qafqaz bəbirlərinə həsr olunmuş Sammitdə dünyanın qabaqcıl pişik mühafizəsi mütəxəssisləri ilə yanaşı, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP), Təbiəti Mühafizə İttifaqının (IUCN), Dünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF), Pantera təşkilatının, Smitson İnstitutunun, London Zoologiya Cəmiyyətinin və Harvard Universitetinin təmsilçiləri və Azərbaycandan olan alimlər Sammitdə iştirak etmişdilər. Sammit çərçivəsində mütəxəssislər və nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri mühazirələrlə çıxış etmiş və müzakirələr aparmışdı.
Sammit Qafqaz bəbirlərinin mühafizəsi istiqamətində ilk əlamətdar addım və başlanğıc nöqtəsi olub. Sammitin davamı olaraq, London Zoologiya Cəmiyyəti (ZSL) tərəfindən Azərbaycanda bəbirlərin mühafizəsi və populyasiyasının artırılması üzrə hesabat hazırlanıb və bu istiqamətdə bir sıra dəyərli tövsiyələr əks olunub.
IDEA İctimai Birliyi regionun təhlükə altında olan heyvan növlərinin mühafizəsi ilə yanaşı, Böyük Qafqazın yerli heyvan növü olan və təqribən 100 il əvvəl məhv olmuş zubrun yenidən təbiətə inteqrasiyasını planlaşdırır. Bununla yanaşı, IDEA İctimai Birliyi Dünya Təbiət Fondu və Ekologiya və Təbiət Sərvətlər Nazirliyi ilə birlikdə bizonların reintroduksiyası üzrə Fəaliyyət Planı tərtib edib. Beynəlxalq mütəxəssislərin rəyinə uyğun olaraq, Şahdağ Milli Parkının İsmayıllı rayonu ərazisi layihənin icrası üçün məqsədəuyğun hesab edilib. Zəruri texniki məsələlərin həlli tamamlandıqdan sonra, bu ilin sonunda ərazidə karantin volyerlərinin tikintisi həyata keçiriləcək. Layihə çərçivəsində qeyd olunan ərazidə bizonların artırılması Mərkəzi yaradılacaq. Mərkəzdə karantin dövrünü keçirən bizonlar sonradan təbiətə buraxılacaq. Layihənin uğurunu təmin etmək üçün bu sahədə böyük təcrübəyə malik Amerika Çöllük Assosiasiyası (American Prairie Association) ilə mütəmadi olaraq məsləhətləşmələr aparılır.
Həmçinin IDEA-nın mühüm layihələrindən olan “Ceyranların Qafqazdakı tarixi yerlərinə reintroduksiyası” çərçivəsində 150 ceyran Azərbaycan və Gürcüstan ərazilərində öz tarixi yaşayış məskənlərinə buraxılıb. Qeyd edək ki, bu layihə 2010-cu ildə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən başlanılıb, IDEA təsis olunduqdan sonra isə İctimai Birlik tərəfindən uğurla davam etdirilib.
Layihənin məqsədi regionda ceyranların sayının artırılması və onların əvvəllər məskunlaşdığı, lakin müəyyən səbəblərdən tərk etdikləri ərazilərə reintroduksiyasıdır. IDEA İctimai Birliyi və onun layihə tərəfdaşları olan Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi Dünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) təbiətə buraxılan ceyranların uyğunlaşma prosesini mütəmadi nəzarətdə saxlayır. Son monitorinqlərə əsasən ceyranların həm Azərbaycan, həm də Gürcüstanda, eləcə də iki ölkə arasında yerləşən təbii dəhlizə uyğunlaşması müşahidə olunur.
Xatırladaq ki, oktyabrın 9-da Astara rayonu ərazisində ovlanan bəbirin dərisini satmağa çalışan rayon sakinləri 22.10.1995-ci il təvəllüdlü Böyükağazadə Natiq Nəbi oğlu və 01.01.1995-ci il təvəllüdlü Fərəcov Səməd Yaqub oğlu Dövlət Sərhəd Xidmətinin əməkdaşları tərəfindən saxlanılıb.
Natiq Böyükağazadə ilkin ifadəsi zamanı bu ilin avqust ayında Astara rayonu dağ-meşə massivində mühafizə olunan ərazidə vəhşi bəbir ovladığını etiraf edib. N.Böyükağazadə bəbiri ovladıqdan sonra dərisini satmaq məqsədilə soyaraq uyğun müştəri axtarıb. Qohumu Fərəcov Səməd Yaqub oğlu ilə Astara rayonu Çükəz kəndi ərazisində bəbir dərisini 10-15 min manata satmaq istəyərkən saxlanılıb.
Materiala Azərbaycanda IDEA və WWF-in quraşdırdığı müşahidə kameralarına düşən bəbirlərin fotoları yerləşdirilib.

Общественное объединение IDEA – Международный диалог во имя охраны окружающей среды с особой чувствительностью относится к охране и обогащению биоразнообразия Азербайджана, и всего Кавказского региона, а также к тому, чтобы эту радующую наш взор природу смогли увидеть и последующие поколения.
В 2012 году по инициативе учредителя и руководителя общественного объединения IDEA Лейлы Алиевой были определены пять вымирающих в нашем регионе животных и составлена концепция «Большая пятерка» (бурый медведь, орел-могильник, серый волк, джейран и кавказский леопард). С этого момента IDEA приступила к мерам по охране и увеличению популяции находящихся под угрозой вымирания этих видов представителей фауны.
Также была учреждена рабочая группа, состоящая из специалистов IDEA, минэкологии и азербайджанского офиса WWF. Рабочая группа составила План деятельности и соответствующую дорожную карту по проекту «Восстановление популяции леопардов в Азербайджане» на основе отчета Лондонского зоологического общества (ZSL). В рамках проекта планируется строительство карантинного центра для роста популяции леопардов и их выпуска в природу. На данный момент международные специалисты ведут анализ пригодных территорий для осуществления проекта. Полностью проект планируется запустить в течении следующего года.
Отметим, в рамках охраны леопардов IDEA ежегодно вместе со своими международными партнерами проводит мероприятия для просвещения общественности , в числе которых летние лагеря для школьников, научные семинары и практические занятия для студентов, конкурсы для молодежи и др. Наряду с этим для привлечения внимания международной общественности к кавказскому леопарду и мобилизации всех ресурсов для их охраны по инициативе IDEA в мае 2014 года впервые в истории в Баку был организован международный Саммит по кавказским кошачьим (Caucasus Cat Summit). На саммите, посвященном кавказскому леопарду, приняли участие как передовые специалисты по кошачьим со всего мира, так и представители таких международных организаций, как Программа окружающей среды ООН (UNEP), Союз охраны природы (IUCN), Всемирный фонд дикой природы (WWF), организация Panthera, Институт Смитсона, Лондонское зоологическое общество и Гарвардский университет, а также ученые из Азербайджана. В рамках саммита специалисты и представители названных организаций выступили с лекциями и провели дискуссии.
Саммит стал отправной точкой и первым знаменательным событием в деле охраны кавказских леопардов. В продолжение саммита ZSL подготовило отчет об охране и увеличении популяции леопардов в Азербайджане, где нашли отражение ряд ценных рекомендаций в этом деле.
Наряду с охраной вымирающих видов животных региона, IDEA планирует реинтеграцию в природу северокавказского вида зубров, вымерших около 100 лет назад. Также общественное объединение совместно с Всемирным фондом дикой природы и минэкологии составило План деятельности по реинтродукции бизонов. Согласно заключениям международных специалистов, целесообразной для проекта была названа территория Исмаиллинского района Шахдагского национального парка. С решением необходимых технических вопросов в конце этого года на территории стартует строительство карантинных вольеров. В рамках проекта на указанной территории будет создан Центр роста популяции бизонов, где бизоны, пройдя период карантина, будут выпущены в природу. Для успеха этого проекта осуществляются постоянные консультации с Ассоциацией прерий Америки (American Prairie Association), имеющей огромный опыт в этой сфере.
Также в рамках одного из важных проектов IDEA – «Реинтродукция джейранов на историческом ареале обитания на Кавказе» 150 джейранов были выпущены в местах их исторического обитания в Азербайджане и Грузии. Отметим, этот проект был начат в 2010 году Фондом Гейдара Алиева, а с момента учреждения IDEA был успешно продолжен этим общественным объединением.
Цель проекта – рост популяции джейранов в регионе и их реинтродукция на покинутые ими ранее по тем или иным причинам прежние ареалы обитания. IDEA и его партнеры по проекту – минэкологии и WWF держат под постоянным контролем интеграцию джейранов, выпущенных в дикую природу. Согласно последним мониторингам, успешная интеграция джейранов наблюдается, как в Азербайджане, так и Грузии, а также в природном коридоре, расположенном на стыке двух стран.
Напомним, 9 октября сотрудниками Государственной пограничной службы были задержаны жители Астаринского района Беюкагазаде Натиг Наби оглу 22.10.1995 года рождения и Фараджев Самед Ягуб оглу 01.01.1995 года рождения, пытавшиеся продать шкуру леопарда, убитого на территории данного района.
Во время предварительного расследования Натиг Беюкагазаде признался, что в августе нынешнего года охотился на диких леопардов на охраняемой территории в горнолесном массиве Астаринского района. После того как Н.Беюкагазаде убил леопарда, он стал искать клиента для продажи шкуры животного. Вместе с родственником Фараджевым Самедом Ягуб оглу они были задержаны на территории села Чюкяз Астаринского района при попытке продать шкуру леопарда за 10-15 тысяч манатов.
В материале размещены фотографии леопардов, попавших в объективы камер наблюдения, установленных в Азербайджане IDEA и WWF.