IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva WildCru təşkilatının direktoru ilə görüşüb
21/10/2015
Oktyabrın 21-də Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyeva Oksford Universitetinin Zoologiya Departamenti nəzdində fəaliyyət göstərən Vəhşi Təbiətin Mühafizəsi Təşkilatının (WildCru) direktoru professor Devid Makdonald və həmin təşkilatın elmi işçisi Don Burnhem ilə görüşüb.
Görüşdə Leyla Əliyeva IDEA İctimai Birliyinin fəaliyyəti, xüsusilə də Azərbaycanın endemik fauna növlərinin mühafizəsi və bərpası sahəsində təşəbbüsləri barədə geniş məlumat verib. Qeyd olunub ki, IDEA İctimai Birliyi tərəfindən həyata keçirilən “Ceyranların tarixi yaşayış məskənlərinə reintroduksiyası” layihəsi çərçivəsində 150 baş ceyran Azərbaycan və Gürcüstan ərazilərindəki təbii yaşayış areallarına buraxılıb.
Bundan əlavə, IDEA İctimai Birliyi beynəlxalq və yerli tərəfdaşları ilə birlikdə Azərbaycanda bəbirlərin sayının bərpası layihəsi üzərində çalışır. Leyla Əliyeva bu ilin oktyabr ayının əvvəlində Astara rayonu ərazisində bəbir öldürülməsi xəbərindən məyus olduğunu bildirib. Həmin hadisə bu nadir fauna növünün mühafizəsinin gücləndirilməsi zərurətini bir daha sübut edib.
Nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşmiş heyvanların mühafizəsi ilə yanaşı, IDEA İctimai Birliyi biomüxtəlifliyimizin zənginləşdirilməsi məqsədilə yoxa çıxmış növlərin reintroduksiyasını da planlaşdırır.
Professor D.Makdonald IDEA-nın fəaliyyətini izlədiyini və təqdir etdiyini bildirib. O qeyd edib ki, WildCru dünyanın 6 qitəsində nəsli kəsilmək təhlükəsi ilə üzləşən heyvan növlərinin tədqiq edilməsi və mühafizəsi layihələrini həyata keçirir. Fəaliyyət göstərdiyi 30 il ərzində WildCru vəhşi təbiət sahəsində dünyanın ən qabaqcıl elmi-tədqiqat mərkəzinə çevrilib.
Görüşdə IDEA və Oksford Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Bu xüsusda, bir azərbaycanlı tələbənin gələn il Oksford Universitetində biomüxtəliflik ixtisası üzrə təhsil alması ilə bağlı razılıq əldə olunub.

21 октября вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель общественного объединения IDEA Лейла Алиева встретилась с директором Организации по охране дикой природы (WildCru) при департаменте зоологии Оксфордского университета профессором Дэвидом Макдональдом и научным сотрудником данной организации Доном Бёрнемом.
На встрече Лейла Алиева рассказала о деятельности общественного объединения IDEA, об инициативах в области охраны и восстановлении эндемичных видов фауны. Было отмечено, что в рамках проекта осуществляемого IDEA «Реинтродукция джейранов на их исторические ареалы обитания» 150 голов джейранов были выпущены на исторические места обитания в Азербайджане и Грузии.
Кроме этого, IDEA совместно с международными и местными партнерами работает над проектом по восстановлению популяции леопардов в Азербайджане. Лейла Алиева выразила огорчение в связи с убийством леопарда, которое произошло в октябре текущего года в Астаринском районе. Это происшествие доказывает необходимость усиление охраны этого редкого вида представителей фауны.
Помимо охраны вымирающих видов животных, общественное объединение IDEA также планирует реинтродукию исчезнувших видов с целью обогащения биоразнообразия.
Профессор Д.Макдональд сообщил, что наблюдает за деятельностью IDEA и одобряет ее. Он отметил, что WildCru реализует на 6 континентах мира проекты по исследованию и охране вымирающих видов животных. За период 30-летней деятельности WildCru превратилась в один из ведущих научно-исследовательских центров мира в области дикой природы.
На встрече обсуждались перспективы сотрудничества между IDEA и Оксфордским университетом. В этой связи достигнута договоренность об обучении в следующем году в Оксфордском университете одного азербайджанского студента по специальности «биоразнообразие».