IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın dəvəti ilə Oksford Universitetinin zoologiya departamenti nəzdində fəaliyyət göstərən Vəhşi Təbiətin Mühafizəsi Təşkilatının (WildCru) direktoru, biomüxtəlifliyin mühafizəsi üzrə dünya şöhrətli mütəxəssis professor Devid Makdonald 19-22 oktyabr tarixlərində ölkəmizə səfər edib.
Səfər çərçivəsində professor Makdonald IDEA İctimai Birliyi və Ümumdünya Təbiət Fondunun (WWF) Azərbaycan nümayəndəliyi ilə görüşlər keçirib və hər iki təşkilatın fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
D.Makdonald, həmçinin Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri Hüseynqulu Bağırovla görüşüb və ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasəti ilə yaxından tanış olub.
Bununla yanaşı, oktyabrın 19-da D.Makdonaldın ADA Universitetində biomüxtəlifliyin mühafizəsi haqqında geniş mühazirəsi keçirilib. O, biomüxtəliflik və onun mühafizəsi, bu sahədə görülən işlər, bioloji müxtəlifliyin qorunma problemləri kimi məsələlərə toxunub, həmçinin direktoru olduğu Vəhşi Təbiətin Mühafizəsi Təşkilatının fəaliyyəti, xüsusilə də onun müxtəlif ölkələrdə həyata keçirdiyi layihələr haqqında ətraflı məlumat verib.
Təqdim olunmuş geniş mühazirədə ətraf mühit və davamlı inkişaf sahələrində təhsil alan 100-dən çox IDEA könüllüsü və ADA Universitetinin tələbələri iştirak ediblər. Mühazirə gənclər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və onların biliklərinin dərinləşməsinə xidmət edib. Təqdimatın sonunda iştirakçılarla interaktiv müzakirələr aparılıb.
1986-cı ildə professor Makdonald tərəfindən təsis edilmiş “WildCru” dünyanın təbiətin mühafizəsi üzrə ixtisaslaşmış ən böyük institutu hesab edilir. “WildCru”nun əsas məqsədi elmi nəzəriyyə ilə praktiki tədbirlər arasında körpü yaratmaqla biomüxtəlifliyin mühafizəsində müşahidə olunan boşluqları aradan qaldırmaqdan ibarətdir. Hazırda təşkilatın 50-yə yaxın elmi işçisi müxtəlif ölkələrdə fauna növlərinin mühafizəsi sahəsində həyata keçirilən layihələrə rəhbərlik edir.

Following the invitation of IDEA Public Union’s founder and head Leyla Aliyeva, director of the Wildlife Conservation Unit (WildCru) - operating under the Oxford University’s Zoology Department, world-renowned specialist on protection of biodiversity, professor David McDonald was on a trip in Azerbaijan during 19-22 October.
Within the framework of the visit, professor McDonald held meetings with IDEA Public Union and the Azerbaijani Office of WWF (World Wide Fund for Nature), and discussions were held during the meeting over the activity of both the organizations.
D. McDonald also met with Minister of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan Huseyngulu Baghyrov and became closely acquainted with the state policy pursued in the country in connection with protection of environment.
On October 19, D. McDonald gave an extensive lecture at ADA University on protection of biodiversity. He touched upon biodiversity and their protection, works carried out in this sphere, as well as challenges associated with protecting biological diversity, and gave information about the activity of the Wildlife Conservation Unit he is the head of, especially the projects he has implemented in different countries of the world.
The extensive lecture was attended by over 100 IDEA volunteers studying such fields as environment and sustainable development, and students of ADA University. The lecture was met with much interest and served to deepening of their knowledge. Interactive discussions were held with the attendees at the end of the presentation.
Founded by professor D. McDonald in 1986, WildCru is regarded as the biggest institute of the world, specialized in protection of environment. Primary objective of WildCru is to remove loopholes observed in protection of biodiversity, by bridging scientific theory with practical actions. At the moment, some 50 scientific workers of the organization are heading projects being implemented all over the world in protection of fauna species.